fbpx
Ciekawe rozwiązania

Flokulanty i ich zastosowanie w oczyszczaniu ścieków

• Zakładki: 67

Oczyszczanie ścieków może być realizowane przy pomocy różnych metod i z udziałem zróżnicowanych preparatów. Jednym z częściej używanych specjalistycznych środków chemicznych są flokulanty. Dlaczego warto je stosować, w jakim celu i jakie są jego zalety? O tym opowiemy dziś na naszym blogu.

Czym są flokulanty i jak działają?

Flokulanty inaczej nazywane są polielektrolitami. Według definicji flokulanty są substancjami polimerowymi, które posiadają łańcuchową budowę cząsteczki. Mają one różne ciężary molekularne, a także charakteryzują się zróżnicowanym ładunkiem jonowym. Flokulanty rozpuszczają się w wodzie. Dzięki swoim właściwościom flokulanty mogą być stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Polielektrolity są powszechnie stosowane podczas procesu zagęszczania, za ich pomocą można także odwadniać osady ściekowa, a także zmniejszać erozję gleby.

Jednak najczęściej flokulanty stosowane są w procesie oczyszczania ścieków i uzdatniania wody pitnej oraz technicznej. Jest to możliwe, ponieważ flokulanty zawierają ładunek elektryczny, dzięki któremu mogą wiązać się z cząstkami stałymi w szlamie lub wodnej zawiesinie. Flokulanty dostępne są w dwóch postaciach – emulsji oraz proszku. Zaopatrując się w polimer, warto zwrócić uwagę czy jest on anionowy, czy kationowy, ponieważ będzie to miało wpływ na proces filtracji.

Zastosowanie flokulantów

Polielektrolity doskonale sprawdzają się w przypadkach, gdy chcemy oddzielić części stałe od cieczy, aby przyspieszyć sedymentację, a także flotację cząstek stałych zawieszonych w cieczy. Jednym z najczęstszych zastosowań flokulantów jest filtrowanie wody, co ma zmniejszyć jej mętność. Metodą tą zagęszcza się i odwadnia osady w ściekach komunalnych i przemysłowych. W rolnictwie flokulanty używane są do zmniejszenia erozji gleby, a także poprawy retencji nawadniania. Polielektrolity pozwalają także poprawić efektywność procesów w przemyśle papierniczym.

Jakie są zalety stosowania flokulantów?

Największą zaletą flokulantów jest duża wydajność działania, a także bardzo dobry czas wiązania. Stosowanie polielektrolitów zapewnia znacznie lepsze klarowanie, mniejszą objętość osadów i lepszą separację elementów stałych od cieczy.

Stosowanie flokulantów zwiększa jakość filtratu, a także poprawia oddzielanie wody i odwadnianie. Dzięki zastosowaniu flokulantów koszty utylizacji odpadów są znacznie niższe.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Antidotum.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
192 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *