fbpx
Ciekawe rozwiązania

Jak działają i jakie mają zastosowanie filtry podzlewowe?

• Zakładki: 54

Filtry podzlewowe poprawiają jakość wody. Stosuje się w sytuacjach, gdy smak i zapach wody z kranu pozostawiają wiele do życzenia. Można ich również użyć, jeśli martwimy się o stan wody w kranie, a także jej skład.

W wodzie kranowej mogą występować zanieczyszczenia mechaniczne, zbyt duża zawartość chloru, związków żelaza, czy też manganu, które negatywnie wpływają na stan zdrowia. Woda z kranu może mieć także nadmierną twardość, co również jest niekorzystne. Z pomocą przychodzi filtr do wody, który poprawia jakość wody pitnej, zapobiega niszczeniu urządzeń instalacji wodnej i armatury, a także zmiękcza wodę. Miękka woda pozwala na stosowanie mniejszej ilości proszku do prania i płynu do mycia naczyń, a ponadto nie wysusza skóry w czasie kąpieli.

Czym są filtry podzlewowe?

Filtry znacząco poprawiają jakość wody i bardzo powszechnie wykorzystuje się je w zakładach wodociągowych, w stacjach uzdatniania wody. Filtry do wody stosować można również we własnej studni. Coraz częściej używa się ich też w prywatnych domach czy mieszkaniach, które korzystają z wody dostarczanej przez wodociągi miejskie – polepszają one parametry i jakość wody, a także jej smak i zapach. Filtry przeznaczone do zastosowania w domu montuje się pod zlewem, w szafce, stąd ich nazwa – filtry podzlewowe. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na uzdatnianie wody w domowym kranie kuchennym.

Rodzaje filtrów podzlewowych

Filtry podzlewozmywakowe mogą się różnić między sobą stopniem filtracji. Wyróżnia się filtry:

  • dwustopniowe – używa się ich do uzdatniania zimnej wody; ich gwinty wzbogacone są wtopkami mosiężnymi oraz odpowietrznikami, które umożliwiają pozbycie się nadmiernej ilości powietrza kumulującego się pod głowicą. Są wyposażone w ochronę zabezpieczającą przed przeciekaniem. Ten rodzaj filtrów podzlewowych jest kompatybilny z większością dostępnych w sprzedaży wkładów;
  • trzystopniowe – najlepiej sprawdzają się do filtracji z zanieczyszczeń mechanicznych oraz chloru;
  • czterostopniowe – w tego rodzaju systemie filtrów woda uzdatniana jest dzięki temu, że przepływa przez wkłady filtracyjne o wysokiej jakości. Woda, która przepłynie przez filtry, jest miękka, a także wolna od wszelkich osadów z kamienia;
  • pięciostopniowe – maksymalnie redukują zanieczyszczenia w wodzie, obniżają ORP, zwalczają wolne rodniki oraz podnoszą pH wody. Stosuje się w nich innowacyjną technologię polegającą na wykorzystaniu nanosrebra, dzięki czemu wkłady montowane w tych filtrach są odporne na rozwój bakterii i mogą służyć bardzo długo.

Jak działają filtry podzlewowe?

Aby wybrać odpowiedni filtr do wody kranowej, należy dokładnie określić swoje potrzeby oraz oczekiwania wobec używanej wody. Woda pochodząca z miejskich wodociągów jest okresowo badana, można więc wystąpić o udostępnienie wyników analiz wody do lokalnego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego lub stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeśli natomiast wodę pobierasz z własnej studni, badanie jakości wody możesz zlecić w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Podzlewowy filtr wody, który ma bezpośredni kontakt z wodą przeznaczoną do spożycia, musi mieć atest PZH.

Filtr do wody podzlewowy, inaczej filtr pod zlew, czy też filtr podszafkowy, montuje się pod zlewem. Podłącza się go do sieci oraz osobnego kranu. Może pracować jako filtr węglowy i sedymentacyjny lub na zasadzie odwróconej osmozy. W tym ostatnim przypadku filtrowanie odbywa się pod ciśnieniem przez błonę półprzepuszczalną, przez którą przedostają się jedynie cząsteczki wody. W ten sposób usuwane są zanieczyszczenia chemiczne, mechaniczne, a także bakterie i wirusy.

