Ogrzewanie domu gazem płynnym (LPG) to nowoczesna i ekologiczna alternatywa wobec ogrzewania domu inną metodą, m.in. gazem ziemnym, paliwem stałym, pompą ciepła. Dlaczego warto wybrać właśnie gaz płynny, i to już na etapie planowania inwestycji bądź budowania domu? Co warto wiedzieć o ogrzewaniu domu gazem płynnym (LPG)? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule – zachęcamy do zapoznania się z treścią!
Dlaczego warto wybrać ogrzewanie domu gazem płynnym (LPG)?
Ogrzewanie domu gazem płynnym to nowoczesny i coraz częściej wybierany sposób na zapewnienie domownikom ciepła, ciepłej wody czy też zasilanie klimatyzacji. Instalacja ogrzewania LPG w domu ma szereg korzyści, wśród których wymienić można:
- ekologiczność – ogrzewanie domu gazem płynnym przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczeń względem ogrzewania domu innymi substancjami. Mowa tu o obniżeniu emisji dwutlenku węgla podczas spalania gazu płynnego o połowę w porównaniu do węgla i o 20% w porównaniu do oleju opałowego,
- mniejsze zanieczyszczenie – jest to korzyść zarówno dla środowiska, jak i dla domowników. Ogrzewanie domu gazem płynnym albo nie wiąże się z uwalnianiem toksycznych tlenków siarki, albo powoduje znikomą emisję tlenków siarki,
- bardzo dobra wydajność – ogrzewanie domu gazem płynnym jest opłacalne, ponieważ gaz LPG odznacza się wysoką kalorycznością. Ba! jest to jedno z najwydajniejszych paliw na świecie. Zależnie od rodzaju wartość opałowa gazu płynnego ze zbiornika może wynosić ok. 46,34 MJ/kg,
- atrakcyjne koszty i model rozliczenia – po pierwsze koszt instalacji można obniżyć poprzez dzierżawę zamiast kupna zbiornika LPG. Po drugie koszt ogrzewania domu gazem LPG można optymalizować poprzez uzupełnianie zbiornika w okresie atrakcyjnych cen gazu płynnego. Po trzecie sposób rozliczania jest elastyczny: można płacić miesięcznie lub każdorazowo za dostawę gazu. Po czwarte niektórym użytkownikom przysługuje dofinansowanie.
Jakie są rodzaje gazu płynnego?
Czym tak w ogóle jest gaz płynny? Pod akronimem LPG kryje się termin Liquefied Petroleum Gas, czyli skroplony gaz naftowy. Gaz płynny występuje jako mieszanina gazów ropopochodnych i węglowodorowych (najczęściej propan-butan), propan techniczny lub butan techniczny.
Warto wiedzieć, że gaz LPG do ocieplania domów może pochodzić z dwóch rodzajów źródeł:
- naturalny gaz płynny LPG – wydobywa się go naturalnie, a więc ze złóż gazu ziemnego, do których dostęp uzyskuje się poprzez odwiert w ziemi,
- sztuczny gaz płynny LPG – pozyskuje się go na drodze oczyszczania ropy, czyli w procesie rafinacji. Tego typu sposób uzyskiwania gazu płynnego LPG jest dominujący w Polsce. Taki gaz LPG określany jest terminem gazol.
Jakie są właściwości gazu płynnego?
Jeżeli interesuje Cię instalacja zbiornikowa na gaz płynny przy domu lub innym budynku gospodarczym czy też firmowym, powinieneś poznać właściwości gazu LPG. Należą do nich:
- wysoka kaloryczność – dzięki niej gaz płynny LPG może być magazynowany w niewielkich zbiornikach, co stanowi dużą oszczędność miejsca,
- łatwe spalanie,
- spalanie bezzapachowe i bezbarwne – można jednak czuć zapach wynikający z nawaniania,
- większa ciężkość od powietrza,
- przekształcenie w dwutlenek węgla i wodę – po całkowitym spaleniu.
Jaki gaz płynny LPG do ocieplania domu wybrać?
Jako paliwo opałowe do domu najlepiej sprawdza się propan. Ma wysoką wartość opałową, a więc jest bardzo kaloryczny – do uzyskania pożądanej temperatury nie trzeba zużywać dużo gazu. Ponadto propan można magazynować w zbiorniku naziemnym lub podziemnym bez obawy o utratę właściwości. Dzięki spalaniu w niskiej temperaturze (ok. -42°C) nadaje się do użytku o każdej porze roku, nawet mroźną zimą.
Alternatywny wobec propanu gaz propan-butan to z kolei dobry wybór do zasilania kuchenek gazowych w domach i dodatkowych urządzeń grzewczych. Można go zastosować np. do dogrzania pokoju w wyjątkowych sytuacjach. Jest tańszy niż propan, jednak może zostać umieszczony wyłącznie pod ziemią z uwagi na wysoką temperaturę wrzenia (-4ºC).
Warto też zwrócić uwagę na pochodzenie gazu płynnego do ogrzewania domu. Gaz o pochodzeniu naturalnym uznaje się za lepszy z uwagi na niższą zawartość siarki względem gazu sztucznego.
Zbiornik na gaz – kupić czy wydzierżawić?
W zależności od potrzeb zbiornik na gaz możesz zarówno kupić, jak i wydzierżawić. Profesjonalna firma oferująca sprzedaż gazu płynnego do ogrzewania domu pomoże Ci wybrać odpowiednią wielkość zbiornika, dzięki czemu nie będziesz musiał magazynować dodatkowego gazu płynnego na wypadek wykorzystania całości zbiornika – dostawy będą realizowane na bieżąco. Warto wiedzieć, że standardowej wielkości zbiornik na gaz LPG wystarcza na parę miesięcy. W domu jednorodzinnym o przeciętnym zużyciu gazu zbiornik 2700 litrów napełnia się… zaledwie dwa razy w roku!
- Zalety kupna zbiornika na gaz to: posiadanie zbiornika na własność; możliwość zakupu gazu ziemnego u dowolnego dostawcy, co pozwala optymalizować koszty eksploatacji i przekłada się na znaczne oszczędności finansowe.
- Zalety dzierżawy zbiornika na gaz to: niski koszt używania (opłaty dzierżawcze); możliwość zrezygnowania ze zbiornika np. w przypadku przeprowadzki lub decyzji o zmianie sposobu ogrzewania domu; zapewnienie poprawnego funkcjonowania zbiornika – w tym konserwacja i naprawa – leży po stronie właściciela (firmy oferującej dzierżawę).
Poza znalezieniem firmy, od której kupisz lub wydzierżawisz zbiornik gazu ziemnego do ocieplania domu, powinieneś też znaleźć rzetelnego dostawcę, który jest w posiadaniu gazu wysokiej jakości oraz świadczy usługi terminowo, profesjonalnie. Dzięki temu nie będziesz musiał obawiać się o przerwy ani opóźnienia w dostawie gazu ziemnego, by ogrzać pokoje, wodę lub ugotować posiłek.