fbpx
Ogród

Jak najlepiej przycinać róże?

• Zakładki: 26 • Komentarz: 1

Masz róże w swoim ogrodzie? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się m.in. jak wykonywać cięcie, kiedy najlepiej to zrobić, jakie rodzaje cięcia róż można wyróżnić a przede wszystkim, jaki jest ogólny cel podcinania tych kwiatów. Dowiesz się również jakimi narzędziami prawidłowo wykonać cięcie róż.

Dlaczego wykonywać cięcie róż?

Na początku warto wspomnieć, jaki jest cel, aby wykonywać cięcie róży. Celem przycinania róż jest wpływanie na kondycję krzewu oraz jak on kwitnie. 

Cięcie róż to zabieg niezbędny. Pozwala na utrzymanie rośliny w pożądanym kształcie, ale również usuwa martwe oraz pędy chore. Ważne jest również systematyczne usuwanie dzikich pędów. Cięcie róż wpływa pozytywnie na wzrost oraz obfite kwitnienie. Gdy zaniedba się przycinanie róż, dojdzie do zagęszczenia pędów i róże będą wolniej kwitły. Dodatkowo są to słabe pędy. 

Przycinanie róż ma znaczący wpływ na wielkość, liczbę kwiatów oraz porę, w której kwitną róże. Krzewy róż, które są słabiej przycinane będą miały więcej kwiatów, jednak będą drobniejsze i dużo słabsze. Pędy słabsze nie wytrzymają wielu sezonów.

Prawidłowe przycinanie róż zależy od ich rodzajów. Szczegóły poznasz w dalszej części artykułu. Wszystkie jednak prowadzą do obfitszego kwitnienia. 

Jak wygląda przycinanie róż?

Przycinać róże powinno się w określonych porach roku. Najlepszym terminem cięcia róż jest wiosna. Ważne, aby było po mrozach. Wtedy należy też usunąć pędy przemarznięte. 

Co ważne cięcie róż przeprowadzamy w dni kiedy nie pada i na zewnątrz jest umiarkowanie ciepło. Nie należy tego robić przy silnym nasłonecznieniu. Cięcie pędu wykonywane jest zawsze ukośnie, powyżej oczka. Nie należy przycinać róż jesienią zaraz po tym jak zakończy się wegetacja. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie łagodniejszej zimy, albo odwilży, pąki mogą wybijać zbyt wcześnie. Następnie przycięte róże mogą zostać zmasakrowane przymrozkami. Jesienią w pierwszym roku, gdy zasadzi się krzewy w przypadku róż należy delikatnie je przyciąć.

Aby chronić krzew róży przed wnikaniem patogenów warto zabezpieczyć większe powierzchnie cięcia, albo inne uszkodzenia kory, które występują. Choć na zewnątrz krzewu wygląda on dobrze warto przyjrzeć się pędom. Ważne, aby m.in. wycinając najstarsze pędy pamiętać o odpowiednich narzędziach dostępnych w sklepach ogrodniczych. Przykładami mogą być: 

  • sekator jednoostrzowy,
  • sekator dwuostrzowy,
  • sierpak,
  • nożyce żywopłotowe ręczne lub też elektryczne, 
  • okulizak i szczepak.

Cięcie róży – jakie rodzaje wyróżniamy?

Możemy rozróżnić kilka rodzajów technik przy cięciu rośliny. Główną zasadą przycinania róż jest, aby wykonać to gładko, równo i na najmniejszej możliwej powierzchni rany oraz odpowiedniej odległości od najniższego pąka.

Rozróżniamy:

  • Cięcie po posadzeniu – przycina się roślinę i kontroluje się przy tym rozmiary korony
  • Cięcie pielęgnacyjne w kolejnych latach – wykonuje się tak, aby nie zakłócać wzrostu krzewu i tego jak buduje się korona
  • Cięcie stymulujące kwitnienie – pąki kwiatowe powstają głównie w młodych pędach. Dzięki systematycznemu usuwaniu starych gałęzi rozluźnia się koronę oraz zapewnia lepsze naświetlenie młodych pędów, czego efektem mogą być duże kwiaty
  • Cięcie odmładzające – w tym przypadku silnie obcina się całą koronę lub kilka najstarszych pędów, które położone są na obwodzie krzewu i odtworzeniu korony z nowych pędów
  • Usuwanie przekwitłych kwiatów (tzw. ogławianie) – przycina się wierzchołki pędów oraz przekwitłe kwiaty lub kwiatostany. Zabieg ma na celu przedłużenie kwitnienia krzewów
  • Usuwanie odrostów korzeniowych – gdy pojawiają się odrosty róż należy je bezwzględnie usuwać poprzez jak najkrótsze przycięcie albo oderwanie 
  • Cięcie sanitarne – wykonywane jest w marcu i kwietniu. Wycina się wszystkie gałęzie porażone przez choroby, przemarznięte lub posiadające uszkodzenia mechaniczne
  • Cięcie prześwietlające koronę – wykonywane jest na krzewach, które są nadmiernie zagęszczone. Rozluźnienie korony sprawia, że do wnętrza krzewu dostaje się więcej światła

Różnice w cięciu – róże wielkokwiatowe, a róże pnące

Przycinanie róż wielkokwiatowych należy wykonywać każdego roku. Są to tzw. polianty, które rosną na tegorocznych pędach. Jeżeli będziemy tak przycinać róże wielkokwiatowe odmłodzimy krzewy oraz przygotujemy je do obfitszego kwitnienia. Sposób, w jaki zostanie wykonane cięcie zależy od siły wzrostu krzewu oraz warunków wegetacji. Usuwając wszystkie stare, słabe, przemarznięte i uszkodzone pędy rosnące umożliwia się wzrost nowych. Do każdego krzewu warto podejść indywidualnie, a pędy słabe zawsze przycinać krócej, w przypadku silnych i zdrowych – dłużej. Każdy krzew prowadzony na kwiat cięty, należy pozostawić  3-4 zdrowe, silne pędy konstrukcyjne.

Róże pnące wymagają trochę innej opieki jeżeli chodzi o podcinanie. Cięcie róż pnących należy wykonać dopiero po trzecim roku od posadzenia. Dodatkowo warto wiedzieć, że jest inna technika cięcia róż pnących powtarzających kwitnienie w danym roku, a inna w przypadku tych róże, które nie kwitną ponownie w konkretnym sezonie. W pierwszym przypadku wykonuje się cięcie wiosną, a kolejne latem, po kwitnieniu (najlepszy czas to od połowy sierpnia do połowy września). W przypadku róż pnących warto pozostawić kilka pędów głównych, a resztę wyciąć. Pędy boczne skracane są na dwa oczka, to ok. 7–10 cm od nasady. W przypadku tych krzewów róż należy obcinać stare pędy co kilka lat. 

Czy wiedzieliście, jak właściwie przycinać róże, tak aby powstały młode pędy, które będą zdrowe w efekcie róże kwitnące?

comments icon1 komentarz
1 komentarze
30 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *