Czy wiesz, jak prawidłowo czyścić pokrytą szkłem ceramicznym płytę grzewczą, by służyła ci przez długie lata? A może zastanawiasz się, jak usunąć ślady po mleku, które wykipiało lub też przypalone resztki? Podpowiadamy, jak postępować, by cieszyć się nie tylko funkcjonalnością płyty ceramicznej, ale i jej nieskazitelnym wyglądem.
Jak wyczyścić płytę ceramiczną, by jej nie zniszczyć?
Nie będzie wielkim zaskoczeniem, gdy napiszemy, że lepiej zapobiegać niż próbować rozwiązywać powstałe problemy. Regularne czyszczenie to sposób na czystą i niezniszczoną płytę grzewczą. Na początek warto podkreślić, że czyścimy wystudzoną płytę. Po każdym użytkowaniu przetrzyj ją miękką, lekko nawilżoną ściereczką najlepiej z mikrofibry. Nie używaj drażniących detergentów. Powłoka płyty ceramicznej jest szklana, więc należy podchodzić do niej z wielką ostrożnością. Jeśli zdarzy się, że coś wykipi z garnka, reaguj na bieżąco. W tym przypadku musisz złamać pierwszą zasadę. Nie czekaj, aż płyta ostygnie. Twoim wrogiem jest czas. Zalegający brud przywiera do powierzchni i zasycha, robiąc nam prawdziwy problem. Z tym to sobie już sama ściereczka nie poradzi.
Wyłącz urządzenie, zdejmij garnek z płyty, a rozlaną ciecz zbierz za pomocą lekko wilgotnej ściereczki. Gdy już się z tym uporasz, musisz oczyścić garnek z zacieków, szczególnie jego spodnią cześć, która ma kontakt z powierzchnią płyty. Wiele osób o tym zapomina, a później ma problem z doczyszczeniem płyty z przypalonych elementów.
Jak wyczyścić przypaloną płytę ceramiczną?
Czyszczenie płyty ceramicznej nie jest zadaniem skomplikowanym. Wyzwanie stanowi usunięcie przypalonych resztek. Zdarza się bowiem, że nie zawsze możemy sobie pozwolić na czekanie, aż płyta ostygnie lub też musimy gdzieś pilnie wyjść, więc jesteśmy w stanie dokładnie usunąć resztek jedzenia i wyczyścić spód garnka. Do czyszczenia trudnych zabrudzeń musisz używać skrobaka, który został dołączony do płyty przez producenta. Koniecznie zapoznaj się z instrukcją jego obsługi. Wiele osób tego nie robi, próbując usuwać brud niewłaściwą stroną urządzenia. O zarysowanie płyty nietrudno! Możesz wspomagać się naturalnymi metodami usuwania zabrudzeń. Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą utlenioną. Powstałą masą czyść przypaloną powierzchnię. Możesz również na krótką chwilę położyć na zabrudzony obszar ściereczkę nasączoną octem spirytusowym.
Z porysowanymi przez dno garnka miejscami również poradzisz sobie z pomocą ściereczki zwilżonej octem. Przyłóż ją do porysowanej powierzchni na ok. 15 minut. Następnie nanieś środek konserwujący przeznaczony do płyt ceramicznych. Na koniec przetrzyj powierzchnię suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym.
Pamiętaj, że:
Niektóre produkty używane na co dzień w kuchni są zagrożeniem dla nieskazitelności powierzchni płyty ceramicznej. Mogą spowodować trwałe uszkodzenia powierzchni. Tak działa m.in. cukier i produkty, w których składzie się znajduje.
M.Ś.