W wielu przypadkach garaż stanowi nie tylko jednolitą z domem jednorodzinnym bryłę, ale także osobny budynek wolnostojący. Sporo osób decyduje się na postawienie takiego garażu na działce, dzięki czemu obiekt przydaje się nie tylko do ochrony samochodu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, ale także do wykonywania drobnych napraw, czy przechowywania sprzętów ogrodniczych. Najczęściej wybieranymi są garaże murowane i blaszane. Jakimi zaletami i wadami cechują się oba rozwiązania? Jaki garaż lepiej wybrać i dlaczego? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Czy warto kupić garaż na samochód?
Jedną z największych zalet posiadania garażu na pojazd jest ochrona samochodu przed deszczem, gradem, śniegiem, czy innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Choć taki budynek najczęściej przydaje się zimą, dzięki czemu nie trzeba spędzać czasu na odśnieżaniu pojazdu, garaż może być użyteczny także latem, zabezpieczając samochód przed nagrzewaniem się wnętrza.
Co więcej, garaż chroni samochód przed kradzieżą i zniszczeniem przez wandali, czy bawiące się na zewnątrz dzieci. Ponadto rzadko zdarza się, aby do zamkniętego budynku dostały się zwierzęta, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko uszkodzenia pojazdu przez kuny, czy koty. Co więcej, w przypadku garażowanych samochodów można dostrzec wolniejsze zużywanie się gumowych elementów takich jak opony, czy wycieraczki ze względu na rzadszą ekspozycję pojazdu na słońce.
Warto dodać, że przechowywanie samochodu w garażu ma znaczny wpływ na jego wartość, co warto podkreślić przy chęci sprzedania pojazdu. Ponadto posiadanie garażu może mieć ogromne znaczenie dla ubezpieczyciela, który biorąc pod uwagę dostęp do budynku, może zaproponować niższą składkę ubezpieczenia AC niż w przypadku osób trzymających auto na zewnątrz, na przykład pod blokiem.
Niewątpliwie ogromną zaletą posiadania garażu jest możliwość wykorzystania budynku do wykonywania napraw, czy do majsterkowania i rozwijania swojego hobby. Ponadto w budynku można przechowywać sprzęty i narzędzia ogrodnicze, dzięki czemu wszystkie niezbędne przyrządy będą zawsze pod ręką.
Garaż murowany na samochód – zalety i wady
Zaletami garażu murowanego są między innymi wytrzymałość i stabilność konstrukcji. Wybierając budynek murowany, nie trzeba martwić się o warunki atmosferyczne takie jak grad, czy mocny wiatr, a latem i zimą wewnątrz panuje optymalna, przyjemna temperatura. Co więcej, garaże murowane to budynki wielofunkcyjne, w których poza samochodem mogą znaleźć się liczne regały na narzędzia, stoły robocze, czy maszyny do majsterkowania. Garaże murowane to także możliwość dopasowania wyglądu budynku do elewacji domu. Zarówno ściany, jak i bramy garażowe mogą przybrać dowolny odcień, stanowiąc jednolitą całość z innymi znajdującymi się na działce budynkami.
Wadami garażu murowanego są przede wszystkim jego cena i czas budowy. Średni koszt budynku może oscylować nawet w granicach 30 000 – 70 000 złotych, a długość realizacji inwestycji zależy między innymi od tego, czy do budowy została zatrudniona ekipa, czy prace były wykonywane samodzielnie. Wpływ na czas budowy ma także konieczność dopełnienia niezbędnych formalności – chcąc zbudować garaż murowany konieczne jest zgłoszenie swoich zamiarów do urzędu miasta lub starostwa powiatowego (w przypadku gdy powierzchnia budynku nie przekracza 35 m2), zaś w przypadku większego budynku należy ubiegać się o pozwolenie na budowę.
Blaszany garaż na samochód – zalety i wady
Garaż blaszany to prosta konstrukcja, cechująca się jednak ogromną wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Budynki z blachy zazwyczaj powstają z wysokiej jakości materiałów, zapewniających zabezpieczenie przed wiatrem, deszczem, czy śniegiem. Ogromną zaletą garażu blaszanego jest krótki czas realizacji inwestycji – budynek może stanąć na działce już po kilku dniach od zakupu (a w przypadku bardziej skomplikowanych projektów czas „budowy” zajmuje zaledwie kilkanaście dni). Konstrukcje z blachy zazwyczaj nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, co ma ogromny wpływ na skrócenie czasu instalacji budynku.
Ponadto należy podkreślić, że garaże z blachy wyróżniają się atrakcyjną ceną – budynek można nabyć już za 3000 złotych, a bardziej zaawansowane konstrukcje kosztują zaledwie około 8000 złotych. Ponadto nowoczesny garaż blaszany można dopasować do swoich preferencji – brama może otwierać się zarówno z dołu do góry, jak i na boki, zaś cała konstrukcja może przybrać różne kolory, co ułatwia dopasowanie wyglądu garażu do innych budynków. Warto dodać, że niektóre konstrukcje występują w wersji z wiatą, tworząc dodatkowe zadaszenie, pod którym można umieścić kolejne samochody lub zrelaksować się po pracy.
Każdy producent garaży blaszanych do zalet tego typu konstrukcji zalicza także jej mobilność i możliwość przeniesienia w dowolne miejsce. Gdy tylko zajdzie taka potrzeba, garaż blaszany może zostać swobodnie przetransportowany w inne wybrany przez inwestora punkt. Co więcej, taki garaż może zostać z łatwością powiększony. Z tego też względu na budowę garażu z blachy często decydują się osoby nieposiadające zagospodarowanej całej działki lub planujące w kolejnych latach zmiany w jej wyglądzie.
Wadami garażu blaszanego mogą być konieczność docieplenia budynku i możliwość rdzewienia blach przy braku odpowiedniej konserwacji. Warto jednak powiedzieć, że na docieplenie garażu decyduje się wiele osób bez względu na materiał, z jakiego została wykonana konstrukcja, zapewniając sobie optymalną temperaturę w chłodne dni. Konserwacja garażu z blachy polega z kolei na sezonowym zabezpieczaniu ścian przed wilgocią, co jest konieczne w każdym tego typu budynku.
Garaż blaszany czy murowany – jaki lepiej wybrać?
Garaże blaszane to równie solidne konstrukcje co garaże murowane, jednak cechujące się znacznie niższą ceną i łatwością montażu. Z tego też względu wiele osób decyduje się przechowywać swoje pojazdy i narzędzia w garażach z blachy. Jedną z ważniejszych zalet garaży blaszanych jest brak konieczności zgłaszania budowy konstrukcji lub ubiegania się o zgodę na jej postawienie, co sprawia, że taki budynek może stanąć na działce nawet w jeden dzień.
Na garaże murowane najczęściej decydują się osoby, które nie planują zmian w wyglądzie działki i są pewne co do rozmiaru budynku. Warto jednak podkreślić, że konstrukcje murowane wiążą się z dużą inwestycją, koniecznością nakładu sporej pracy i potrzebą zgłoszenia budowy lub ubiegania się o pozwolenie na jej rozpoczęcie.
Podsumowanie
Garaż to niewątpliwie przydatny budynek, nie tylko zabezpieczający pojazd przed czynnikami zewnętrznymi, ale także służący do wykonywania napraw, czy do codziennego majsterkowania. Najczęściej spotykanymi w Polsce są garaże blaszane, wyróżniające się zdecydowanie niską ceną, wytrzymałością i łatwością montażu, a także garaże murowane, cechujące się ogromną solidnością. Poszukując garażu na samochód, warto wcześniej odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące wysokości budżetu na inwestycję, a także dotyczące ewentualnych przyszłych planów związanych z możliwym przeniesieniem konstrukcji.