Choć wygląda na miłe zwierzątko, kuna jest drapieżnikiem z rodziny łasicowatych, który upodobał sobie życie u boku człowieka. Szkodnik chętnie zamieszkuje poddasza, zakładając tam gniazda i rodząc młode osobniki. Nie musisz hodować kur lub gołębi, by obecność kuny stanowiła dla ciebie problem. Zwierzę powoduje ogromne zniszczenia budynku, co wiąże się nie tylko z kosztownym naprawami zamieszkiwanego przez kunę pomieszczenia oraz elewacji zewnętrznej i często również izolacji termicznej dachu, ale również większymi wydatkami na ogrzewanie. Poznaj 5 sposobów na pozbycie się kuny z domu.
Życie z kuną jest uciążliwe i niebezpieczne
Uciążliwy hałas spowodowany nocną aktywnością kuny, nieprzyjemny zapach unoszący się wokół domu (kuna zostawia odchody na terenie domu lub budynków gospodarczych), chłód wydobywający się z kontaktów, rosa lub czarny ślad na ścianie (wynik zniszczonej izolacji termicznej) – mieszkanie z kuną do przyjemnych nie należy. Kłopotliwy lokator musi odejść! Jako że kuna jest pod ochroną, jedyne co możesz zrobić, to ją przepędzić. Najlepiej byłoby skorzystać z pomocy zaprzyjaźnionego lisa, wilka i borsuka, ale nie zawsze jest to możliwe. To oczywiście pół żartem, pół serio. Dowiedz się, w jaki sposób możesz przepędzić kunę.
Jak pozbyć się kuny?
Sprytny gryzoń, który do płochliwych nie należy, skutecznie omija pułapki. Na szczęście istnieje przynajmniej 5 sprawdzonych metod, które z kuną wygrywają.
Żywołowna pułapka z systemem zapadkowym
To sposób na złapanie szkodnika, by móc później wywieźć go do lasu. Pułapkę zamontuj w rękawiczkach, by nie pozostawić na niej swojego zapachu. To w zasadzie jedyna rzecz, której kuna się boi (poza większymi od siebie drapieżnikami rzecz jasna). Gdy wyczuje zapach człowieka, do pułapki się nie zbliży. W pułapce zamontuj przynętę. Kurzemu jajku lub kawałkowi mięsa (również może być to kurczak) kuna się nie oprze. Pułapkę ustaw w miejscu, w którym znalazłeś odchody szkodnika.
Ultradźwiękowy odstraszacz na kuny
Urządzenie emituje nieprzyjemne dla kuny dźwięki, które nie są słyszalne dla człowieka (częstotliwość dźwięku w przedziale od 7 do 65 kHz). Odstraszacz zamontuj pod dachem lub na ścianie.
Zmywacz zapachu kuny
Drapieżniki znaczą swojej terytorium. W ten sposób pamiętają, gdzie mają wrócić. Użycie sprayu jest jak zmiana kierunkowskazów. Zwierzę nie będzie wiedziało, gdzie ma wrócić. Będzie zmuszone do poszukania nowego lokum.
Kolce na kuny
Montuje się na pionowych rynnach, którymi zwierzę najczęściej dostaje się na dach. Dzięki temu zwierzę będzie miało ograniczony dostęp do poddasza. Jest szansa, że pójdzie do sąsiada. Oczywiście żartujemy.
Siatka ochronna przed kunami
Kuna lubi przegryzać kable, co oznacza, że twój samochód jest zagrożony. Za to za siatkami nie przepada. Jeśli ogrodzisz swój samochód lub dom – i rozwiązanie nie będzie mieć słabych punktów (po prostu musisz to zrobić prawidłowo) – kuna nawet nie zbliży się do ciebie.
M.Ś.