Meble to produkt, którego potrzebuje każdy i na który podaż nigdy się nie skończy. Doskonale obrazuje to sytuacja na rynku, na którym ilość działających obecnie sklepów meblarskich jest ogromna. Przekłada się to oczywiście na wielką konkurencję i trudność z wybiciem się nowych firm. Czy w takich warunkach łatwo jest otworzyć sklep z meblami? Jak się do tego zabrać i o czym warto pamiętać?
Grunt to atrakcyjny produkt
Przede wszystkim liczy się atrakcyjny, przyciągający klientów produkt. Nowy sklep meblarski może oczywiście sprzedawać dokładnie to samo, co konkurencja i prawdopodobnie pozwoli to właścicielowi osiągać regularne, choć niezbyt wysokie zyski. Jeżeli jednak ktoś nastawiony jest na większy sukces, powinien mieć do zaoferowania coś wyjątkowego. W dzisiejszych czasach na przykład dobrze sprzedają się meble produkowane na wymiar. Dobrze jest więc nawiązać kontakt z producentami mebli. Najlepiej jest znaleźć kogoś nowego, kto ma do zaoferowania ciekawy, niepowtarzalny styl. Na takiej współpracy zyskać może zarówno sklep, jak i producent. Ważna jest również jakość. Wysokiej klasy drewniane meble to coś, co sprzedaje się dobrze niezależnie od ceny. Jeżeli meble kusić będą przy tym atrakcyjnymi projektami, to na pewno przyciągną klientów. Można też postawić na atrakcyjne ceny. Meble do salonu nie muszą być drogie – ważny jest przede wszystkim ich wygląd. Tutaj też dobrym pomysłem jest nawiązanie współpracy z wytwórcą, który potrafi zrobić rzeczy dobrze wyglądające z użyciem tanich materiałów. Jak widać, różnorodność dostępnych modeli biznesowych jest duża. Warto wybrać jeden i konsekwentnie się go trzymać.
Dlaczego promocja jest tak ważna?
Dobry produkt i dopracowany model biznesowy to jeszcze nie wszystko. Liczy się również promocja sklepu. Klienci muszą się dowiedzieć, że nowe miejsce istnieje i warto do niego przyjść. W dzisiejszych czasach najlepiej sprawdza się reklama w sieci. Idealnie, jeżeli sklep posiada rozbudowaną, zachęcającą do zakupów stronę i jest aktywny w mediach społecznościowych. Warto zadania z tym związane powierzyć osobnej firmie, a samemu skoncentrować się na tym, co naprawdę ważne, czyli na prowadzeniu biznesu i pozyskiwaniu nowych klientów i partnerów biznesowych.
Sprzedaż stacjonarnie, czy w Internecie?
Obecnie coraz więcej sklepów meblarskich decyduje się nie prowadzić stacjonarnych salonów, ale skoncentrować swoje wysiłki wyłącznie na handlu za pośrednictwem sieci. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim znacznie zmniejsza koszty. Nie jest potrzebna przestrzeń handlowa, a jedynie odpowiedni magazyn. Oczywiście sprzedaż mebli w sieci nie jest łatwa. Drewniane stoły, łóżka, komody, szafy, czy krzesła znaleźć można dziś na ogromnej ilości stron WWW, a konkurencja jest jeszcze większa, niż w przypadku sklepów stacjonarnych. Dlatego ogromne znacznie ma właściwe wypozycjonowanie strony sklepu, czyli sprawienie, żeby znalazła się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania dla określonych fraz. To zadanie również najlepiej jest powierzyć specjalistom.
Czy prowadzenie sklepu meblarskiego się opłaca?
Czy więc prowadzenie sklepu meblarskiego jest zajęciem opłacalnym? To zależy. Przede wszystkim od ilości zainwestowanego czasu i energii. Sklep z pomysłem i oferujący klientom przyciągający uwagę produkt ma dużą szansę się wybić. Rozwijanie takiego sklepu od podstaw to na pewno praca na kilka etatów i początkujący przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że przez pierwszy rok, czy dwa będzie musiał poświęcić na prowadzenie firmy większość swojego czasu. Z czasem, kiedy sklep stanie się bardziej rozpoznawalny i zyska renomę, zyski staną się większe, a właściciel będzie mógł pozwolić sobie na nieco więcej odpoczynku.
Źródło zdjęcia : Dmytro Zinkevych / shutterstock