fbpx
Budowa domu

Jak dobrać moc grzewczą kominka do wielkości domu lub pomieszczenia?

• Zakładki: 30

Kominek to sposób na przyprawienie rzeczywistości odrobiną bajkowego klimatu. Nim jednak zajmiesz miejsce przy ogniu, by pozwolić zahipnotyzować się widokiem wesoło trzaskających, palących się szczap, musisz zmierzyć się ze wspomnianą rzeczywistością i podjąć szereg decyzji związanych z zakupem odpowiedniego kominka. Często pomijanym aspektem jest moc grzewcza. Jak ją dobrać do wielkości pomieszczenia, by zapewnić sobie komfort cieplny? Podpowiadamy.

Czy można ogrzewać kominkiem cały dom?

Polskie prawo stanowi, że kominek nie może być jedynym źródłem ciepła. Nie oznacza to, że nie może być głównym sposobem ogrzewania całego domu. Jeśli ma występować w tej roli, musisz połączyć go z odpowiednią instalacją grzewczą lub zadbać o system dystrybucji gorącego powietrza w budynku. Oczywiście decyzję trzeba podjąć na etapie planowania zakupu. Jeśli jednak kominek ma być elementem dogrzewającym dane pomieszczenie, jego moc będzie niższa. Skoro wiesz, w jakiej roli zapraszasz kominek do swojego domu, zadbaj o pełne dopasowanie grzewcze.

Dlaczego moc grzewcza kominka ma znaczenie?

Jeśli przesadzisz z mocą grzewczą, budynek będzie przegrzewał się, co doprowadzi do tego, że powietrze stanie się zbyt suche i gorące. Nie tylko zaczniesz odczuwać dyskomfort, ale i możesz nabawić się problemów zdrowotnych. Zbyt suche powietrze może podrażnić drogi oddechowe, wysuszyć śluzówki oraz doprowadzić do nadmiernego łzawienia oczu. Wilgotności powietrza poniżej 40% należy się wystrzegać. Zakładamy, że próbując sobie poradzić z tą sytuacją, zaczniesz wietrzyć pomieszczenie. To z kolei prowadzi do strat ciepła i przy okazji pieniędzy. Próby przygaszania kominka również nie skończą się dobrze. Chyba że czyszczenie ogromnej ilości sadzy to twoje nowe hobby! Z kolei kominek o niższej niż wynosi zapotrzebowanie mocy grzewczej, nie zapewni wystarczającego ciepła. W przypadku powierzenia kominkowi funkcji dogrzewania jakoś to przeżyjesz. Jeśli jednak zrzucisz na jego barki odpowiedzialność za ciepło w całym domu, z pewnością nie wywiąże się dobrze z powierzonego zadania.

Jak obliczyć moc grzewczą kominka?

Wystarczy skorzystać z prostego wzoru.

D= V × G × Dt [W]

  • D – strata ciepła, czyli potrzebna moc grzewcza w watach.
  • V – kubatura budynku w m³ (objętość).
  • G – współczynnik przenikalności cieplnej W/°C/ m³ (w dobrze izolowanych domach ma wartość 0,75).
  • Dt – różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku (zwykle przyjmuje się 40°C – dotyczy to skrajnych sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz spada do 20°C na minusie, a wewnątrz musi utrzymać się na poziomie 20°C).

Jeśli masz 100-metrowy dom (dla przykładu i prostych obliczeń), o wysokości ścian 2,5 m,  to jego kubatura wynosi 250 m².

D= 250 m² × 0,75 × 40°C = 7500 W

7500 W to 7,5 kW. Do wyliczonej wartości należy dodać ok. 15% w razie tak zwanego W, a zatem moc kominka wynosi 9 kW.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
49 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *