Czujnik dymu powinien znaleźć się w każdym mieszkaniu lub domu, który nie jest ogrzewany ciepłem z instalacji miejskiej. Jednak strażacy zalecają montaż takiego detektora dymu w każdym mieszkaniu – nawet jeśli zagrożenie zaczadzeniem lub pożarem jest znikome. Aby wybrać najlepszy czujnik dymu, warto wiedzieć, jak on działa. O działaniu i prawidłowym montażu detektorów dowiesz się z naszego artykułu.
Rodzaje czujników dymu
Czujniki dymu przystosowane są do wykrywania różnych rodzajów dymu. Każdy rodzaj dymu różni się składem chemicznym, barwą i zapachem. Ze względu na te różnice każdy czujnik wykrywa jeden lub kilka konkretnych rodzajów dymu.
Najczęściej spotykane w naszych domach są czujniki fotoelektryczne (inaczej optyczne) oraz jonizacyjne. Jak działają detektory dymu i czy są całkowicie skutecznym środkiem prewencyjnym w walce z zatruciami?
Optyczny czujnik dymu
Fotoelektryczne detektory dymu mogą mieć różną konstrukcję. Najpopularniejsze są czujniki wykorzystujące zjawisko rozpraszania (czujniki dyspersyjne) oraz pochłaniania światła (czujniki absorpcyjne).
W czujnikach dyspersyjnych znajdują się emitery, które wytwarzają promieniowanie podczerwone. Alarm uruchamia się w momencie, gdy wewnątrz czujnika pojawi się dym, który rozproszy światło. System elektroniczny wychwytuje różnicę między światłem nierozproszonym a rozproszonym i wtedy alarmuje o zagrożeniu.
W przypadku czujników absorpcyjnych również wykorzystywane są fotokomórki i promieniowanie podczerwone. Promieniowanie w tego rodzaju detektorach pada bezpośrednio na czujniki. Jeśli do czujnika dostają się inne cząsteczki, część promieniowania zostaje absorbowana i wtedy uruchamia się alarm.
Jonizacyjne czujniki dymu
Dość często stosowane są także jonizacyjne czujniki, które wykorzystują materiał radioaktywny. Umieszczane są one w dwóch komorach – jedna jest izolowana od czynników zewnętrznych, w drugiej dochodzi do wymiany powietrza. Wykrycie dymu opiera się na koncentracji jonów – gdy dym pojawi się w komorze, zakłóci przepływ jonów, co z kolei aktywuje alarm.
Czujniki jonizacyjne są bezpieczne, ponieważ wykorzystują jedynie promieniowanie alfa, czyli promieniowanie jonizujące, które emitowane są przez rozpadające się jądra atomowe. Jednak konserwacja i utylizacja jonizacyjnych czujników podlega specjalnym przepisów.
Jak zamontować czujnik dymu?
Aby czujnik dymu działał poprawnie, musi być sprawny, a więc odpowiednio konserwowany. Oprócz tego musimy go powiesić w odpowiednim miejscu. Unikamy miejsc, w których występuje przeciąg oraz zasłoniętych. Nie wieszamy czujników za szafą ani bezpośrednio pod sufitem. Najlepszym miejscem dla czujników jest przedpokój, ale nie zaraz przy wejściu do mieszkania. Czujnik powieśmy na ścianie w odległości 20 cm od sufitu i upewnijmy się, że dźwięk alarmu usłyszymy z każdego miejsca w domu.
Oprócz czujników dymu warto instalować także detektory CO, które zaalarmują nas w przypadku pojawienia się bardzo podstępnego i śmiertelnie groźnego czadu.