Gdy twój stolik niejedno widział i przeżył, a przez to nie jest już pierwszej świeżości, nie musisz wysyłać go na emeryturę lub nawet spisywać na straty. W prosty sposób możesz tchnąć w niego nowe życie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak odnowić drewniany stolik w 5 krokach, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.
Jak odnowić drewniany stół: lista zakupów
- Uniwersalny środek do czyszczenia, dwie ściereczki lub ręczniki papierowe.
- Papier ścierny o ziarnistości 60, 120 i 360.
- Szlifierka blokowa lub oscylacyjna.
- Bejca, olej duński lub farba w zależności od oczekiwanego efektu.
- Uniwersalny usuwacz do farb i lakierów.
- Cyklina, czyli ręczne narzędzie przypominające szpachelkę i pędzel.
Jak odnowić drewniany stół: poznaj mebel
Na dobry początek trzeba przyjrzeć się meblowi, który zamierzamy odświeżyć. W końcu siły trzeba mierzyć na zamiary, szczególnie gdy do odnawiana stołu podchodzi się po raz pierwszy. Początkującym nie poleca się mebli ze zbyt dużą liczną rzeźbionych detali. Najlepiej sięgnąć po lite drewno.
Jak odnowić drewniany stół: wyczyść drewniany stół
Dokładnie wyczyść cały stół, aby usunąć brud, olej lub tłuszcz. Jeśli tego nie zrobisz, podczas ręcznej obróbki drewna będziesz szlifować zanieczyszczenia. Skorzystaj z uniwersalnego środka czyszczącego, a następnie wytrzyj powierzchnię mebla do sucha.
Jak odnowić drewniany stół: zdejmij pierwsze wykończenie
Załóż gumowe rękawice, zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia, w którym odnawiasz stół, i zabierz się do pracy. Sięgnij po uniwersalny usuwacz do farb i lakierów i postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie produktu. Gdy środek zmiękczy wykończenie, weź cyklinę, ustaw ją pod kątem do powierzchni drewna i zeskrobuj warstwę wykończenia ruchami w górę i w dół, przesuwając narzędzie wzdłuż słojów drewna. Teraz czas na wygładzanie powierzchni. Przeszlifuj stół papierem ściernym o ziarnistości od 80 do 120.
Jak odnowić drewniany stół: nałóż olej, farbę lub bejcę
Gdy twój stół zrzuci upiększacze, ukazując się w swej naturalnej, surowej postaci, możesz sięgnąć po olej duński, który nie tylko wnika w drewno, chroniąc jego powierzchnię, ale również wydobywa kolor. Nie zapewnia wykończenia z połyskiem. Jeśli masz apetyt na kolor, znajdź odpowiednią bejcę. Nałóż ją za pomocą pędzla lub wałka w kierunku naturalnego usłojenia. Pozostaw do wyschnięcia. Usuń delikatnym papierem ściernym (o ziarnistości 360) wszelkie nierówności lub kurz. Nakładaj kolejne warstwy, by otrzymać kolor o głębi, której szukasz. Jeśli twój stoik wykonany jest z drewna sosnowego lub innych mocno żywicznych gatunków, warto zastosować preparat gruntujący pod bejcę, np. bezbarwną bejcę. Drewno egzotyczne trzeba przemyć trójchloroetylenem lub słabym roztworem wody i amoniaku. Najłatwiej bejcować twarde, pozbawione żywicy i przerośniętych sęków drewno dębowe.
Jak odnowić drewniany stół: polakieruj
Jeśli odnawiałeś stolik przy pomocy duńskiego oleju, nic więcej nie musisz robić. Bejcowanie nierozłącznie związane z lakierowaniem. Aby utrwalić bejcę i zwiększyć mechaniczną wytrzymałość stołu, pokryj go lakierem nitrocelulozowym lub wodnym. Gotowe!
M.Ś.