fbpx
Aranżacja wnętrz

Dom w stylu wiejskim

• Zakładki: 40

Przytulny, pełen rustykalnego uroku dom w stylu wiejskim, z huśtawką lub bujanym fotelem na werandzie, który charakteryzuje się dużą funkcjonalnością, otwartymi przestrzeniami i niesamowitym klimatem, to miejsce, do którego chce się wracać. Jakie elementy wyróżniają dom wiejski na tle innych domów?

Dom w stylu wiejskim, czyli jaki?

Domy w stylu wiejskim wykonuje się z naturalnych materiałów, najczęściej drewna i kamienia.  Zwykle buduje się je na dużej działce na planie prostokąta lub kwadratu. Mają jedno lub dwa piętra. Nawiązują do projektów charakterystycznych dla terenów wiejskich, tj. stodół, chat pokrytych strzechą. Charakteryzują się prostym designem, obecnością dwuskrzydłowych okien, otwartymi przestrzeniami mieszkalnymi, w szczególności dużą kuchnią i poddaszem, przestronną werandą, skośnym dachem z lukarnami i niesamowitym klimatem. Klasycznym rozwiązaniem stosowanym w domach w stylu wiejskim jest oblicowanie ścian szczytowych poddasza pionowymi deskami.  Domy w stylu wiejskim budowano z myślą o funkcjonalności. Tylne i boczne werandy często otwierały się bezpośrednio na kuchnię lub miejsce do mycia, co ułatwiało wnoszenie żywności z gospodarstwa bez roznoszenia brudu i gruzu po całym domu.  Duże werandy pozwalały na odpoczynek na zewnątrz połączony z jednoczesną kontrolą tego, co się dzieje na farmie. Były też miejscem, gdzie zdejmowano zabrudzone ubranie przed wejściem do domu.

dom w stylu wiejskim w  werandą

Dopasowanie do terenu

Dom w stylu wiejskim powinien pasować do miejsca, w którym zostanie wzniesiony. Jeśli w danej okolicy miejscową zabudowę tworzą drewniane domy ze spadzistym dachem, ustawione ścianą szczytową do drogi, dobrze jest nie wychodzić przed szereg i dopasować projekt do lokalnej zabudowy. Drugą niepisaną zasadą jest zastosowanie miejscowych materiałów. Domy na leśnej działce budowano z drewna. Na terenach, gdzie występowały pokłady gliny, domy wnoszono z cegieł i kryto ceramicznymi dachówkami wypalanymi z gliny.

Wnętrze domu w stylu wiejskim

Wnętrze wiejskiego domu jest skromne. Urzeka dużą ilością odsłoniętego drewna. Pokoje z przodu domu na ogół są duże i bardziej oficjalne. Wynika to z dawnej tradycji przyjmowania w tej części domu członków rodziny, współpracowników i sąsiadów. Pokoje na tyłach domu są mniejszymi i bardziej swobodnymi strefami dziennymi. Najważniejszym pomieszczeniem w tradycyjnym domu wiejskim była kuchnia. W nowocześnych domach wiejskich nadal jest to przestronna i dobrze wyposażona przestrzeń, która otwiera się na salon. Jest miejscem zarówno do gotowania, jak i spotkań towarzyskich. Centralnym jej punktem jest duża wyspa. W tego typu domach nie brakuje jadalni i spiżarni.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
267 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *