fbpx
Budowa domu

GWC – Gruntowy wymiennik ciepła – budowa, rodzaje i inne ważne kwestie

• Zakładki: 50

W nowoczesnym budownictwie inwestorzy coraz częściej sięgają po innowacyjne rozwiązania pozwalające na efektywne wykorzystywanie energii. Tak właśnie dzieje się w przypadku zastosowania GWC.

Gruntowy wymiennik ciepła pozwala wygenerować oszczędności na ogrzewaniu w sezonie zimowym, latem zaś ochłodzić powietrze tak, by przebywanie w budynku było komfortowe. Co takiego warto na jego temat wiedzieć?

GWC – zasada działania

Wentylacja mechaniczna jest przez zastosowanie tego elementu znakomicie uzupełniona. Podobnie sytuacja wygląda wtedy, kiedy zamontowany jest rekuperator albo pompa ciepła. Takie połączenie gwarantuje komfort cieplny wnętrza budynku. Dzięki jego zastosowaniu w znacznym stopniu zmniejsza się zakres wahań temperatury powietrza, które jest do niego dostarczane.

Warto pamiętać o tym, że temperatura gruntu na głębokości 150 cm to około 4 stopnie Celsjusza. Kiedy zastosowany zatem zostanie gruntowy wymiennik ciepła, można z powodzeniem wykorzystać energię spod powierzchni. W sezonie zimowym więc powietrze zostaje wstępnie ogrzane, natomiast latem egzemplarz działa na zasadzie klimatyzatora, a zatem obniża temperaturę.

W opinii specjalistów oraz inwestorów jest to instalacja niezwykle uproszczona, a jednocześnie przynosząca bardzo dobre efekty. Czerpanie energii z gruntu wykorzystuje się zatem coraz powszechniej.

Wymiennik gruntowy – rodzaje

Zasadniczo można te urządzenia podzielić na dwa rodzaje, kryterium wyróżniającym jest sposób, w jaki następuje wymiana ciepła. Mamy zatem do czynienia z wymiennikami gruntowymi:

  • Przeponowymi, w których pomiędzy mediami zastosowana została warstwa rozdzielająca
  • Bezprzeponowymi, w przypadku których nie ma warstwy rozdzielającej, a przepływające powietrze styka się z gruntem

Budowa modelu przeponowego (czyli pierwszego rodzaju) nikomu nie powinna nastręczać trudności. Schemat jego powstawania jest bardzo prosty. Wystarczy jedynie zastosować rurę zakopaną w gruncie (na głębokości przynajmniej 120 cm), tworząc funkcjonalny mechanizm ziemny. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup rury wykonanej z polietylenu albo polipropylenu. Jej antybakteryjny środek okazuje się być niezwykle praktyczną opcja.

A jak wygląda budowa egzemplarza bezprzeponowego? Schemat jest w tym przypadku nieco bardziej skomplikowany, a sama budowa trudniejsza. I tutaj stosuje się mechanizm ziemny. Wykop w gruncie o szerokości przynajmniej 300 cm należy bowiem wypełnić oczyszczonym dokładnie żwirem. Doprowadza się do niego rurę (czerpnię) którą łączy się z kolejną rurą, aby ta rozprowadziła powietrze. Dzięki zastosowaniu kolejnej rury w mechanizmie ziemnym powietrze zasysa się do wentylacji znajdującej się we wnętrzu budynku.

Wymiennik gruntowy a straty ciepła

Jeśli wymiennik gruntowy działa bez zarzutu i jest odpowiednio zamontowany, sprawić można, że straty ciepła będą niewielkie. Ponosi się je zdecydowanie częściej w sezonie zimowym niż letnim. To wszystko kwestia zamarzającej na jego ściankach pary wodnej. Jednak kiedy cały układ wyposaży się w specjalny mechanizm chroniący przed zamarzaniem, można ten problem wyeliminować.

GWC do wentylacji stosowany jest coraz częściej, inwestorzy doceniają stosunkowo niewielki wkład pracy, jaki trzeba ponieść przy jego montażu. Ich opinie dotyczą nierzadko również kwestii związanych z ekologią i faktem zwiększania zysków energetycznych w budynku.

Instalacja wymiennika ciepła – budowa GWC pod budynkiem

Warto przeanalizować także miejsce, w którym gruntowy wymiennik powietrza miałby się znaleźć. Czy warto montować go pod budynkiem? Opinie specjalistów są tutaj dość zróżnicowane. Przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą, że gruntowy wymiennik powietrza znajdujący się pod budynkiem nie ma dużego wpływu na poprawę bilansu cieplnego pomieszczenia. Jako zaletę tej opcji podkreślają oni jednak stosunkowo łatwe wykonanie tego typu instalacji.

Nie brak jednak także głosów jak najbardziej to rozwiązanie polecających. Według części specjalistów umieszczenie gruntowego wymiennika powietrza pod linią budynku sprawi, że wykorzystuje się potencjał ciepła dawanego przez grunt, ponadto praca urządzenia jest wówczas efektywna i skuteczna. Wydaje się, że należy przeanalizować każdą sytuację indywidualnie i ocenić to, gdzie instalacja miałaby się znajdować. Najistotniejszą kwestią jest tak naprawdę uniknięcie błędów związanych z instalacją układu.

Klimatyzacja z ziemi – opinie

Opinie na temat tego sposobu pozyskiwania energii odnawialnej są zasadniczo bardzo dobre. Docenia się oszczędności, jakie można dzięki temu rozwiązaniu wygenerować. Istotnym elementem jest również to, że mamy do czynienia z działaniem ekologicznym – taki opinie przeczytać można w sieci. Wszystko wskazuje na to, że jest to opcja na miarę XXI wieku! Instalacja wymiennika ciepła to wybór wart rozważenia.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
27 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *