fbpx
Ciekawe rozwiązania

Energochłonność budynku – sprawdź ile zapłacisz za ciepło w nowym domu

• Zakładki: 51

Największy udział w eksploatacyjnych opłatach mieszkania stanowi koszt ciepła, które potrzebne jest do jego ogrzania. Podpowiadamy, jak sprawdzić energochłonność nowego mieszkania i ile zapłacimy za ogrzewania w nowym mieszkaniu.

Wiele osób, decydując się na kupno nowego mieszkania zwraca uwagę przede wszystkim na cenę jego zakupu, zapominając o kosztach jego eksploatacji, w tym kosztach ogrzewania. Wśród kosztów eksploatacyjnych mieszkania oraz domu największą ich część stanowią koszty pozyskania ciepła. Szacuje się, że jest to nawet ponad 70%. Koszty, jakie musimy ponieść, aby dobrze ogrzać mieszkanie lub dom stanowią o jego energochłonności. Przyjrzyjmy się dokładnie temu zagadnieniu.

Czym jest energochłonność mieszkania?

Energochłonność mieszkania (lub domu) to wskaźnik, pokazujący, ile energii potrzebne jest na komfortowe użytkowanie mieszkania w optymalnych dla jego mieszkańców warunkach termicznych. To od energochłonności zależy dokładnie to, w jakim stopniu będzie trzeba zimą ogrzewać pomieszczenia lub chłodzić je latem. Istnieją dwa wskaźniki, które należy brać pod uwagę, analizując energochłonność mieszkania:

  • wskaźnik energii użytkowej (Eu),
  • wskaźnik energii końcowej (Ek).

Wskaźnik energii użytkowej opisuje jakość energetyczną konstrukcji budynku. Przy określaniu tego wskaźnika bierze się pod uwagę najtrwalsze elementy budynku, czyli takie, których poprawa, przebudowa, czy inna ingerencja w nie, byłaby zbyt kłopotliwa podczas normalnej eksploatacji budynku. Ingerencja w te elementy celem zmniejszenia energochłonności, byłaby również zbyt kosztowna. Najniższe wskaźniki Eu mają te budynki, które są dobrze zaizolowane, nie tracą ciepła. Dzięki temu, konstrukcje takie potrzebują niewiele dodatkowej energii na ich ogrzanie, niezależnie od tego jakich rodzajów paliw wykorzystuje się do ich ogrzewania.

Wskaźnik energii końcowej wykazany jest zawsze zawarty w obowiązkowej dokumentacji, która towarzyszący sprzedaży lub budowie mieszkania (lub domu). Dołączany jest do świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub projektowanej charakterystyki energetycznej – na drugiej stronie tej dokumentacji. Bywa on mylony ze wskaźnikiem energii pierwotnej (Ep) – wykazywanym na pierwszej stronie takiego świadectwa.

Od czego zależy energochłonność mieszkania?

Energochłonność budynku, w którym znajduje się mieszkanie a także domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników:

  • architektury budynku (w tym jego usytuowanie względem stron świata, geometria budynku, rozmieszczenie pomieszczeń, wielkość przegród przezroczystych)
  • rozwiązania konstrukcyjne przegród budowlanych,
  • izolacyjność przegród budowlanych,
  • rodzaj wentylacji (czy jest ona naturalna, czy mechaniczna z możliwością odzysku energii z usuwanego powietrza),
  • rodzaj i sprawność systemu grzewczego (na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej),
  • system zarządzania budynkiem, pozwalający także sterować produkcją energii.

Jak zmniejszyć energochłonność mieszkania ?

Mieszkańcy bloków mają mniej możliwości na zmniejszenie energochłonności swoich czterech ścian niż mieszkańcy domów jednorodzinnych. Ci drudzy mogą zastosować np. nowoczesny i tani w eksploatacji system produkujący ciepło na potrzeby na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Takim rozwiązaniem są pompa ciepła. Kolejnym sposobem na zmniejszenie energochłonności budynków (zarówno bloków mieszkalnych, jak i domów jednorodzinnych) jest dobra izolacja termiczna. Aby ją uzyskać można ocieplać budynki materiałem termoizolacyjnym. Kolejnym sposobem jest stosowanie odnawialnych źródeł energii, np. kolektorów słonecznych.

Kolektory słoneczne to urządzenia, które służą do konwersji energii słonecznej na energię cieplną. Nośnikiem ciepła w takich rozwiązaniach może być ciecz – np. woda lub glikol albo gaz – np. powietrze. Aby zmniejszyć energochłonność swoich czterech ścian, najlepiej – oczywiście w miarę możliwości – łączyć skuteczną izolacje z tanimi i odnawialnymi źródłami energii.

Co jeszcze warto wiedzieć o energochłonność mieszkania?

Warto zaznaczyć, że wraz z pojawianiem się nowych rozwiązań na rynku budowlanym oraz z rozwojem świadomości ekologicznej Polaków w każdym rokiem energochłonność nowo powstających mieszkać maleje. W przypadku nowobudowanych mieszkań ich energochłonność maleje o około 6% w skali roku, natomiast w przypadku domów jednorodzinnych zauważa się spadek o około 3% z każdym rokiem.

Decydując się na zakup nowego mieszkania, warto przeanalizować wiele ofert pod względem energochłonności. Wybór mieszkania o najmniejszym poziomie energochłonności przełoży się na duże oszczędności z wydatków na energię podczas wieloletniego użytkowania naszego nowego mieszkania.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *