Kabina prysznicowa czy wanna – taki dylemat stoi przed urządzaniem łazienki. Za kabiną prysznicową przemawia wygoda oraz oszczędność czasu, wody i pieniędzy. Przygotowaliśmy poradnik na temat kabin prysznicowych. Jeśli zastanawiasz się, jaką kabinę prysznicową wybrać, przeczytaj go koniecznie.
Kabina prysznicowa optymalnej wielkości
Za optymalne uważane są kabiny prysznicowe o wymiarach podstawy 90×90 cm, ale jeśli dysponujemy bardzo małą ilością miejsca, możemy zdecydować się na 80×80 cm. W kabinie prysznicowej 70×70 cm również da się wykąpać, ale nie jest to zbyt komfortowe, co może być problemem, na przykład dla osób starszych lub puszystych. W zamian warto zastanowić się nad wyborem kabiny asymetrycznej, na przykład 70×90 cm. Wielu producentów ma w ofercie kabiny (zazwyczaj na planie prostokąta), których przynajmniej jeden bok podstawy ma 100, a nawet 120 lub 140 cm. Najwyższe dostępne w sprzedaży kabiny mają przeważnie 200 lub 216-220 cm, a najniższe – przeznaczone do bardzo głębokich brodzików (30-35 cm) – około 170 cm. Standardowa wysokość brodzika wynosi 10-15 cm.
Kabina prysznicowa natryskowa czy wielofunkcyjna?
Na początek musimy zdecydować się, gdzie w łazience umieszczony zostanie prysznic (w rogu pomieszczenia, we wnęce, przy ścianie czy na środku) i dopasować jego kształt do wybranego miejsca i wielkości łazienki. Najczęściej spotykanym rodzajem kabiny, szczególnie w małych łazienkach, jest kabina narożna (o podstawie kwadratu, prostokąta lub ćwiartki koła). Stosunkowo mało miejsca zajmuje także kabina we wnęce, która dodatkowo jest tania do skonstruowania – wystarczy tylko dokupić drzwi i ewentualnie brodzik. Jeżeli mamy dużą łazienkę, możemy zdecydować się na kabinę o niestandardowym kształcie, w nietypowym miejscu (na przykład koła usytuowanego na środku pomieszczenia) i znacznych wymiarach, umożliwiającą wygodną kąpiel, również w kilka osób, co może być szczególnie istotne dla rodzin z małymi dziećmi. Kabiny prysznicowe można podzielić na dwa zasadnicze typy: natryskowe i wielofunkcyjne, co jest związane z ich budową oraz z funkcjami. W pierwszych, a tymi się właśnie zajmiemy, zwykle się tylko myjemy, choć można liczyć również na masaż, jeśli zainstalujemy panel z dyszami.
Konstrukcja kabiny prysznicowej: w ramach lub z uchwytami
Chodzi o konstrukcję kabiny natryskowej i sposób mocowania ścianek oraz drzwi. Modele kabin prysznicowych owalne muszą mieć oczywiście odpowiednie drzwi z zaokrąglonych tafli szkła, przez co są droższe. Kupując półokrągłą kabinę, dobrze jest zwrócić uwagę na rolki i ramy (profile) z odbojnikami (na nich przesuwają się drzwi). Drzwi kabin prysznicowych, które są osadzone na rolkach nie powinny z nich wypadać. Ważne jest także, by lekko się otwierały. Same odbojniki powinny być zrobione z twardego materiału. Istotna jest szczelność drzwi kabin prysznicowych. Dostępne są trzy rodzaje konstrukcji kabin natryskowych, co wpływa między innymi na ich wygląd, funkcjonalność i cenę.