Każdy posiadacz działki potrzebuje miejsca na przechowywanie narzędzi i drewna. Domek narzędziowy z drewutnią to najlepszy sposób na ich zorganizowanie. Dzięki niemu w ogrodzie zapanuje porządek, a drewno będzie zabezpieczone przed przemakaniem. Jak wybrać projekt i na co zwrócić uwagę?
Domek narzędziowy z drewutnią – najciekawsze projekty
Domek narzędziowy z drewutnią sprawdzi się na każdej działce. Od naszych potrzeb zależy, jaki projekt najlepiej spełni swoją funkcję. Jego wybór należy dostosować do indywidualnych oczekiwań oraz wielkości działki i ogólnej stylistyki architektury ogrodowej. Na uwagę zasługują nowoczesne projekty wykonywane na zamówienie:
- Domek narzędziowy z wiatą samochodową i otwartą drewutnią w formie wiaty. Z jednej strony domku narzędziowego umiejscowiono drewutnię, natomiast z drugiej wiatę samochodową. Całość pokryto wspólnym dachem. Taki projekt odpowiedni jest na działkę o dużych rozmiarach, gdyż zajmuje powierzchnię 11 x 3 m.
- Domek narzędziowy z drewutnią z boku o wymiarach 3 x 2, 5 m. Jest odpowiedni nawet na działkę o niewielkich rozmiarach. Składzik na narzędzia z otwartą wiatą na drewno połączone są wspólną podłogą i dachem. To najprostszy i najczęściej wybierany model.
- Szopa na narzędzia z drewutnią zajmująca prawie połowę jego powierzchni. Część przeznaczona na drewutnię, zamknięta jest ażurowymi ścianami z listewek. Całość pokryta jest gontem bitumicznym i zajmuje powierzchnię 5 x 6 m.
- Domek narzędziowy z integralną, otwartą drewutnią. Konstrukcja o wymiarach 4,5 x 2 m pokryta dwuspadowym dachem. Nad domkiem i drewutnią znajduje się niewielki strych. Drewutnia ma jedną ażurową ścianę.
Opinie na temat domków gospodarczych z drewutnią
Nowoczesne projekty szop na działkę z drewutnią cieszą się dużym powodzeniem. Ich użytkownicy doceniają łatwość przechowywania narzędzi i opału do kominków. Domek gospodarczy ułatwia utrzymanie porządku na działce, a drewno świetnie w nim wysycha. Najwyżej oceniane są indywidualne projekty robione na zamówienie.
Szopy na narzędzia cenione są za wysoką estetykę wykonania i funkcjonalność. Duży wybór ułatwia dopasowanie jej do stylu budynku. Nie jest uznawana wyłącznie za schowek, lecz za nowoczesne urozmaicenie architektury ogrodowej.
Domek gospodarczy na działkę z wiatą na drewno krytykowany jest za wysokie ceny. Wydatek kilku tysięcy zł za nowoczesny projekt, uważany jest przez wiele osób za bardzo drogi
Na co zwrócić uwagę, wybierając domek narzędziowy? Porady
Wybierając model drewutni z domkiem narzędziowym, należy uwzględnić wielkość działki. Zbyt duża konstrukcja zdominuje ogród. Powinna ona komponować się stylistycznie z otoczeniem. Wykonane z drewna domki mogą być główną ozdobą ogrodu. Warto przemyśleć pokrycie ich dachu tym samym materiałem, co budynek mieszkalny.
Przed ustawieniem szopy należy przygotować i wyrównać podłoże. Może okazać się konieczne wykonanie fundamentu. Aby długo pełniła swoją funkcję, należy ją odpowiednio zaimpregnować. Drewno wymaga także regularnej pielęgnacji. Dzięki temu długo zachowa walory estetyczne i funkcjonalność. Niewielka działka wyklucza dużą konstrukcję nie tylko z powodów estetycznych. Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi, drewutnia nie może znajdować się bezpośrednio przy budynku mieszkalnym. Należy o tym pamiętać, wybierając lokalizację szopy z drewutnią.
Dysponując niewielkim budżetem, warto wziąć pod uwagę rozmiar domku gospodarczego i jego konstrukcję. Mniej okien i innych elementów zmniejszy cenę, nie umniejszając funkcjonalności. Zamiast wybierać model na zamówienie, można sprawdzić gotowe oferty w marketach budowlanych typu: Castorama, Obi, Leroy Merlin, Bricoman czy Bricomarche. Brak zdobień i wymyślnej konstrukcji nie musi oznaczać rezygnacji z komfortu użytkowania i estetyki. Wybierając projekt indywidualny, należy zwrócić uwagę na dodatkowe koszty, które mogą obejmować montaż, przygotowanie podłoża itp. Z ich powodu cena domku może wzrosnąć nawet dwukrotnie.