fbpx
Ogrzewanie i klimatyzacja

Jak zlikwidować spieki w piecu na pellet?

• Zakładki: 79

Spieki w piecu na pellet to zmora wielu użytkowników tego rodzaju kotłów. Paliwo z rozmaitych przyczyn a przede wszystkim ze złej jakości, nie jest spalane w całości i w postaci spieków odkłada się w najbardziej newralgicznych miejscach wewnątrz pieca. Efekty? Kocioł działa coraz mniej wydajnie, z czasem może dojść do zatrzymania jego pracy, a ty tracisz na tym finansowo. Dowiedz się, jakie są przyczyny tego zjawiska, jak zlikwidować spieki w piecu na pellet, a także jak przeciwdziałać ich powstawaniu!

Czym są spieki z pelletu?

Zacznijmy od początku! Czym są spieki z pelletu? To nic innego jak zbrylone i twarde resztki drobinek pelletu, które nie spalają się całkowicie i odkładają się wewnątrz kotła, co może stopniowo osłabiać pracę urządzenia – zwłaszcza jeśli będą gromadzić się w miejscach takich jak palniki, wyjście zasobnika na palnik, rura ze ślimakiem czy też mechanizm czyszczący piec. Jeśli nie zostaną usunięte, w skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania pracy urządzenia i uszkodzenia palnika. A jakie są najczęstsze przyczyny takiego zjawiska?

Pellet nie spala się do końca – przyczyny

Przyczyn powstawania spieków w piecu na pellet może być wiele. Niektóre z nich dotyczą samego paliwa (jego jakości, sposobu przechowywania itd.), inne pieca (złych ustawień czy zbyt rzadkiego czyszczenia), jeszcze inne wilgoci, która pojawia się tu i tam i zaburza proces spalania paliwa. Dlaczego może się zdarzyć, że piec nie dopala pelletu?

Zdjęcie: kolton.pl

Statystycznie najczęstszą przyczyną powstawania spieków w kotłach na pellet jest niska jakość paliwa, zły sposób jego przechowywania oraz wilgoć. Według specjalistów ustawienia urządzenia mają tutaj drugorzędne znaczenie – w końcu w wielu piecach ingerencja użytkownika w ustawienia kotła jest zredukowana do niezbędnego minimum, a spieki potrafią się tworzyć mimo to.

Jak pozbyć się spieków z pelletu?

Jeśli podczas czyszczenia pieca lub na skutek jego nieprawidłowej pracy zauważysz, że doszło do powstania spieków z pelletu, postaraj się jak najdokładniej usunąć zastygłe resztki paliwa. W niektórych przypadkach zajmie to tylko chwilę, czasem jednak może zdarzyć się, że spieki nałożyły się na siebie (zwłaszcza przy nieregularnym czyszczeniu pieca) – wtedy konieczne będzie ich skucie, co może potrwać nieco dłużej. Oto narzędzia, które przydadzą się podczas likwidowania spieków:

  • rękawice żaroodporne,
  • szczotka,
  • łopatka,
  • sztywna szpatułka,
  • młotek.

Żebyś mógł pozbyć się spieków, piec musi być zimny i nie może pracować. Pamiętaj również o tym, by podczas używania szczotki, a tym bardziej szpatułki czy młotka, postępować ostrożnie i nie uszkodzić elementów kotła. Jeśli spieki są wyjątkowo twarde, możesz użyć także specjalnego preparatu chemicznego, który pomoże rozpuścić zapieczone resztki paliwa. W takiej sytuacji najpierw zapoznaj się z zaleceniami producenta środka i upewnij się, że dany produkt może być stosowany w przypadku twojego modelu kotła. I wreszcie: jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie usunąć spieki z pelletu lub masz obawy, że możesz uszkodzić piec, skorzystaj z profesjonalnych usług serwisowych.

Spieki przy spalaniu pelletu – jak im zapobiegać?

Wiedza dotycząca skutecznego likwidowania spieków jest bardzo ważna dla każdego użytkownika kotła na pellet. Równie istotna jest jednak ta na temat przeciwdziałania ich tworzeniu się. Jak więc możesz zadbać o to, by paliwo w twoim kotle spalało się równomiernie i w całości, nie doprowadzając do powstawania spieków z pelletu?

  1. Używaj wysokiej jakości paliwa.

Unikaj pelletu z nieznanych źródeł, bez certyfikatów jakości; inwestycja w lepszej jakości paliwo to nie tylko gwarancja większego komfortu cieplnego, ale także optymalna i bezawaryjna praca twojego kotła na co dzień.

  1. Regularnie i dokładnie konserwuj palnik.

Systematyczne czyszczenie kotła to podstawa w przeciwdziałaniu powstawania spieków; w okresie grzewczym poświęć na tę czynność kilkanaście minut raz w tygodniu, a zminimalizujesz ryzyko gromadzenia się niedopalonego paliwa w newralgicznych miejscach pieca. Koniecznie przynajmniej również raz w roku powinieneś zrobić pełny przegląd palnika pelletowego oraz wykonać konserwację. W tym celu możesz wezwać autoryzowany serwis firmy KOŁTON lub zrobić to sam korzystając z instrukcji obsługi.

  1. Sprawdź ustawienia kotła.

Upewnij się, że ustawienia twojego kotła są odpowiednio dopasowane do rodzaju paliwa, jakie stosujesz; w zależności od rodzaju kotła możesz mieć różny zakres dostępu do konfiguracji ustawień, jeśli jednak twój piec nie dopala pelletu, warto upewnić się, że w miarę możliwości ustawienia urządzenia są optymalne.

  1. Jeśli spieki powstają, usuwaj je jak najszybciej.

Jeśli zauważyłeś spieki w swoim kotle, nie zwlekaj i usuń je od razu; przekładanie tego na później może skutkować gromadzeniem się resztek paliwa w tych samych miejscach i powstawaniem twardych i trudnych do usunięcia spieków pelletu.

Przedłuż żywotność swojego kotła!

Likwidując bieżące spieki z pelletu, a także skutecznie zapobiegając ich powstawaniu, nie tylko zwiększasz wydajność swojego urządzenia i przedłużasz jego żywotność, ale także pozytywnie wpływasz na bezpieczeństwo jego użytkowania oraz żywotność palnika pelletowego. Pamiętaj, brak spieków z pelletu to przede wszystkim prawidłowe spalanie paliwa, optymalny komfort cieplny w domu, ale także minimalizacja ryzyka awarii maszyny i jej niebezpiecznych następstw, np. pożaru. Jeśli z kolei w kontekście usuwania spieków lub jakichkolwiek innych aspektów użytkowania kotłów na pellet potrzebujesz specjalistycznej porady, skontaktuj się z nami. W Kołton gwarantujemy kompleksową i profesjonalną obsługę.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
156 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *