Chociaż mamy do wyboru kilka różnych rodzajów ogrodzeń, warto wiedzieć, że jest kilka elementów, które pojawiają się w każdym przypadku. To od nich zależy stabilność całej konstrukcji. Sprawdź, czego nie możesz pominąć, kupując materiały do ogrodzenia!
Elementy ogrodzeniowe: fundamenty przede wszystkim
W przypadku absolutnie każdego rodzaju ogrodzenia konieczny jest fundament. Jednak jego grubość, głębokość i sposób zazbrojenia może się od siebie różnić. Wybierając rodzaj fundamentu pod ogrodzenie warto wziąć pod uwagę dwa czynniki – ciężar płotu i rodzaj podłoża. Lekkie panele ogrodzeniowe z siatki nie będą wymagały rozbudowanego fundamentu, ale już na nowoczesne ogrodzenie metalowe na osiadającym gruncie wymagają naprawdę konkretnej podstawy.
- pod ogrodzeniami ciężkimi, betonowymi lub z podmurówką konieczny jest fundament na całej długości, sięgający poniżej strefy przemarzania, w Polsce, zależnie od regionu jest to od 80 do 140 cm, należy pamiętać o wykonaniu szczelin dylatacyjnych co 15 m;
- pod ogrodzeniami średnio ciężkimi (słupki metalowe i panele ogrodzeniowe z drewna czy siatki) można zrobić uskokowo, pod słupkami umieszcza się fundamenty aż poniżej strefy przemarzania, pod panelami wystarczy fundament na głębokość 40-50 cm;
- pod ogrodzeniami lekkimi, czyli samą siatką na słupkach metalowych lub drewnianych i pod ogrodzeniami tymczasowymi można wylać fundamenty jedynie pod słupkami.
Podmurówka pod ogrodzenie
Podmurówka pod ogrodzenie nie zawsze się sprawdza. Jeśli zdecydujesz się na drewniane przęsła ogrodzeniowe lub na przykład siatkę, nie będzie konieczna. Warto jednak o niej pomyśleć, ponieważ dobrze się prezentuje. Podmurówka jest elegancka i trwała, jednak niestety także mocno podnosi koszt całego ogrodzenia.
Podmurówka może być wykonana na dwa sposoby. Po pierwsze może być zrobiona z bloczków betonowych. To dobre i szybkie rozwiązanie. Bloczki układa się na fundamencie i ich brzegi zabezpiecza się zaprawą zazbrojoną siatką plastikową. Obkłada się je cegłą klinkierową, kamieniem lub zostawia same. Oczywiście podmurówka może być także wylewana, ale to jest nieco bardziej skomplikowany proces.
Elementy ogrodzeniowe: przęsła ogrodzeniowe
Oczywiście kolejnym ważnym elementem każdego ogrodzenia jest przęsło. To w zasadzie istota całego ogrodzenia. Jest bardzo wiele możliwości – beton, drewno, kamień, kuty metal, siatka. Rodzaj ogrodzenia warto wybrać odpowiednio wcześniej. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników.
Dobrym rozwiązaniem jest zakup gotowych przęseł ogrodzeniowych. Są one już gotowe do zamontowania. Przęsła ogrodzeniowe najczęściej kojarzą nam się z ogrodzeniem panelowym, ale niesłusznie. Może to być po prostu gotowy element ze sztachetami lub metal kuty w najpiękniejsze wzory. Dobre opinie zbierają drewniane przęsła ogrodzeniowe. Lekkie, estetyczne, pasują zarówno do klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych domów.
Słupki ogrodzeniowe – wszystkie rodzaje
Słupki ogrodzeniowe, czyli elementy oddzielające przęsła, także można zrobić na kilka sposobów. Najczęściej kupuje się słupki metalowe – okrągłe lub kwadratowe, które są trwałe i pasują do każdego ogrodzenia: drewnianego, z siatki, z kutej stali czy aluminiowych. Można jednakże także zdecydować się na słupki murowane. Są to bloczki betonowe obłożone cegłą klinkierową lub kamieniem albo murarskie konstrukcje ceglane. Szczególnie dobrze wyglądają przy nich nowoczesne ogrodzenia metalowe.
Słupki ogrodzeniowe to nie tylko pionowe elementy. Tak naprawdę pod tą nazwą znajduje się bardzo wiele różnego rodzaju części ogrodzenia, których zadaniem jest wspieranie przęseł i stworzenie stabilnej konstrukcji.
Słupki ogrodzeniowe można podzielić na kilka rodzajów:
- słupki narożne, czyli te, które znajdują się w narożnikach, a czasami także w miejscach, gdzie pojawia się kąt załamania większy niż 10˚;
- słupki podporowe, czyli te montowane poziomo od słupków narożnych, powinny być zamontowane w 2/3 wysokości;
- słupki stabilizujące, czyli słupki pionowe gwarantujące stabilność ogrodzenia, jeśli płot ma mniej niż 50 metrów nie są konieczne, należy montować je co 25 metrów, chociaż czasami robi się to znacznie częściej;
- słupki środkowe, czyli te pozbawione podpór, mają za zadanie utrzymywać ogrodzenie.
Gdzie kupić poszczególne elementy ogrodzeniowe?
Elementy ogrodzeniowe dostępne są m.in. w lokalnych składach budowlanych. Warto również odwiedzić markety budowlane, np. Bricoman, Bricomarche, Leroy Merlin, Obi, Castorama. W poszukiwaniu poszczególnych elementów ogrodzeniowych i materiałów do ich budowy, możesz również przejrzeć oferty sklepów internetowych.