fbpx
Budowa domu

Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania?

• Zakładki: 29

Już od jakiegoś czasu montaż klimatyzacji w mieszkaniach w blokach wielorodzinnych jest możliwy. Oczywiście, o ile inwestor spełnia pewne warunki. Należy zaznaczyć, że upał bywa bardzo uciążliwy, jeżeli mieszkanie ma ścianę szczytową, która to nagrzewa się od słońca, a także gdy w mieszkaniu są duże lub nieosłonięte okna. Ponadto na szybkie nagrzewanie pomieszczeń wpływa też nieduża ich kubatura.

Czy w mieszkaniu w bloku można zainstalować klimatyzację?

Od czasu, gdy technologia na to pozwala, a także ceny klimatyzacji zaczęły się obniżać, montaż klimatyzacji jest najpopularniejszym i najlepszym sposobem, aby radzić sobie z upałami. Jeszcze nie tak dawno temu klimatyzatory były stosowane jedynie w dużych biurach czy marketach, lecz zmniejszenie kosztów tych instalacji pozwoliło na spopularyzowanie tego rozwiązania. Wraz z tym jak zaczęło rosnąć zainteresowanie klimatyzacją, niestety zaczęły też wokół niej narastać pewne mity. Wśród nich np. to, że negatywnie wpływa na zdrowie domowników, że jest praca tych urządzeń jest głośna, a także wysokie koszty eksploatacji klimatyzacji. Wybór klimatyzacji do mieszkania w bloku powinien być oparty na podobnych zasadach jak w przypadku wyboru tego urządzenia do domu jednorodzinnego. Należy więc przede wszystkim wziąć pod uwagę jego moc, a przy tym określić, czego oczekujemy od klimatyzacji i ile możemy wydać na taki system.

Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania w bloku?

Najpopularniejszymi urządzeniami klimatyzacyjnymi stosowanymi w mieszkaniach w blokach są split, które umożliwiają schładzanie powietrza w jednym, określonym pomieszczeniu. Klimatyzatory tego rodzaju składają się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej, które to są połączone ze sobą. Multisplit jest opcją bardziej zaawansowaną, która to daje możliwość podłączenia do jednego zewnętrznego urządzenia, kilku jednostek wewnętrznych. Rozwiązanie to pozwala na schłodzenie więcej niż jednego pomieszczenia w mieszkaniu.

Klimatyzatory typu split charakteryzują się taką zaletą, że wszystkie elementy, które generują dźwięki, pozostają na zewnątrz. To sprawia, że w mieszkaniu nie słychać pracy tego urządzenia. Montaż tych urządzeń we wnętrzu mieszkania nie stwarzaa większych kłopotów. Lecz zawieszenie jednostki zewnętrznej należy poprzedzić odpowiednimi procedurami. Elewacja, dach czy balkon, to części wspólne bloku, w w związku z tym jakakolwiek ingerencja w te elementy może zostać przeprowadzona po uzyskaniu zgody uprawnionych do tego organów. Zwykle podjęcie decyzji jest w gestii zarządcy budynku.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając klimatyzację do mieszkania?

Zanim zakupimy urządzenie chłodzące, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, którymi są:

  • nawilżanie powietrza,
  • możliwość regulacji temperatury,
  • opcje sterowania,
  • filtry powietrza,
  • automatyka,
  • poziom hałasu,
  • tryb grzewczy.

Typowe modele klimatyzatorów mają skokową regulację temperatury i ustawia się ją przy użyciu pilota. Urządzenia tego typu mają zwykle dwa albo trzy rodzaje obrotów wentylatora. Część z nich jest wyposażona w tryb automatyczny, dobierający samodzielnie najbardziej optymalną pracę do uzyskania danej temperatury w pomieszczeniu. Wciąż na rynku dostępne są urządzenia, które można tylko włączyć i wyłączyć, choć są już coraz rzadziej spotykane.

Klimatyzatory z inwerterem schładzają jedynie taką ilość powietrza, jaka jest w określonej chwili potrzebna. Rozwiązanie tego typu generuje nawet do 40% oszczędności energii w stosunku do tradycyjnych urządzeń. Tryb grzewczy to już swego rodzaju standard, jeśli chodzi o klimatyzatory. Poziom hałasu należy do najważniejszych parametrów, na jakie trzeba zwrócić uwagę. Jako, że klimatyzator typu split najgłośniejsze elementy ma na zewnątrz, może się to wiązać z uciążliwością dla sąsiadów. Nowoczesne klimatyzatory można programować np. w cyklu dobowym lub tygodniowym. 

Jakie pozwolenia trzeba uzyskać i w jakich sytuacjach?

Umiejscowienie jednostki zewnętrznej klimatyzatora w mieszkaniu w bloku może się okazać najbardziej problematyczne. Zazwyczaj do tego celu wybiera się balkon, lecz nie wszystkie mieszkania go mają, poza tym jest to część wspólna, więc ingerencja w jej wygląd będzie wymagać uzyskania zgody administracji albo zarządcy budynku. W mieszkań ulokowanych na wyższych kondygnacjach, może się okazać, że będzie konieczne zastosowanie podnośnika koszowego. Może być on też potrzebny do prac serwisowych.

Czasami można się zdecydować na umieszczenie jednostki zewnętrznej na dachu bloku. Wówczas cała instalacja musi być przeprowadzona w przewodzie kominowym. Klimatyzację w mieszkaniu w bloku można zamontować tylko pod warunkiem zakupu urządzenia przenośnego albo otrzymania zgody od administracji budynku. Jeśli inwestor ma balkon, może umieścić tam jednostkę zewnętrzną, bez konieczności umieszczania jej na elewacji budynku, a co się z tym wiąże – uzyskania zgody zarządcy.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
103 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *