fbpx
Ogród

Jak założyć i pielęgnować żywopłot?

• Zakładki: 41

Żywopłoty to naturalne ogrodzenia, które chronią nas przed wiatrem, kurzem, hałasem i wzrokiem ciekawskich.  Zwarte ściany zieleni zaznaczają granice obiektu, podkreślają szlaki komunikacyjne, wydzielają pewne części terenu, a ponadto, a może przede wszystkim, stanowią wyjątkowy element dekoracyjny.

W wielu przypadkach żywopłot jest również trudną do sforsowania dla zwierząt barierą. Jakie rośliny wybrać i jak je pielęgnować, by cieszyć się tym żywym organizmem przez lata?

Jakie rośliny wybrać na żywopłot?

Naturalny wybór stanowią rośliny iglaste, ponieważ niemal wszyscy reprezentanci tego rodzaju są zimozieloni, więc będę pięknie wyglądać przez cały rok. Wymagają jednak dużo częstszej pielęgnacji, szczególnie w okresie zimowym, niż inne całoroczne rośliny liściaste. Niektóre gatunki trzeba osłaniać przed mrozem. Tak naprawdę wybór roślin będzie zależeć od efektu, jaki chcemy uzyskać i naszych osobistych preferencji estetycznych. By uatrakcyjnić wygląd otoczenia, zmieniając barwy lub pokrój roślin w zależności od pory roku, warto zdecydować się na kompozycję mieszaną. Będzie ona wyglądać bardziej naturalnie niż rząd jednakowych drzew lub krzewów. Dobierając rośliny, trzeba zwrócić uwagę na ich wymagania glebowe. Nie muszą być identyczne, ale nie wszystkie gatunki będą w stanie rosnąć obok siebie.  Jeśli dysponujemy niewielką ilością miejsca, koniecznością stanie się wybieranie roślin o wąskim pokroju. Powinniśmy zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy – różnorodnym wyglądzie czy szybkim wzroście roślin. Również od tego będzie zależeć wybór gatunków.

Zdjęcie: Shutterstock

Najczęściej spotykane rośliny iglaste:

  • żywotniki  – brabant, smaragd, kórnik i spiralis,
  • świerki – pospolity, kłujący (srebrny) i serbski,
  • cisy – pospolity, pośredni, 
  • krzewy – odmiany dzikich róż, dzikie wino, chmiel, wiciokrzewy.

Najczęściej spotykane rośliny liściaste:

  • całoroczne (zimnozielone): bukszpan wiecznie zielony, berberysy, mahonia, ostrokrzew, laurowiśnia,
  • pozostałe: grab, buk, głóg jednoszyjkowy, ligustr, tawuła, ałycza, antypka.

Przeczytaj także: Szklarnia czy tunel? Co i jak wybrać?

Kiedy sadzić żywopłot?

Termin zakładania żywopłotu zależy od roślin, które chcemy posadzić. Drzewa i krzewy liściaste z odsłoniętym systemem korzeniowym, czyli takie, które były uprawiane w szkółce w gruncie, a potem wykopane do sprzedaży, sadzimy w październiku, gdy opadną liście lub wczesną wiosną, zanim zaczną rozwijać się pąki. Na glebach lekkich, które szybciej wysychają, lepiej sadzić jesienią, na ciężkich i wilgotnych wiosną.  Krzewy iglaste i zimozielone liściaste sadzimy na przełomie sierpnia i września wraz z bryłą ziemi. Świerki, jałowce, cisy i żywotniki można sadzić wiosną (marzec-maj), gdy zaczną rozwijać się ich pąki. Rośliny sprzedawane w pojemnikach można sadzić od kwietnia do października.

Jak sadzić żywopłot?

Zaczynamy od wytyczenia dołków pod rośliny, zachowując równy odstęp zarówno od granicy działki, jak i między sadzonkami. Krzewy nie mogą rosnąć zbyt blisko, bo bez równego dostępu do światła zaczną obumierać. Jeśli chcemy posadzić żywopłot koło ogrodzenia, to trzeba wziąć pod uwagę jego rodzaj. Bezpośrednio przy ogrodzeniu możemy sadzić tylko w przypadku płotu drewnianego. W pozostałych przypadkach trzeba zostawić wolny pas o szerokości minimum 50 cm. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie osi żywopłotu przy pomocy sznurka lub drutu.  Gatunki zimozielone i krzewy iglaste będziemy sadzić w jednym rzędzie, a krzewy liściaste dwurzędowo.

Gdy już wiemy, co i jak, przechodzimy do oczyszczania gleby z korzeni chwastów, kamieni i śmieci, a następnie przekopujemy ją na głębokość szpadla w pasie 50-70 cm. Jeżeli ziemia nie była długo uprawiana, to spuchlniamy ją na głębokość dwóch szpadli (ok. pół metra). Glebę powinno się wzbogacić substancjami organicznymi. To również idealny czas na zmianę podłoża. Do zbyt piaszczystego dodajemy glinę, do za ciężkiego – piasek. Do wykopanych dołków wsadzamy rośliny, zasypujemy ich korzenie ziemią i lekko ją ubijamy. Teraz trzeba obficie podlać sadzonki wodą, a gdy ziemia ją wchłonie, to całkowicie zasypać dołki. Możemy dodać kompostu lub odkwaszonego torfu (1 część kompostu lub torfu na 2-3 części ziemi).

Żywopłot a podłoże

Wybierając rośliny do stworzenia swojej żywej i zielonej ściany, musimy wziąć pod uwagę glebowe potrzeby roślin. Nie od dziś wiadomo, że rośliny iglaste są mniej wymagające, więc poradzą sobie na glebie suchej i piaszczystej, która zazwyczaj ma odczyn obojętny lub kwaśny. Ten rodzaj gleby będzie odpowiedni również dla mniej wymagających roślin liściastych jak głóg, berberysy, pęcherznice kalinolistne czy tawuły. Gleby wilgotne, gliniaste są bogate w składniki odżywcze, ale przez zatrzymywanie i magazynowanie wody są raczej trudnym podłożem. W takich warunkach powinny poradzić sobie tuje, cyprysiki, ligustr pospolity lub kalina.

Czy żywopłot należy nawozić?

Każdy rodzaj żywopłotu wymaga regularnego nawożenia. Pełne nawożenie trzeba przeprowadzić już w pierwszych tygodniach wiosny. Na m² żywopłotu rozprowadzamy nie więcej niż 50 g nawozu. Zabieg ten powtarzamy z początkiem lata, zmniejszając dawkę o połowę. Możemy również okładać rośliny torfem, korą czy zebranym kompostem. W ten sposób dostarczymy żywopłotowi dodatkowej dawki cennych składników odżywczych i poprawimy ogólny stan gleby.

Podlewanie żywopłotu

W ciągu pierwszego roku trzeba obficie podlewać żywopłot. W kolejnych latach żywopłot z roślin liściastych wystarczy podlewać w okresie suszy, a z iglastych również późną jesienią i zimą, gdy grunt jest rozmarznięty.

Jak często przycinać żywopłot?

Wszystko zależy od roślin, które posłużyły nam, do stworzenia żywopłotu. Strzyżenia będą wymagać żywopłoty formowane, stworzone z gatunków, które dobrze znoszą cięcie i łatwo się zagęszczają.  Przykładowe iglaki: modrzew europejski i japoński, świerk pospolity i biały, cis pośredni (niektóre odmiany) i pospolity, żywotnik zachodni (niektóre odmiany), choina kanadyjska. Na żywopłoty liściaste nadają się również drzewa liściaste: klon polny, grab pospolity, głóg pośredni (Paul’s Scarlet), buk pospolity, buk pospolity, lipa drobno- i szerokolistna.

