fbpx
Instalacje

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny? Sprawdzone sposoby

• Zakładki: 25

Ogrzewanie mieszkania lub domu przy pomocy kaloryferów jest bardzo popularne. W budynkach świeżo postawionych lub w kamienicach po remoncie spotkasz zapewne grzejniki aluminiowe. Jednak w niektórych mieszkaniach nadal wiszą kaloryfery żeliwne. Ciężkie i stare modele grzejników żeliwnych, które podobnie, jak nowe odpowiedniki lubią się od czasu do czasu zapowietrzyć. Wtedy trzeba przywrócić całemu układowi określone parametry. Dzisiaj podpowiadamy, jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny w pięciu prostych krokach.

Na początek oceń stan techniczny kaloryfera

Powrót do sezonu grzewczego może być trudny. Krótsze dni, mniej słońca i rosnące z roku na rok opłaty za ogrzewanie. Do tego wszystkiego kaloryfery żeliwne i wynikające z tego procedury odpowietrzenia, gdy zajdzie taka konieczność. Po długim zastoju, przed podjęciem decyzji o usunięciu zapowietrzenia, warto taki grzejnik dokładnie obejrzeć. Żeliwne konstrukcje są duże prostsze w swojej budowie od aluminiowych odpowiedników. Grzejniki żeliwne mają dużo mniej elementów, które mogą się zepsuć, co ma swoje plusy i minusy. Na pewno jeśli kaloryfer wygląda w porządku i nie dostrzegasz na nim uszkodzeń, które mogą być powodem złego grzania, trzeba zastanowić się, jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny.

Typowe objawy zapowietrzenia grzejnika

Jeśli stan techniczny kaloryfera wydaje się odpowiedni, a mimo tego temperatura w pomieszczeniu zbyt ochoczo nie chce rosnąć, trzeba zająć się diagnozowaniem, czy ten konkretny grzejnik wymaga odpowietrzenia. Z reguły powtarzają się te same objawy zapowietrzenia. Przede wszystkim po włączeniu ogrzewania, wydobywają się z grzejnika niepokojące dźwięki. Coś na wzór syczenia lub dudnienia. Zdarza się również, że kaloryfer jest w całości zimny lub tylko w dolnej jego części możesz wyczuć ciepło. Zimny grzejnik, syk powietrza – w  takiej sytuacji koniecznie musisz wiedzieć, jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny krok po kroku.

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny krok po kroku?

Jak sprawnie odpowietrzyć grzejniki żeliwne? Odpowietrzenie kaloryfera krok po kroku jest stosunkowo łatwe. Do odpowietrzania grzejnika żeliwnego potrzebujesz kilku narzędzi oraz jednej osoby do pomocy dla bezpieczeństwa. Na początek przygotuj sobie następujące akcesoria: 

  • dwa nastawne klucze płaskie, które pasują do zaworu
  • miskę oraz ręcznik papierowy lub materiałowy

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny w sposób bezpieczny? Przede wszystkim zamknij zawór do regulacji temperatury na pozycję 0 lub symbol śnieżynki i odetnij dopływ wody do grzejnika. Po drugie odkręć głowice, żeby mieć lepszy dostęp do śruby (zawór odpowietrzający) przy kaloryferze. W trzecim kroku kluczem nastawnym płaskim zacznij odkręcać śrubunek przy termostacie. Pamiętaj, żeby zrobić to bardzo delikatnie i powoli. Gdy usłyszysz syczenie, przestań odkręcać i podstaw pod śrubę miskę oraz poproś kogoś, żeby miał ręcznik w pogotowiu. Tak wygląda czwarty krok. Na koniec, gdy syczenie ustąpi i zacznie wydobywać się ze szczeliny tylko woda, należy zakręcić śrubunek do końca z wyczuciem oraz przykręcić głowicę termostatu. Jest to piąty i ostatni krok. Dla upewnienia się, można włącz kaloryfer i ocenić, czy działa. To wszystko – tak wygląda odpowietrzanie grzejnika żeliwnego.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
66 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *