Kuchnia w stylu vintage i patenty na jej stworzenie. Dowiedz się, jak w kilku krokach wprowadzić retro styl do kuchni. W końcu w ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami powrotu stylu retro z modą inspirowaną latami 90., z serialami telewizyjnymi, których akcja rozgrywa się w latach 80., czy z salonami wypełnionymi zielenią i odcieniami pomarańczy, które przenoszą nas w lata 70. i wcześniejsze.
Kuchnia vintage – najważniejsze kwestie
Choć wymaga dużego wyczucia, kuchnia retro może być aranżowana zarówno w małych mieszkaniach w centrum miasta, jak i w dużych domach na przedmieściach. Niezależnie od wielkości pomieszczenia, efekt wart jest starań, bo kuchnia vintage oferuje aranżację daleką od nudy i przewidywalności.
Kuchnia vintage: kolorystyka i design
Aranżuję kuchnie vintage, pamiętajmy, że stonowane kolory zawsze się sprawdzą, ale nie musimy być aż tak zachowawczy: wręcz przeciwnie! Korzystajmy z naturalnych materiałów, jak drewno czy cegła, i postawmy na wyraziste ozdoby w całej aranżacji. Kolorystyka? Vintage lubi mocne barwy – łączmy je na zasadzie kontrastu, z czego najbardziej czytelnym będzie ten z udziałem czerni i bieli. Dlatego na podłodze kuchennej w stylu retro niech nam zagra klasyczna szachownica… lub drewno.
Kuchnia retro: meble w stylu vintage
Meble kuchenne do tego typu aranżacji powinny być wybierane z równą starannością. Mogą być stylizowane, czy postarzane. Najlepiej sprawdzą się te z dekoracyjnymi frontami, a także drewniane. Możemy poszaleć z modnymi obecnie ryflowaniami. W stylu retro dozwolone są rzecz jasna nawiązania do stylistyki rodem z lat 50., 60. i 70. Takie meble świetnie wpisują się w aranżację kuchni w stylu vintage. Biała kuchnia w stylu vintage, zbliżona do stylistyki rustykalnej, w której wyeksponujemy na ścianach ceramiczne talerze, to zawsze strzał w dziesiątkę, jednak warto nieco ją ożywić np. sprzętami AGD lub dodatkami w intensywnej barwie.
W kuchni retro niech kluczowe miejsce zajmie stół z dużym blatem i krzesła. Warto zadbać, by pomieszczenie to choć przestronne, to było też przytulne: stąd najlepiej w kuchni urządzonej w stylu vintage sprawdzą się tekstylia i np. firanki mające jasny kolor. Inspiracje w stylu retro znajdziemy w sieci i na portalach, potem pozostaną nam już tylko poszukiwania: na portalach aukcyjnych lub pchlim targu w naszej okolicy z powodzeniem znajdziemy odpowiednie szafki, lampy czy kredens z duszą.
Nuty vintage w kuchennym sprzęcie: kuchnia retro i kolorowa lodówka
Jeśli już omówiliśmy meble, ten sam trend wyłania się jeśli mamy na myśli sprzęt AGD. Dzisiaj konsumenci chcą mieć funkcjonalne mieszkania z designerskimi przedmiotami, które nadają wyjątkowego szyku. Dlatego stylowe lodówki wolnostojące czy inne sprzęty AGD, które np. postawimy na blacie kuchennym, zyskują na popularności, ponieważ ich wyjątkowość sprawia, że wyróżniają się w każdej przestrzeni, zarówno w minimalistycznym i chłodnym wnętrzu, jak i klasycznej kuchni. Opływowe kształty z zaokrąglonymi krawędziami i wyraźny kolor – w tym wypadku to podstawa, byśmy poczuli się jak w kuchni znanej z seriali produkcji amerykańskiej z lat 5o. czy 60.
Nowa technologia w starym stylu: kuchnia w stylu vintage
Stawianie na sprzęty AGD z rysem retro nie oznacza rezygnacji z najbardziej zaawansowanych funkcji, do jakich zwykli przyzwyczaić się najbardziej wymagający użytkownicy. Dostępnym na rynku rozwiązaniom towarzyszy dziś zaawansowana technologia, która sprawia, że np. w kontekście chłodziarek czy lodówek, produkty dłużej zachowują świeżość, a i samo gotowanie czy przygotowywanie posiłków staje się przyjemniejsze – i tym nowoczesna kuchnia w stylu retro różni się od kuchni naszych babć pełnych nieporęcznych czy po prostu mało estetycznych sprzętów, które nie do końca wpisują się w dzisiejsze standardy.
Dodatki w kuchni vintage
Na koniec dodatki i akcesoria. Kuchnia w stylu vintage lubi chwalić się sprzętami, dlatego w przeciwieństwie do np. minimalistycznych kuchni, charakterystycznych dla stylu skandynawskiego nie musimy ich ukrywać: wręcz przeciwnie – ulubione kubki niech zawisną na ścianie, a charakterystyczne słoiki z klipsem wypełnione sypkimi produktami (np. makaronem), dzbanki i słoiki z przetworami niech cieszą nasze oczy, stojąc na blacie obok barwnego ekspresu do kawy czy tostera. Listę zakupów przypnijmy obok retro obrazków na specjalnej tablicy, która stworzy unikalny kolaż. Tu inne kolory np. poszczególnych sztuk sprzętu AGD nie muszą sobie przeszkadzać. Niech różowa lodówka czy żółty toster zgrają się z kolorem płytki w kształcie małych prostokątów – pamiętajmy też, że kolorowe płytki sprawdzą się jako detal.