Filtr podzlewowy może również działać na zasadzie filtra węglowego połączonego z filtrem sedymentacyjnym. Za pomocą takiego filtra usuwane są z wody zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne oraz mikrobiologiczne. Ponadto poprawiają się zapach i smak wody. W tego rodzaju filtrach konieczna jest okresowa wymiana wkładów. Zawierają one bowiem węgiel aktywny absorbujący znaczną część zanieczyszczeń. Wkład węglowy należy impregnować srebrem, związkami miedzi i cynku lub innymi związkami, które charakteryzują się działaniem bakteriobójczym i powstrzymują rozwój bakterii we wkładzie filtra.

[H2] Zalety i wady filtrów podzlewowych

Kuchenne filtry podzlewowe to rozwiązanie, które ma swoje zalety, choć nie jest pozbawione wad. Zalety filtrów podzlewowych:

  • poprawiają smak i zapach wody;
  • woda staje się wolna od bakterii, wirusów, piasku, mułu, rdzy oraz zawiesin;
  • są łatwe w montażu – można je zamontować bez specjalistycznego sprzętu;
  • zajmują niedużą ilość miejsca – ponad blatem umieszcza się tylko wylewkę wody przefiltrowanej, natomiast pozostała część systemu filtracyjnego umieszczona jest pod zlewem;
  • są rozwiązaniem wygodnym i estetycznym;
  • wkłady łatwo się wymienia;
  • można je samodzielnie serwisować.

Wady filtrów podzlewowych:

  • filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy oczyszczają wodę ze szkodliwych składników, lecz usuwają także minerały, należy więc stosować do nich także mineralizatory, czyli urządzenia, które uzupełniają usunięte, lecz korzystne składniki mineralne w wodzie;
  • duże zużycie wody w przypadku filtrów z odwróconą osmozą – do uzyskania 5 litrów oczyszczonej wody, przefiltrowuje się aż 40-90 litrów wody kranowej – ogromna większość wody, która przechodzi przez taki filtr, trafia do ścieków.

Czym jest proces odwróconej osmozy?

Odwrócona osmoza to proces wymuszonej dyfuzji rozpuszczalnika przez błonę półprzepuszczalną, która rozdziela dwa roztwory charakteryzujące się różnym stężeniem. Jest to proces przeciwny do osmozy spontanicznej – odwrócona osmoza zachodzi zawsze od roztworu, który ma wyższe stężenie substancji rozpuszczonej, do roztworu, który ma stężenie niższe. Oznacza to, że proces ten prowadzi do zwiększenia różnicy stężeń pomiędzy oboma roztworami.Odwrócona osmoza to podstawa jednej z metod odsalania wody morskiej. Jest również stosowana do oczyszczania oraz zatężania ścieków przemysłowych, w tym pochodzących z przemysłu spożywczego, galwanicznego i papierniczego. Pozwala na odzyskanie wody i cennych substancji, które zawarte są w ściekach.

Filtr podzlewowy czy dzbanek do filtrowania wody?

Pomimo tego, że współcześnie woda w polskich kranach jest oczyszczona i spełnia wysokie standardy oraz normy, wiele osób nie chce pić wody prosto z kranu. Alternatywą dla filtrów podzlewowych jest dzbanek filtrujący, który składa się z pokrywki, pojemnika na wodę z kranu z wkładem filtrującym oraz miejsca na wodę przefiltrowaną. Należy jednak pamiętać, że dzbanek do filtrowania wody nie usuwa bakterii. Filtruje natomiast chlor, piasek, rdzę, drobne zawiesiny i nie powoduje całkowitej demineralizacji. Filtr podzlewozmywakowy jest zatem skuteczniejszy.

Czy filtr podzlewowy jest ekonomicznym rozwiązaniem?

Należy ten problem rozpatrzyć na kilku płaszczyznach. Jeśli chodzi o to, jaka ilość wody ma być filtrowana w celu jej spożycia, to zastosowanie filtra podzlewowego jest opłacalne, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z filtrem opartym na filtracji węglowej. Filtry oparte na odwróconej osmozie są znacznie mniej opłacalne. Jednak wciąż koszt uzyskania 1 l przefiltrowanej wody kranowej jest niższy od 1 l wody mineralnej lub źródlanej zakupionej w sklepie.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
35 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *