fbpx
Różne

Kotły na pellet – ekonomiczne ogrzewanie w Twoim domu! Cz. I

• Zakładki: 59

Jesteś w trakcie budowy domu i zastanawiasz się, jaki rodzaj paliwa do ogrzewania wybrać? Jeśli w Twoim domu najdzie się pomieszczenie o wymiarach 3 metry na 2 metry, a Ty cenisz sobie wygodę i oszczędność, kocioł na pellet będzie najlepszym rozwiązaniem. Dowiedz się, jakie są zalety ogrzewania pelletem i jakie wymogi musisz spełnić, by móc zainstalować piecyk na pellet.

Dlaczego warto kupić piec na pellet?

Instalując nowy piec, warto zapoznać się z ofertą różnych rodzajów kotłów, paliwa do nich, a także z zaletami i wadami. Kotły na pellet cieszą się coraz większą popularnością – ich nabywców przekonuje zarówno aspekt ekonomiczny, jak i komfort podczas eksploatacji pieca.

Cena pelletu jest co prawna o około 20% wyższa od ceny węgla, ale jest także 20% niższa od ceny oleju. Wygoda ogrzewania domu za pomocą pelletu jest jednak nieporównywalnie większa od eksploatacji pieców na piec. Jeśli w naszym domu lub w jego pobliżu mamy miejsce, by pomieścić zapas pelletu na cały sezon grzewczy, obsługa kotła będzie wymagała od nas minimalnego wkładu czasu i pracy.

Coraz więcej osób patrzy także na ekologiczny wymiar stosowania różnych paliw grzewczych. Również pod tym względem warto zainwestować w piec na pellet.

Czym jest pellet? Jaki pellet kupić do swojego pieca?

Pellet to biomasa, która doskonale nadaje się do ogrzewania domówi – jak i większych obiektów przemysłowych. Pellety powstają w wyniku sprasowania pod bardzo wysokim ciśnieniem trocin, zrębków drzewnych i wiórów. Dzięki takiemu sprasowaniu granulat ten jest bardzo wydajny i zajmuje niewiele miejsca.

Istnieją oczywiście różne rodzaje pelletu, które różnią się także cenami. Do domów polecany jest pellet najlepszej jakości, który co prawda kosztuje nieco więcej, ale jest znacznie wydajniejszy i w efekcie ogrzewanie domu jest tańsze.

Wybierając pellet, czytaj etykiety – szukaj na nich certyfikatów:

  • EN Plus A1 – zawiera co najmniej 10% wilgoci, temperatura topnienia wynosi co najmniej 1200 stopni Celsjusza i jest najbardziej energetyczny
  • DIN Plus – świadczy, że jakoś pelletu jest wyższa od norm

Kotły na pellet do domu – jaki piec wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli kotłów na pellet, dlatego warto dobrze przyjrzeć się ofercie, by kupić najlepszy piec. Przede wszystkim sprawdź, jakich rozmiarów jest pomieszczenie, w którym piecyk będzie stał. Standardowy potrzebuje 3 metrów na 2 metry, by jego eksploatacja była wygodna. Jeśli pomieszczenie gospodarcze jest mniejsze, poszukaj nieco węższego, a wyższego kotła.

Następnie zastanów się czy chcesz, aby piec na pellet był praktycznie „samoobsługowy”. Duży zbiornik i podajnik pelletu to najwygodniejsze rozwiązanie, które pozwoli Ci niemal zapomnieć o ogrzewaniu domu. Co ciekawe, magazynek pelletu nie musi znajdować się w tym samym pomieszczeniu, co sam kocioł. Opał możesz składować w przybudówce lub innym miejscu, które z piecem połączone będzie pneumatycznym podajnikiem.

Jeśli za pomocą pelletu chcesz także ogrzewać wodę, wybierz piec z zasobnikiem c.w.u. lub dokup taki zasobnik do podstawowej wersji. W drugiej części artykułu dowiesz się, jak działa piec na pellet.

0 komentarzy
0 komentarze
159 wyświetleń

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *