fbpx
Aranżacja wnętrz

Domowa biblioteczka – ciekawe pomysły na wyeksponowanie książek

• Zakładki: 24

Każdy szanujący się miłośnik czytelnictwa wie, że nie ma czegoś takiego jak za dużo książek. Problemem może być za mało półek. By papierowi przyjaciele, którzy sprawiają, że żyjemy podwójnie, nie musieli być skazani na żywot w kartonach, upchanych w miejscach ciemnych i czasami nieprzyjemnych, warto zadbać o odpowiednią aranżację domowej biblioteczki. Uporządkowane, odpowiednio wyeksponowane zbiory zyskają nowe życie, inspirując do odkrywania kolejnych tytułów, a ponadto staną się pięknym elementem wyposażenia wnętrz, które wzmacnia lub podkreśla dynamikę aranżacji. W artykule znajdziecie pomysły na ciekawe wyeksponowanie książek.

Nie myliła się Wisława Szymborska, twierdząc, że czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Poza czystą przyjemnością z poznawania nowych historii, na korzyść czytania przemawiają również powody nieoczywiste – lepszy sen, zdrowszy mózg i dłuższe życie. Choć raporty Biblioteki Narodowej od kilku lat informują o niskim poziomie czytelnictwa, sytuacja nie jest aż tak zła. Przeprowadzone w połowie 2021 roku przez CBOS badanie potwierdziło, że 62% Polaków lubi czytać. Największy odsetek, bo aż 72%, stanowią kobiety. Zamiłowanie do czytania deklaruje 50% mężczyzn. Dodatkowo coraz więcej pieniędzy wydajemy na książki, co potwierdzają analizy transakcji bezgotówkowych za pomocą karty bankowej. Wielce prawdopodobne, że do tego stanu przyczyniła się pandemia i czasowe uwięzienie w czterech ścianach. Niezależnie od tego, czy to sytuacja przejściowa, czy może nowy trend, 64% Polaków posiada księgozbiory domowe. Warto zadbać o to, by zbiory literatury stały się ciekawym elementem dekoracyjnym mieszkania, który dodatkowo wiele mówi o właścicielu.

Twoje miejsce na książki

Jeśli obawiamy się, że dopadnie nas japońskie tsundoku, czyli nałóg kupowania książek z jednoczesną niemożliwością przeczytania wszystkich zakupionych lektur, to organizację domowej biblioteki należy uznać za priorytet. Przystępując do szukania miejsca, gdzie zmieszczą się wszystkie pozycje, warto przypomnieć sobie, że dom to nie biblioteka. Książki nie muszą stać w równym rzędzie.

Pojemne regały, przeszklone witryny i meblościanki to już klasyka, która od lat ma swoich miłośników. Decydując się na zakup takiego mebla, należy pamięć o dopasowaniu go do stylu aranżacji wnętrza. Dla przykładu wnętrze industrialne pokocha drewniane regały wsparte na metalowym – ciemnym lub połyskującym – stelażu. We wnętrzach w stylu vintage, sprawdzą się meble retro.

Polscy i światowi projektanci prześcigają się w pomysłach na zaskakujące projekty regałów, szaf i półek, które tworzą niecodzienny klimat w mieszkaniu i stanowią oryginalną część wystroju wnętrza. Śmiałe, niebanalne, nierzadko odważne i bez wątpienia przyciągające oko – takie właśnie są półki tworzone z pasją. Już nawet niewielka przestrzeń mieszkania nie stanowi ograniczenia. Nowe formy półek, regałów i innych mebli do eksponowania książek coraz lepiej czują we wszelkich wnękach i miejscach pod schodami. Ciekawym rozwiązaniem są również ścianki działowe w formie regału. Kompozycją skrojoną na miarę potrzeb i z uwzględnieniem możliwości wnętrza będzie meblościanka na całą ścianę, z miejscem na telewizor.

Oryginalne półki

Bądź wierny własnemu gustowi, ponieważ nic, co naprawdę lubisz, nigdy nie wychodzi z mody.
– Billy Baldwin
Półka bookworm, projekt Kartell

We wnętrzach, które nie tolerują nudy i rutyny, doskonale sprawdzą się półki w formie girlandy, słowa READ lub pajęczej sieci.  W kompaktowych mieszkaniach chętnie zadomowi się mól książkowy (bookworm) zaprojektowany przez markę Kartell. Zastosowanie nowoczesnej technologii i wytrzymałego materiału pozwala na dowolne kreowanie jego kształtu. Półkę można dopasować do warunków i rozmiarów pomieszczenia. Nie trzeba dodawać, że prezentuje się znakomicie.  Kolejnym nieprzeciętnym pomysłem jest regał w kształcie drzewa.

fot. Kim Yokota

Biblioteczka i szezlong w jednym? Dlaczego nie! Niekonwencjonalne meble, np. fotele – siedziska, łączą wygodę i funkcjonalność.  Książki są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Jeśli interesują Was meble typu 2 w 1, warto przyjrzeć się pracom amerykańskiego projektanta Alexandra Love.

projekt Alexander Love
projekt Kare Design

Miłośnicy czytania i podróżowania też nie mają powodów do narzekania. Izraelski projektant Ron Arad stworzył piękną półkę w formie mapy USA. Zaprojektowanie mapy Polski, na indywidualne życzenie, nie powinno stanowić problemu dla tak kreatywnej osoby.

Szukając nietypowej półki, wykonanej z blachy stalowej i laminowanej sklejki, koniecznie trzeba poczytać o marce Kare Design.

projekt Malanga Design

Regał z części prawdziwego fortepianu, instalacja z metalowych rurek, modułowy regał (Malagana Design), wyglądający jakby wykonywał cyrkowe akrobacje, a może niewidzialne półki, które zostały zaprojektowane tak, by wydawało się, że książki wiszą w powietrzu? Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.

Półki z recyklingu

Niemal każdy z nas ma w swoim domu przedmioty, z którymi ważą się ciekawe historie, niesamowite przeżycia j jeszcze lepsze wspomnienia. Jeśli czasy swojej świetności mają już za sobą, warto dać im drugie życie i zamienić w oryginalne półki. Ciekawym pomysłem na przechowywanie domowej biblioteczki są odnowione skrzynie i walizki, gitara, przerobiona na półkę drabina, którą można postawić lub powiesić, a także powstałe z desek i skórzanych pasków wiszące półki „temblaki”. Półki z rur hydraulicznych i drewna również nadadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
68 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *