fbpx
Aranżacja wnętrz

Kuchnia w stylu loftowym – nowocześnie i tradycyjnie w jednym

• Zakładki: 40

Styl loftowy – industrialny charakteryzuje się przede wszystkim surowością, przestronnością i dobrym oświetleniem. Dużą inspirację stanowią stare, opuszczone fabryki, których dostępność stała się bezpośrednią przyczyną rozpowszechnienia stylu industrialnego.

Loftowy klimat można wprowadzić już na poziomie wykończenia pomieszczenia – na ścianach i podłogach – lub w doborze mebli czy dodatków.

Do jakich wnętrz pasuje kuchnia w stylu loft?

Mimo że lofty kojarzą się z przestronnością, wcale nie jest powiedziane, że niewielkie pomieszczenia nie nadają się na równie udane aranżacje. Meble industrialne, o charakterystycznych, surowych wykończeniach, często wykonane z połączenia drewna i metalu, same w sobie tworzą wrażenie przestronności i lekkości. Zadbaj o dobre oświetlenie pomieszczenia – jeśli okna są zbyt małe, by zapewnić odpowiednią ilość promieni słonecznych w ciągu dnia, hojnie wyposaż kuchnię w lampy, dające odpowiednio rozproszone, ciepłe światło.

Czym wyróżnia się kuchnia w stylu loftowym?

Kuchnie loftowe wyróżniają się przede wszystkim stonowaną kolorystyką ścian i dodatków, a także wspomnianym już surowym wykończeniem. Jeśli zależy Ci na zachowaniu eleganckiego minimalizmu, warto zadbać o to, aby nie zajmować przestrzeni niepotrzebnymi elementami. Dodatki w stylu loft są z reguły bardzo proste lub o vintage’owym pochodzeniu. Może to być stary zegar ścienny lub pamiątkowe wytwory artystyczne, ale nie w przytłaczającej liczbie. 

Loftowa kuchnia musi współgrać z resztą mieszkania i tworzyć jednolitą całość. Nawet jeśli nie zdecydujesz się na styl industrialny we wszystkich pomieszczeniach, dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie jednego akcentu, który pozwoli na uzyskanie harmonii. Może to być powtarzający się w różnych miejscach deseń, odcień lub materiał.

Kuchnie loftowe – jakie materiały?

Styl industrialny kojarzy się przede wszystkim z surowymi cegłami, betonem i drewnem. Na podłodze w kuchni loftowej mogą znaleźć się imitujące drewno płytki, na przykład w kolorze dębu fińskiego. To materiał bardzo wytrzymały na uszkodzenia, który sprawdza się świetnie przez lata. Ciepły odcień drewna jest świetną bazą do różnych kolorystycznych wariacji w przypadku dodatków i akcesoriów, komponuje się też z surowymi cegłami, które mogą stanowić ozdobę ściany.

Powszechną i bardzo modną praktyką w przypadku aranżacji loftowych wnętrz jest wykorzystanie betonu architektonicznego. To proste rozwiązanie pozwala na uzyskanie naprawdę spektakularnych efektów. Sprawdzi się zarówno na podłodze, jak i na ścianach, będzie też stanowić dobre, neutralne tło dla kuchennych mebli. Ciekawym pomysłem jest też wykorzystanie materiałów budowlanych, by stworzyć industrialne meble (na przykład półki wbudowane w ścianę), również pokryte betonem.

Kolory i wzory

Kolory w kuchni w stylu industrialnym są bardzo stonowane i neutralne. Skojarzenia z pofabrycznymi lokalami podsuwają paletę odcieni klasycznych i raczej bazowych. Doskonale sprawdzą się różne odcienie szarości oraz klasyczna biel i czerń, choć nadmierne wykorzystanie tej ostatniej może skończyć się optycznym pomniejszeniem pomieszczenia. Wciąż pozostając w industrialnej konwencji, możesz też zdecydować się na jakiś zdecydowany akcent kolorystyczny – na przykład morski odcień niebieskiego lub butelkową zieleń.

Jeśli masz ochotę na wzory w pomieszczeniu, zdecyduj się na te o niskim kontraście (na przykład jasnoszaro-biała jodełka). Styl industrialny kojarzy się przede wszystkim z maksymalną prostotą, z podkreśleniem aspektu użytkowego. Nie oznacza to jednak, że wszelkie desenie są zakazane – proste, geometryczne kompozycje świetnie wyglądają na przykład na płytkach podłogowych lub kuchennym, miękkim dywaniku.

Wykończenie

Wykończenie ścian i podłogi w loftowym wnętrzu jest w dużej mierze zależne od Twoich preferencji. Styl industrialny nie wymaga podążania w 100% za sztywnymi regułami, a jedynie wskazuje, w jakim kierunku warto podążać, by osiągnąć ciekawy efekt we wnętrzu. Jedną z dróg jest zatem pokrycie całej ściany kuchennej minimalistycznymi kafelkami, na przykład w białym kolorze. W połączeniu z parkietem lub à la drewnianymi panelami powstanie baza, do której z łatwością dopasujesz wiele rzeczy.

Popularnym sposobem na wykończenie ścian jest też słynny już beton architektoniczny, który tworzy wrażenie surowości. Jeśli nie chcesz w identyczny sposób wykończyć wszystkich ścian, dobrym pomysłem może być pomalowanie całości pomieszczenia na biało i postawienie mocnego akcentu w jednym miejscu – na przykład za stołem kuchennym bądź szafkami. Może to być beton, ale też klinkier lub ciekawe płytki.

Jeśli poszukujesz inspiracji dotyczących wykończenia kuchennych szafek, koniecznie rozważ jednolite, matowe fronty w neutralnym odcieniu oraz kamienny (np. granitowy) lub drewniany (dębowy bądź bukowy) blat. To materiały bardzo efektowne wizualnie, doskonale wpasowujące się w industrialny klimat, ale i przede wszystkim wytrzymałe i funkcjonalne, co jest szczególnie ważne, zwłaszcza jeśli lubisz gotować.

Meble kuchenne w stylu industrialnym

W wyposażeniu kuchni kluczową rolę odgrywają zazwyczaj szafki i blaty oraz sprzęt AGD. Meble w stylu loft cechuje prostota i surowość, bez zbędnych zdobień czy ornamentów. Szare, matowe fronty w połączeniu z połyskującym blatem z granitu to gwarancja zjawiskowego efektu. Jeśli masz ochotę na bardziej awangardowe rozwiązanie, wybierz na przykład mocną, butelkową zieleń na meblach.

Stół do kuchni loftowej

Stół kuchenny to zazwyczaj jeden z najważniejszych mebli w domu – dlatego warto zadbać o wybór solidnej konstrukcji i doskonałej jakości materiału. Wersja wykonana z litego drewna (na przykład dębowego), wsparta na prostych, stalowych nogach, będzie doskonale się prezentować. Taki mebel dobrze wygląda w otoczeniu krzeseł w tym samym stylu lub foteli z tekstylnym obiciem.

Modne lampy loftowe do kuchni

Źródła oświetlenia to bardzo ciekawa kategoria w przypadku loftowych wnętrz. Nad kuchenną wyspą lub w okolicy blatów (zależnie od ustawienia kuchni) dobrze sprawdzą się zwyczajne żarówki bez abażurów, które świetnie nawiązują do fabrycznych klimatów. Dobrze będą wyglądać także proste, geometryczne lampy i żyrandole, emitujące lekko rozproszone, ciepłe światło.

Dodatki do kuchni industrialnej

Istnieją różne poziomy, na których można wprowadzić styl loftowy. Dodatki są jednym z nich, zresztą bardzo wdzięcznym. Z pewnością w kuchni przydadzą Ci się takie elementy jak stojak na kubki lub noże, półka na dodatkowe naczynia lub pojemnik na płyn do naczyń. Jeśli chcesz, by i one wpisywały się w styl industrialny, kluczem do sukcesu jest wybór elementów wykonanych ze stali malowanej proszkowo na matową czerń lub z drewna. Sukces gwarantowany!

Dekoracje loftowe do kuchni

Wnętrza loftowe z reguły prezentują się jako bardzo surowe i zupełnie minimalistyczne. Tymczasem jeśli tylko masz ochotę na ocieplenie lub ożywienie wnętrza dekoracjami – nic nie stoi na przeszkodzie. Wybierz żywe, zielone rośliny, które pięknie będą wyróżniały się na tle neutralnych barw. Możesz także postawić na suszone rośliny, które w odróżnieniu od żywych kwiatów ciętych pozostaną z Tobą na długo.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
69 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *