fbpx
Budowa domu

Jak przygotować się do procesu wiercenia?

• Zakładki: 79

Wiercenie wykonywane jest w profesjonalnych zakładach przemysłowych, ale także podczas domowych remontów. Jak przygotować się do tego procesu? Najważniejsze jest dostosowanie akcesoriów do rodzaju materiału poddanego obróbce. Dobrze dopasowane sprzęty pozwolą na zrobienie otworów o pożądanej wielkości zarówno w drewnie, glazurze, jak i metalu czy betonie. Jak przygotować się do wiercenia w różnego typu materiałach? Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki.

Wiercenie w metalu – jakie narzędzia nam się przydadzą?

Wiercenie w metalu to proces wymagający odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności. Podczas tej czynności należy wykazać się cierpliwością i dokładnością. Metal to twardy materiał, a niedokładne czy zbyt silne wiercenie w nim może skutkować zepsuciem sprzętu. Odpowiednie przygotowanie do tego procesu jest więc kluczowe. Trzeba nie tylko wyznaczyć miejsce wierceniazadbać o środki ochronne, ale też sięgnąć po właściwe urządzenia. Profesjonalistom polecane są m.in. wiertarki stołowe, dostępne na stronie: https://jptech-maszyny.pl/wiertarki-stolowe-kolumnowe-do-metalu. Sprzęt ten umożliwia ustawienie elementu metalowego na stabilnym podłożu, zapewniając przy tym bezpieczne wykonanie otworu. 

W przypadku wiercenia w dużych płytach polecana jest wiertarka magnetyczna. Urządzenie to jest wyposażone w magnes służący do utrzymania go na miejscu, gwarantując dokładność działania oraz stabilność. Majsterkowicze sięgają najczęściej po proste w użyciu wiertarki ręczne. Takie modele są przenośne i mają uniwersalne zastosowanie. Za ich pomocą wykonamy bez trudu mniejsze otwory w miękkim metalu, jednak mogą nie sprawdzić się w przypadku twardych materiałów oraz otworów o dużej średnicy. W procesie wiercenia naprawdę dużych otworów wykorzystuje się również młot udarowy.

Jakie wiertarki sprawdzą się podczas wiercenia? Dowiedz się!
Zdjęcie: Pexels

Czym wiercić w drewnie? Podstawowy wybór wierteł

Wiercąc w drewnie, można sięgnąć po dowolną wiertarkę, jednak należy dobrać do niej odpowiednie wiertło. Różni się ono od tego przeznaczonego do betonu czy metalu. Wiertła do drewna mają inną geometrię oraz ostrza centrujące. Jakie rodzaje wierteł są oferowane przez producentów?

  • Wiertła kręte – są to akcesoria ze stali nierdzewnej, nadające się do precyzyjnej obróbki drewna. Ich konstrukcja składa się z dwóch krawędzi skrawających i ostrza centrującego, dzięki któremu wiertło nie ślizga się po powierzchni drewna,
  • Wiertła spiralne – wyglądem przypominają spiralę, z ich pomocą można wiercić na większą głębokość, zachowując pożądaną precyzję.
  • Wiertła frezowe – polecane do otworów o średnicy do 45 mm, składają się z trójkątnego kolca centrującego oraz dwóch ostrzy bocznych. Akcesoria te nie zapewniają wysokiej precyzji.
  • Wiertła cylindryczne – używane do tworzenia płaskich otworów nieprzelotowych, składają się z dwóch noży oraz ostrzy obwodowych.
  • Otwornice – dedykowane otworom o sporych średnicach wynoszących do 210 mm.

Wiercenie w kamieniu, betonie, płytkach i szkle – jak wygląda?

Kamień i podobne mu materiały obrabia się wiertłami wyposażonymi w karbidowe krawędzie skrawające. Do wiercenia w kaflach i płytkach nie nadają się klasyczne wiertła spiralne. Używać można jedynie wierteł spiralnych z bardzo dobrze naostrzonymi wiertłami karbidowymi. W kamieniu, betonie i innych twardych materiałach można wiercić wysoce efektywnymi wiertłami diamentowymi. Akcesoria te są niebywale wytrzymałe i odporne na wstrząsy. Jeśli chodzi o wiercenie w szkle, to należy pamiętać, że jest to delikatny materiał. Proces wiercenia musi więc odbywać się na niskich obrotach wiertarki. Trzeba też zainwestować w specjalne wiertła do szkła. Dobrą propozycją jest też zakup specjalnego frezu z diamentową końcówką.

Podczas wiercenia trzeba pamiętać o właściwym zamocowaniu wiertła i trzymaniu narzędzia zawsze w pozycji prostopadłej do wierconej powierzchni. Istotne jest też odpowiednie dopasowanie prędkości wiercenia oraz siły nacisku sprzętu, tak aby nie uszkodzić materiału. Przed przystąpieniem do obróbki, należy dobrze dobrać rodzaj wiertła do danego elementu. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo pracy, nie można zapominać o środkach ochronnych. Obrabiany materiał zawsze powinien znajdować się na stabilnej powierzchni.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
187 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *