fbpx
Budowa domu

Jakie zadanie w instalacji fotowoltaicznej spełniają mikroinwertery?

• Zakładki: 41

Bardzo istotną rolę w instalacjach fotowoltaicznych odgrywa dobór odpowiednich rozwiązań, tak by były one optymalne do indywidualnych potrzeb osób, które będą z nich korzystać. Do najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku należą mikroinwertery.

Mikroinwertery w połączeniu z najwydajniejszymi panelami o największej możliwej mocy dają możliwość uzyskania nawet o kilkadziesiąt procent bardziej efektywnej instalacji fotowoltaicznej. Kluczem do uzyskania wydajnego systemu solarnego są najlepsze komponenty takich instalacji.

Mikroinwertery – istotne informacje

Instalacje fotowoltaiczne oparte na technologii mikofalowników to rozwiązanie wydajne i skrojone na potrzeby osób chcących optymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje fotowoltaika. W systemach, które oparte są o mikroinwertery, panele PV pracują równolegle, a nie jak w przypadku falowników centralnych – szeregowo. Dzięki temu każdy moduł pracuje zawsze z maksymalną dostępną mocą. Sprawia to, że suma ich produkcji jest zawsze większa. To najważniejsza korzyść, jaką daje stosowanie mikroinwerterów. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że w typowej – szeregowej instalacji zacienienie nawet jednego ogniwa, niekorzystnie wpływa na pracę całego systemu, co finalnie wiąże się z obniżeniem produkcji energii elektrycznej nawet o kilkadziesiąt procent.

Natomiast w przypadku mikroinwerterów, każdy moduł PV pracuje niezależnie od innych. Dzięki temu zacienienie, uszkodzenie, czy inny problem jednego z modułów wiąże się ze spadkiem produkcji energii tylko na tym jednym module. Jednocześnie cała instalacja i pozostałe jej elementy pracują z optymalną mocą. Mikroinwertery w połączeniu z dobrej jakości modułami fotowoltaicznymi umożliwiają w warunkach pogodowych panujących w Polsce produkcję energii elektrycznej wyższą nawet o 15%. Jako, że każdy z modułów pracuje autonomicznie, to jest on także oddzielnie monitorowany. Dołączona do nich aplikacja pokazuje parametry pracy każdego modułu z osobna, co jest bardzo ważne w kontekście szybkiego reagowanie na wszelkie ewentualne anomalie.

Mikrofalowniki są stosunkowo niewielkie, wytrzymałe oraz odporne na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki temu można je standardowo mocować na zewnątrz budynku pod modułami. Takie rozwiązanie sprawia, że można zaoszczędzić miejsce w domu. Ułatwia to także chłodzenie oraz sprawia, że pracujące urządzenie jest oddalone od mieszkańców. Położenie na zewnątrz nie powoduje emisji hałasu ani ciepła.

Najważniejsze zalety mikroinwerterów

Wśród najważniejszych zalet mikrofalowników należy wymienić:

  • możliwość większej produkcji prądu niż w przypadku instalacji z falownikiem centralnym,
  • zarządzanie pojedynczymi panelami lub grupą paneli, co rozwiązuje problem dachów wielopołaciowych, skomplikowanych oraz częściowo zacienionych,
  • gwarancja bezpieczeństwo dzięki temu, że nie występuje napięcie prądu stałego wyższego niż 60V,
  • możliwość monitoringu pojedynczych modułów – łatwiejsza diagnostyka oraz konserwacja,
  • montaż bezpośrednio na dachu – nie zajmują przestrzeni w domu,
  • brak uciążliwego hałasu, co przy falowniku centralnym ma miejsce,
  • małe rozmiary i waga – mniejsze od kartka papieru A4, ważące mniej niż 4,5 kg,
  • łatwa rozbudowa instalacji fotowoltaicznej w przyszłości,
  • wieloletnia gwarancja producenta.

Mikrofalowniki to bezpieczne i efektywne rozwiązanie, które służyć będzie przez wiele lat. Zaawansowana, wydajna technologia mikroinwerterów fotowoltaicznych to optymalne rozwiązanie zarówno dla domowych, jak i komercyjnych instalacji PV.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
52 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *