Aby strefa wejścia stała się miejscem funkcjonalnym, trzeba rozsądnie podejść do kwestii aranżacji. Niewielki przedpokój nie jest miejscem na dekoratorskie popisy. Sprawdza się tutaj zasada mniej znaczy więcej i stawianie na praktyczne rozwiązania.
Jak funkcjonalnie urządzić przedpokój: układ mebli
Kupując meble do przedpokoju, oczywiście zwracasz uwagę na ich wielkość, kształt, ogólnie wymiary pomieszczenia. Aby mówić o przestrzeni funkcjonalnej, musisz zwrócić uwagę jeszcze na coś, na często pomijany aspekt, czyli kwestię czynności, które wykonujesz po przekroczeniu progu domu. Ściągasz buty czy może wierzchnie odzienie? Najpierw odkładasz klucze, a później torebkę czy odwrotnie? Gdzie i kiedy odstawiasz teczkę, dokumenty, pilota do bramy? Funkcjonalnie urządzony przedpokój to miejsce, w którym działamy intuicyjnie, wszystko mając pod ręką, a wykonanie poszczególnych czynności zajmuje jak najmniej czasu.
Jak funkcjonalnie urządzić przedpokój: nie dokładaj, usuwaj
W niewielkim przedpokoju każdy centymetr jest na wagę złota. By zaoszczędzić sporo miejsca, warto sięgnąć po szafy wnękowe. Ukryjesz je za przesuwnymi drzwiami o lustrzanej powierzchni, sprawiając, że większość rzeczy pozostanie poza zasięgiem wzroku, a przestrzeń optycznie wyda się większa. Funkcjonalna przestrzeń nie może być zagracona.
Jak funkcjonalnie urządzić przedpokój: wybierz odpowiedni układ
Jeśli dopiero decydujesz się na zakup mieszkania, możesz wybierać spośród różnych układów przedpokoi. Wybierz ten, który najbardziej odpowiada twoim potrzebom i będzie go najprościej zaaranżować. W tym celu warto pomyśleć, o kolejności wykonywania poszczególnych czynności i swoich rzeczywistych potrzebach.
Jak funkcjonalnie urządzić przedpokój: jasne wnętrze
Przedpokój to na ogół przestrzeń, która wymaga optycznego powiększenia, czyli w praktyce doświetlenia. W pomieszczeniach kwadratowych możesz pozwolić sobie na jedno źródło światła. Wąski przedpokój będzie wymagać ciągu świateł rozmieszczonych w pewnej odległości od siebie, które będą tworzyć świetlną ścieżkę prowadzącą do kolejnych pomieszczeń. Jako że światła nigdy nie za wiele, warto układać je warstwami, dbając o obecność zarówno górnego światła, jak i oświetlenia bocznego. Niezależnie od układu przedpokoju w tego typu przestrzeni sprawdzi się lustro. To właśnie w tym miejscu po raz ostatni przed wyjściem chcesz rzucić okiem na swój wygląd i upewnić się, że wszystko jest w porządku. Warto zdecydować się na model ukazujący jak największą część sylwetki. Optymalne lustro powinno mieć minimum 120 cm wysokości i przynajmniej 35 cm szerokości. Postaraj się utrzymać przedpokój w jasny barwach, by wzmocnić działanie optycznego złudzenia.
M.Ś.