fbpx
Budowa domu

Kominek zewnętrzny na tarasie

• Zakładki: 25

Popołudnia spędzane na tarasie nie muszą zakończyć się wraz z pierwszym nieco chłodniejszym podmuchem wiatru, który pcha nas w stronę domu. Mogą zamienić się w wieczory pod chmurką lub nawet długie rozmowy do późnej nocy. Komfort przebywania na dworze zapewni kominek zewnętrzny. Nie tylko zaoferuje odrobinę ciepła, ale również ograniczy problem nieznośnych komarów. Na co zwrócić uwagę, decydując się na taras wyposażony w kominek zewnętrzny?

Jakie korzyści oferuje kominek na tarasie?

Zapewnienie relaksujących wieczorów w otoczeniu wesoło trzaskających palących się szczap i przyjemnego ciepła, które chroni nas przed chłodem, to oczywiście podstawowa korzyść posiadania kominka zewnętrznego i jednocześnie powód, dla którego decydujemy się na takie rozwiązanie. Kominek na tarasie może mieć również praktyczne zastosowanie w postaci ogrzewania wnętrza domu. Oczywiście będzie to możliwe, gdy zdecydujemy się na kominek przylegający do elewacji budynku. Kominki wyposażone w grill staną się sposobem na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Po długim dniu pracy kiełbasa lub warzywa z grilla zaserwowane pod chmurką smakują tak jakoś lepiej niż w domu. Wymieniając korzyści posiadania kominka, nie można zapomnieć o tym, że stanowi element dekoracyjny przydomowej przestrzeni.

Rodzaje kominków zewnętrznych

  • Kominek podwójny przylegający do elewacji (będący częścią domu) – jeden kominek wychodzi w pokoju dziennym, drugi znajduje się na tarasie. Jeśli zadbasz o dwa kanały grzewcze, będziesz mógł je podłączyć do jednego komina. 
  • Kominek wolno stojący – można umieścić go w dowolnej części tarasu, choć najlepszym rozwiązaniem jest uczynienie go centralnym punktem części tarasowej. Dzięki temu zapewni równomiernie rozchodzące się ciepło, ogrzewając więcej osób.

Kominek zewnętrzny na tarasie – materiały

Tylna ściana kominka połączona ze ścianą budynku zaprawą powinna być wykonana z cegły szamotowej, która jest gwarantem odpowiedniej izolacji termicznej.  Ściany wewnętrzne komory paleniska również mogą być zrobione z tego materiału. Część będąca na zewnątrz (wysunięta) musi być wykonana z materiału odpornego na warunki atmosferyczne, w tym wilgoć. Najczęstszym wyborem jest cegła klinkierowa. Dobrym rozwiązaniem będą naturalny kamień, żeliwo i stal. Wygląd kominka przylegającego do elewacji powinien współgrać ze stylistyką budynku.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na kominek zewnętrzny?

Przede wszystkim na jego rodzaj. Jeśli Twój dom nadal jest w strefie marzeń, a fizycznie w fazie projektowania, możesz tak naprawdę zdecydować się na każdy typ kominka. Jeśli jednak dom już stoi, a ty niekoniecznie marzysz o kosztownym i uciążliwym remoncie, polecamy kominek wolno stojący. Musisz zwrócić uwagę na lokalizację kominka. Należy ustawić go w miejscu osłoniętym przed deszczem i wiatrem.  Kolejna kwestia to wybór materiału, ale już wiesz, że musi pasować do stylistyki elewacji i samego tarasu. Kominek powinien stać się spójnym elementem aranżacji tarasu. Ostatnia kwestia to wybór pomiędzy kominkiem otwartym a zamkniętym. Jeśli zależy ci na ogrzewaniu domu, wybierz kominek zamknięty, który jest cieplnie efektywny i bezpieczny. Jeśli chcesz korzystać z kominka raz na jakiś czas lub też używać go do grillowania, zdecyduj się na wersję otwartą, odpowiednio ją zabezpieczając. 

M.Ś. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
84 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *