Kuchnia w stylu toskańskim to miejsce, gdzie czas płynie inaczej, jakby wolniej. By uchwycić charakterystyczne dla Toskanii ciepło, wystarczy odpowiednia gra kolorów i wzorów oraz wprowadzenie kilku elementów, inspirowanych domami mieszkańców Półwyspu Apenińskiego, których nie spotyka się w nowocześnie zaaranżowanych kuchniach.
Czy kuchnia w stylu toskańskim to dobry pomysł?
Styl toskański słynie z klimatycznego oświetlenia o ciepłej barwie, ręcznie zacieranych tynków, rustykalnych elementów, teksturowanych materiałów, majestatycznych łuków oraz ziemistej palety barw. Jeśli taka przestrzeń wydaje ci się przytulna i na samą myśl o spędzeniu wielu godzin we wnętrzu wypełnionym niemal wyłącznie naturalnymi materiałami uśmiechasz się, to jesteś gotów na kuchnię o włoskim rodowodzie i śródziemnomorskiej gościnności.
Kuchnia w stylu toskańskim: naturalne materiały
Toskańskie wnętrza w pewnym sensie stanowią przedłużenie natury. Do środka zaprasza się materiały, które na co dzień spotykane są poza domem. Grubo ciosane kamienie, antyczna kostka brukowa, glina, terakota – naturalne materiały nie tylko odnajdują się w domowej przestrzeni, ale i sprawiają, że staje się ona niepowtarzalna.
Drewno w toskańskiej kuchni
Urządzając kuchnię w stylu toskańskim, warto zastanowić się nad odkryciem belek konstrukcyjnych, a także wyłożeniem ścian drewnem. Drewno wprowadza ciepło, sprawiając, że przestrzeń staje się przytulna. Znakomitym sposobem na uzyskanie klimatu starego świata jest pokrycie podłogi w kuchni postarzanymi starymi deskami. Najlepiej, by drewno miało różne odcienie i nie stroniło od pozornych wad. Jeśli zmiany w obrębie podłogi i sufitu nie wchodzą w grę, o toskański klimat trzeba będzie zawalczyć drewnianymi szafkami i dodatkami.
Meble w toskańskiej kuchni
Są proste, solidne, niepokryte barwiącymi lakierami, a często nawet postarzane. Chodzi o stworzenie wrażenia, że kuchnia została urządzona przed laty. W toskańskiej kuchni sprawdzą się antyki i meble vintage. Nie ma przeciwwskazań do zakupu nowych mebli, o ile będą w odpowiedniej stylistyce. Najważniejsze miejsce zarezerwowane jest dla dużego, drewnianego lub żeliwnego stołu. Krzesła powinny charakteryzować się prostą formą. Meble w kuchni w stylu toskańskim są najczęściej jasne, ale nie białe. Drewno na ogół występuje w naturalnym kolorze lub jest wybarwione w odcieniach brzozy, jesionu lub buku. Aranżując kuchnię, warto pomyśleć o barze, który będzie przestrzenią zarówno do przygotowywania posiłków, jak i kontaktów towarzyskich.
Żeliwny piec
W toskańskiej kuchni występuje mnóstwo przedmiotów w starym stylu, z tak zwaną duszą. Chcąc wprowadzić do wnętrza odrobinę prawdziwej Toskanii, postaw na żeliwną kuchenkę lub piekarnik.
Kuty żyrandol
Żyrandol z kutego żelaza, wiszący nad drewnianym stołem o masywnych nogach, to typowo toskański element aranżacji kuchni. Ta wyjątkowa świetlna oprawa wprowadza do pomieszczenia rustykalny klimat, sprawiając, że robi się naprawdę przytulnie.
Przechowywanie
W toskańskiej kuchni wiele przedmiotów codziennego użytku przechowywanych jest na wierzchu. Nikt nie chowa patelni, chochli, durszlaków czy też malowanych mis lub glinianych dzbanów do szafki. To, co możesz, powieś nad kuchenną wyspą, a resztę wyeksponuj, gdzie tylko się da. Ma być klimatycznie.
M.Ś.