Przycinanie żywopłotu odbywa się przynajmniej raz w roku. Krzewy liściaste sezonowe, czyli te gubiące liście na jesień, należy przycinać w czerwcu. Krzewy iglaste i krzewy liściaste zimozielone – w połowie sierpnia lub przed wypuszczeniem nowych pędów wczesną wiosną. Wówczas wszelkie ranki zdążą się zabliźnić, a nowe przyrosty zdrewnieją przed zimą, chroniąc roślinę przed zimnem. Bardzo ważne jest przycinanie małych, niedawno zasadzonych roślin (na wysokości 20-30 cm nad podłożem). Regularne przycinanie młodych pędów pobudza rośliny do wzrostu. Tę czynność wykonujemy niezależnie od tego, czy chcemy uzyskać żywopłot formowany, czy też nie. Pierwsze cięcie powinno nastąpić wiosną, gdy nie występują silne przymrozki (w marcu). Wierzchołki roślin przycinamy do jednakowej wysokości. Dół powinien być szerszy niż góra.

Jak przycinać żywopłot (technika)?

Wybór roślin nie ma wpływu na technikę cięcia. Zawsze wygląda tak samo. Zaczynamy od boków. Nie mając wprawy i miarki w oczach, musimy wyznaczyć linię cięcia przy pomocy sznurka. W tym celu prowadzimy dwie równoległe linie – jedną przy górnej krawędzi, a drugą w połowie wysokości żywopłotu. Jeśli korzystamy z nożyc elektrycznych, nie bez znaczenia jest kierunek ruchu. Najpierw usuwamy fragmenty pędów, więc prowadzimy nożyce w dół. Następnie poprawiamy linię, prowadząc narzędzie w górę. Gdy zakończymy pracę nad bokami, możemy zająć się grzbietem (wierzchołkiem).  Tutaj robi się naprawdę ciekawie. Nożyce trzymamy poziomo, a sami wykonujemy półobroty całym ciałem. To sprawdzony sposób na równą linię. Jeśli używamy nożyc ręcznych, to sznurek, wyznaczający linię prostą, będącą jednocześnie linią cięcia, rozciągamy również na grzbiecie. W przypadku wysokiego i gęstego żywopłotu musimy użyć nożyc spalinowych. Odcięte fragmenty po rozdrobnieniu mogą stać się organiczną ściółką.

Miniściąga gatunkowa

Prywatność przede wszystkim

Jeśli chcemy naprawdę swobodnie czuć się na swojej posesji, nie martwiąc się o to, że ktoś mógłby zobaczyć coś nieprzeznaczonego dla jego oczu, powinniśmy postawić na żywopłot z krzewów iglastych, o imponującym rozroście. W roli naszych ochroniarzy znakomicie poradzą sobie świerki, tuje, cisy i różne odmiany cyprysów. A jeśli ogrodzenie ma być wysokie, musimy do zestawu dorzucić jeszcze jałowce.

Wiatrochron

Rośliny o gęstej koronie stwarzają doskonałe warunki do odpoczynku w bezwietrznej atmosferze, chroniąc działkę przed nadmuchiwaniem na nią rozmaitych zanieczyszczeń (a zimą śniegu). Chcąc stworzyć naturalny wiatrochron, musimy wybrać topole, buki, modrzewie, oliwniki wąskolistne.

Ochrona przed intruzami

Gęste krzewy liściaste lub kolczaste mogą stać się trudnym do sforsowania ogrodzeniem, przeszkadzając intruzowi w realizacji jego niecnego planu. Bezpieczeństwo naszej posesji podniesiemy dzięki dzikiej róży, pięciornikowi krzewiastemu, dereniowi kwiecistemu i syberyjskiemu oraz ligustrowi pospolitemu.

Zielone przez cały rok

Żywopłoty z roślin zimozielonych pozwolą nam cieszyć oko przez cały rok. Całoroczne ściany zieleni tworzą zarówno rośliny iglaste, jak i liściaste. Warto postawić na świerki, cisy, tuje, ligustr pospolity, ognik szkarłatny, berberysy, głóg, bluszcz irlandzki, grab zwyczajny, laurowiśnię wschodnią, bukszpan zwyczajny, ostrokrzew kolczasty lub Meservy.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
98 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *