fbpx
Ciekawe rozwiązania

Jak schłodzić mieszkanie?

• Zakładki: 139

Kiedy na zewnątrz królują upały, jednocześnie rośnie temperatura wewnątrz pomieszczeń. Niestety nagrzane mieszkanie nie sprzyja ani domowym obowiązkom, pracy, ani tym bardziej odpoczynkowi. Dlatego wiele osób poszukuje sprawdzonych sposobów na schłodzenie mieszkania bez użycia klimatyzacji. Poznaj kilka z nich.

Dobra cyrkulacja powietrza

Aby mieszkanie było przewiewne, należy zadbać o dobrą cyrkulację powietrza w jego wnętrzu. W tym celu, jeśli to możliwe, należy pozostawić otwarte drzwi i okna. Jednak uważaj, by nie otwierać okien, gdy świeci w nie pełne słońce, bo wówczas do wnętrza wpadnie gorące powietrze. Otwórz je wtedy, gdy promienie słoneczne już nie będą padać na szyby.

Wietrzenie umożliwi dopływ świeżego i zapobiegnie zaleganiu gorącego powietrza w mieszkaniu. Dobrze jest otwierać okna również w nocy, gdy temperatura spada i do wnętrza może wpaść chłodniejsze powietrze. Aby zapobiec wlatywaniu komarów i innych owadów do pomieszczenia, możesz zamontować moskitiery w oknach oraz stosować urządzenia odstraszające owady.

Przydatne wentylatory

Z pewnością zainstalowanie klimatyzacji w mieszkaniu to najszybszy sposób na obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Jednak równie dobry efekt można uzyskać tańszym sposobem, czyli poprzez użycie wentylatora sufitowego lub stojącego. Pamiętaj o ważnej zasadzie! Wentylator włączaj przy otwartych oknach, aby wydmuchał gorące powietrze na zewnątrz. Ponadto, jeśli stawiasz na model stojący, wybierz urządzenie, które ma możliwość obrotu, dzięki czemu wentylowane powietrze dotrze do całego pomieszczenia.

Zatrzymywanie promieni słonecznych

Warto chronić mieszkanie przed słońcem i nie wpuszczać do wnętrza promieni słonecznych. Dobrą blokadą są rolety termoizolacyjne, których tył pokryty jest srebrną powłoką zapewniającą odbijanie promieni słonecznych. Dzięki zasłanianiu okien unikniesz znacznego wzrostu temperatury w pomieszczeniach. Możesz dodatkowo wykorzystać zasłony z zaciemniających tkanin, ale utrzymane w jasnych kolorach, bo te z natury lepiej odbijają światło, podczas gdy ciemne odcienie mają tendencję do pochłaniania ciepła.

Jasna aranżacja wnętrza

Skoro była mowa o kolorach, pamiętaj, że mają one znaczenie nie tylko w oknach, ale i w całym wnętrzu. Jeśli chcesz, by w mieszkaniu było chłodniej, zwłaszcza w pomieszczeniach narażonych na długotrwałe nasłonecznienie, wybieraj jasne elementy wykończenia wnętrza. Dotyczy to kolorów farb na ścianach, tapicerki meblowej, a nawet przedmiotów dekoracyjnych. Dobrym wyborem są elementy w kolorze białym, jasnoszarym, beżowym lub kremowym.

Niezbędne rośliny zielone

Natura to sojusznik schładzania wnętrz. Zielone rośliny zatrzymują wodę, a potem oddają ją do pomieszczenia. Tym samym zwiększają wilgotność powietrza, więc w mieszkaniu robi się chłodniej. Aby jednak ten efekt był tak pozytywny, rośliny muszą znaleźć się w dużych ilościach i w kilku pomieszczeniach. Jedna mała doniczka nie wystarczy, by zwiększyć wilgotność we wnętrzu domu.

Wykorzystaj powyższe wskazówki i zadbaj w upały o odpowiedni komfort cieplny w mieszkaniu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
164 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *