Łazienka to jedno z najbardziej problematycznych pomieszczeń. Jeśli jest niewielka, ilość problemów mnożymy razy dwa. Mała przestrzeń nie musi jednak wiązać się z rezygnacją z przechowywania, upychaniem łazienkowych akcesoriów w innych pomieszczeniach czy też kłopotami z użytkowaniem (brak komfortu). Przy odrobinie wyobraźni, sprytnym podejściu do organizowania przestrzeni, jesteśmy w stanie zaaranżować naprawdę funkcjonalną łazienkę. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wykorzystać każdy centymetr kwadratowy swojej niewielkiej łazienki, koniecznie zanurz się w lekturze tego artykułu. Zdradzamy ci 11 niezawodnych sposobów.
Lista najlepszych praktyk w niewielkiej łazience
- Stawiaj na jasne, chłodniejsze kolory. Jeśli preferujesz ciemniejsze kolory, trzymaj się jednej barwy, dbając o to, by sufit pozostał biały.
- By wykorzystać każdy centymetr łazienki, warto zainwestować w meble na zamówienie.
- Zdecyduj się na duże płytki, dbając o spójny wzór. Dzięki temu optycznie powiększysz przestrzeń. Dopasuj kolor fugi do płytek. Podłoga i ściany powinny stanowić integralną całość.
- Wszędzie tam, gdzie to możliwe, zamontuj szafę od podłogi do sufitu. Możesz w niej schować pralkę, a na półkach nad nią przechowywać detergenty. Unikaj porowatych tekstur. Dobierz kolor frontów do płytek.
- Szuflady pod zlewem ułatwiają przechowywanie zarówno kosmetyków, biżuterii, leków, jak i środków pielęgnacyjnych.
- Zamontuj duże lustro. Musi pozwolić ci zobaczyć się przynajmniej od klatki piersiowej w górę.
- Artykuły do kąpieli przechowuj bezpośrednio pod prysznicem, instalując tam półkę lub wiszący organizer.
- Postaw na prostą kabinę prysznicową z niskim brodzikiem lub prysznic typu walk-in. Wybieraj szkło bez ozdób.
1. Jak zaaranżować niewielką łazienkę? Spójrz w górę!
Nawet nieduża łazienka ma potencjał. Wystarczy nieco inaczej spojrzeć na przestrzeń, którą masz do wykorzystania, więcej uwagi poświęcając wysokości niż szerokości. Nad naszą głową jest naprawdę bardzo dużo miejsca i żal by było nic z tym nie zrobić. Półki pod i nad zlewem, nad lustrem i obok niego. Jeśli zdecydujesz się na półki modułowe, stworzysz znakomicie zaaranżowaną przestrzeń, w której można przechowywać zarówno produkty używane na co dzień, jak i dodatkowe ręczniki dla gości, nadprogramowe rolki papieru toaletowego i żele pod prysznic z serii „bo była promocja”. Wykorzystaj całą długość ściany, sięgając aż do sufitu!
2. Posegreguj to, co masz
Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że zamieniamy (lub już zamieniliśmy) naszą łazienkę w domowy magazyn na środki sanitarno-higieniczne oraz produkty, dzięki którym dbamy lub podkreślamy urodę. Nie wierzysz? To sprawdź, ile masz mydeł, żeli do mycia, płatków kosmetycznych, płynów do prania, płukania itp. Tylko segregacja może nas uratować! Rzeczy codziennego użytku rzecz jasna mają pierwszeństwo i zapewnione miejsce w łazience, ale tylko w wersji oryginalnej. Nie, nie chodzi o markowe produkty. Po prostu musimy pożegnać się z duplikatami. Przedmioty nadprogramowe należy schować np. w pojemnikach/organizerach umieszczonych w szafce pod zlewem lub na jakiś czas przeprowadzić je do szafy na bieliznę. Szczególnie obecność mydełek przysłuży się bieliźnie i pościeli, dbając o przyjemny zapach na co dzień.
3. Zlew ma moc. Wykorzystaj to!
W małych łazienkach życie wielu przedmiotów toczy się wokół zlewu. Jeśli umiejętnie wykorzystasz tę przestrzeń, utrzymanie porządku będzie przysłowiową bułką z masłem. Drążek napinający pod zlewem pozwoli powiesić butelki z rozpylaczem lub zamontować koszyczek na akcesoria do czyszczenia powierzchni (gąbki, ściereczki itp.). Wnętrze szafki pod zlewem niezwykle łatwo zaaranżować przy pomocy maści wszelakiej organizerów. Ich kolor, kształt i materiał, z którego zostały wykonane, zależą wyłącznie od twoich preferencji estetycznych. Nie będą one na widoku, więc funkcjonalność deklasuje stronę wizualną. Dzięki nim bez problemu schowasz wszelkie przedmioty, które nie powinny „pałętać się” po szufladzie. Butelki, buteleczki, suszarka do włosów, lokówka, prostownika i czego tam jeszcze używasz od teraz zawsze będę pod ręką, nie będąc jednocześnie na widoku.
Jeśli masz w łazience umywalką nadblatową, a blat jest częścią szafki, to koniecznie zadbaj o akrylowe szuflady na kosmetyki. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż koszyki ustawione koło zlewu lub na pralce. Odkładanie takich rzeczy do pojemników bez wcześniejszego oznaczenia zarówno ich samych, jak i owych pojemników to sposób na nieustanne testowanie swojej cierpliwości i uszczuplanie portfela. W końcu, gdy nie możemy czegoś znaleźć, ciężko wzdychamy, puszczamy magiczną wiązankę zaklęć pod nosem i udajemy się do sklepu po nowe rzeczy. Przezroczyste szuflady sprawiają, że wiemy, co i gdzie się znajduje.
4. Jak zaaranżować niewielką łazienkę? Dzięki koszom na ścianie i wiszącym organizerom
Ciekawym i niezwykle prostym rozwiązaniem jest przybicie do ściany miękkich koszy o wysokich brzegach. Tego typu rozwiązanie pozwoli na przechowanie drobnych przedmiotów i niewielkich ręczników. Otwarta góra zapewnia łatwy dostęp do rzeczy. Na ścianie w górnej części łazienki, jak również pod samym prysznicem, sprawdzą się wiszące organizery. Wiele z nich łączy kilka funkcji i jest wyposażona w kosze lub półki ze stelażem. Wystarczy zawiesić je na haczyku lub kołku i cieszyć się, że wszystko jest pod ręką.
5. Jak zaaranżować niewielką łazienkę? Używaj haczyków zamiast wieszaków
Właścicielu niewielkiej łazienki, zaprzyjaźnij się z haczykami! Zamontuj je, gdzie tylko się da. Na drzwiach, koło nich, na ścianie blisko zlewu, w pobliżu prysznica i w każdym innym miejscu, które uznasz za stosowne. Dzięki nim uwolnisz przestrzeń od bałaganu. Na dodatek nie musisz wieszać na nich tylko ręczników. Każdy przedmiot z uchwytem lub zawieszką dobrze poczuje się w towarzystwie haczyka (np. szczotka do włosów, suszarka).
6. Lustro dwufunkcyjne
W niewielkiej łazience rozwiązania typu 2 w 1 to sposób na oszczędzanie cennej przestrzeni. Dwufunkcyjne lustro to coś, czego potrzebujesz. Lustrzana powierzchnia osłania ukryte półki lub ścianę pełną akcesoriów do kąpieli (lustro w wersji DIY). Lustro po zamknięciu, „szafka” po otwarciu – nikt nie prosił, wszyscy potrzebują!
7. Wózek na kółkach
Wąski wózek łazienkowy na kółkach to odpowiedź na wiele problemów organizacyjnych występujących w tego typu przestrzeni. Bez problemu przechowasz dzięki niemu zarówno poskładane ręczniki, rolki papieru, jak i przybory kąpielowe. Ten ustawny przedmiot to godny następca szafek w mikrołazienkach.
8. Obrotowy organizer do makijażu
Organizer z wydzielonym miejscem na pędzle i wyjmowanymi półkami, który może wykonać pełny obrót, to przedmiot, który docenią miłośnicy makijażu i nie tylko oni. Tego typu organizer znakomicie nadaje się do przechowywania produktów do pielęgnacji skóry, których używamy podczas porannej i wieczornej toalety oraz małych przyborów toaletowych. Nie zajmuje dużo przestrzeni, wszystkie potrzebne rzeczy skupia w jednym miejscu i sam z siebie stanowi łazienkową dekorację – absolutny must have w niewielkich łazienkach.
9. Aranżacja niewielkiej łazienki: zachowaj prosty wystrój
Małe przestrzenie wymuszają konieczność oszukiwania oczu. Niezależnie od preferowanego stylu aranżacji wszystkie niewielkie łazienki powinna cechować prostota. Nie ma tutaj miejsca na przedmioty zagracające przestrzeń, wprowadzające chaos. Łazienka utrzymana w jaśniejszych kolorach, dobrze oświetlona, wydaje się bardziej przestronna. Jeśli nie masz możliwości przemalowania łazienki, zadbaj o meble i armaturę w kontrastowych kolorach i dodatki utrzymane w tej samej tonacji, które wizualnie scalą całą aranżację, nie dzieląc przestrzeni na strefy. Na odbiór łazienki wpływa również kształt urządzeń sanitarnych i ich wielkość. Te opływowe skutecznie oszukują oko. Jeśli chcesz zaoszczędzić przestrzeń, zamontuj baterię nad zlewem, zyskując dodatkową przestrzeń nad blatem. W nieporęcznej łazience sprawdzą się toaleta i umywalka narożna. Prysznic typu walk-in, czyli otwarta kabina, pozbawiona drzwi i progu, to również sposób na powiększenie przestrzeni. Pralka ładowana od góry lub schowana pod blatem zlewu to kolejna, warta rozważenia metoda oszukiwania oczu.
10. Wanna ze schowkami
Niezabudowane szafki, szuflady pod wanną lub też uchylane od góry bądź przesuwne fronty. Wykorzystanie przestrzeni pod wanną to sposób na ukrycie przedmiotów, które niekoniecznie kojarzą się z relaksem i komfortem w tejże intymnej przestrzeni, oraz zyskanie cennych centymetrów.
11. Szafy wnękowe
Zamontowanie szaf wnękowych w łazience zwiększa wolną przestrzeń w tym pomieszczeniu, czyniąc łazienkę bardziej funkcjonalną, a przez to komfortową. To dobre rozwiązanie w przypadku niewielkich łazienek, w których często rezygnuje się z szafki ze względu na brak miejsca na uchylenie drzwi czy wysunięcie szuflady. Idealnie sprawa się do przechowywania wiadra, mopa, miotły i wszystkich innych akcesoriów, które powinny być poza zasięgiem wzroku.
Podsumowanie
Wiele opisanych w tym artykule pomysłów na organizację niewielkiej łazienki ma charakter kosmetyczny, więc z powodzeniem możesz zająć się nimi samodzielnie. Jeśli planujesz zmianę aranżacji łazienki lub też jej remont, zleć to zadanie profesjonalistom. Doświadczony specjalista nie tylko zaproponuje projekt skrojony na miarę twoich oczekiwań i możliwości finansowych, odpowiednio dobierając ilość potrzebnych materiałów, co zaoszczędzi ci konieczności jeżdżenia po wielu sklepach, ale również, a właściwie przede wszystkim, zadba o ergonomię pomieszczenia, dostosowując je do potrzeb wszystkich domowników.
M.Ś.