fbpx
Ciekawe rozwiązania

Jak uczynić ogród przyjaznym dla dzikiej przyrody, aby pomóc jej przetrwać zimę?

• Zakładki: 18

Im więcej dzikiej przyrody zaprosisz do swojego ogrodu, by pomóc jej przetrwać zimę, tym więcej zyskasz w kolejnym sezonie ogrodniczym. W naturze od zawsze chodziło o wzajemne wsparcie i interakcje między gatunkami. Co możesz zrobić, by uczynić ogród przyjaznym dla ptaków, owadów i roślin?  Podpowiadamy.

Kto potrzebuje twojej pomocy zimą?

Zima stanowi wyzwanie dla dzikiej przyrody. Twojej pomocy będą potrzebować zarówno ptaki, jak i bezkręgowce (pszczoły, chrząszcze, motyle) hibernujące o tej porze roku.  Niektóre będą hibernować jako osobniki dorosłe, inne jako larwy lub jaja. Wsparcie przyda się również grzybom i porostom. Uczynienie z ogrodu czegoś w rodzaju zimowej noclegowi pełnej zakamarków do schowania się, w której to nie brakuje wody i pożywienia, nie jest ani trudne, ani drogie. Nie wymaga również wielkiego zaangażowania z twojej strony. Tak naprawdę bardziej chodzi o to, aby nie przeszkadzać.

Co możesz zrobić, aby uczynić ogród przyjaznym dla dzikiej przyrody?

  • Tekstura ogrodu: pozostawienie odrobiny zarośli, nieusuwanie kłód, zadbanie o obecność różnych zakamarków. Tylko tyle i aż tyle. To właśnie tam dzika przyroda będzie mogła hibernować i gniazdować.
  • Woda: wystarczy jedna mroźna noc, by dzika przyroda została pozbawiona wody. W miarę możliwości postaraj się zapewnić zwierzętom dostęp do wody. Jeśli w twoim ogrodzie znajduje się sadzawka, minioczko wodne, fontanna, od czasu do czasu sprawdzaj, co się dzieje z występującą tam wodą.
  • Nie dąż do perfekcji: pozostaw fragmenty dzikiej roślinności, w tym chwasty takie jak oset, by zapewnić ptakom pożywienie, a owadom miejsce na przeczekanie zimy.

Jakie siedliska możesz stworzyć w swoim ogrodzie, aby pomóc dzikim zwierzętom? 

Ogród przyjazny dla dzikiej przyrody: poidełko dla ptaków

Możesz je zrobić tak naprawdę z wszystkiego – naczynia, doniczki, butelki i wielu innych przedmiotów, również tych występujących w ogrodzie. Najlepiej sprawdzają się poidełka wiszące.

Ogród przyjazny dla dzikiej przyrody: karmniki dla ptaków

Od końca października do początku marca w naturze brakuje pokarmu, więc warto stworzyć stołówkę dla ptaków.  Jeśli nie wiesz, co zaserwować swoim skrzydlatym gościom, polecany ziarna czarnego słonecznika. Są bogate w minerały i witaminy, a także tłuszcze. Nie zamarzają i nie pleśnieją. Możesz je podawać zarówno z łupinami, jak i bez nich. Ten rodzaj pokarmu docenią wszystkie gatunki sikorek, gili, kosów, szpaków, sójek, dzięciołów, grubodziobów, wróbli, kowalików i szczygłów.  W ptasiej stołówce warto serwować również proso, które jest bardzo pożywne. Podane z łojem (tłuszczem wołowym) stanowi prawdziwy rarytas, którym zajadają się wróble i sikorki. Nie pogardzą nim gołębie i kosy.

Ogród przyjazny dla dzikiej przyrody: siedliska posuszu

Posuszem leśnicy nazywają drzewa obumierające lub obumarłe. Jeśli zostawisz w swoim ogrodzie stos kłód, stworzysz prawdziwy raj dla grzybów i niektórych owadów.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
51 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *