Zakup płyty indukcyjnej łączy się z wymianą garnków i patelni. Naczynia używane do tej pory, np. podczas gotowania na kuchence elektrycznej lub gazowej nie będą działały bowiem na indukcji. Dlaczego? Odpowiadamy!
Płyta indukcyjna – zalety
Płyty indukcyjne coraz częściej wypierają tradycyjne kuchnie elektryczne i gazowe. Trudno się temu dziwić. Korzystanie z nich jest bardzo bezpieczne. Płyty grzewcze indukcyjne nie nagrzewają się, co minimalizuje ryzyko poparzenia, zwłaszcza przez dzieci. Ze względu na to, że urządzenie nie jest gorące, dużo łatwiej zachować na nim czystość. W przypadku płyt indukcyjnych można całkowicie usunąć problem przypalonych i trudnych do usunięcia resztek jedzenia. Niezaprzeczalną zaletą tego typu sprzętu jest także oszczędność energii. Szacuje się, że płyty indukcyjne zużywają nawet 25 proc. prądu niż tradycyjny sprzęt. Kluczowy jest także skrócony czas gotowania, który w tej nowoczesnej technologii również znacząco przebija kuchenki elektryczne.
Jak działa płyta indukcyjna?
Mimo podobnego wyglądu, płyta indukcyjna ma zupełnie inną budowę niż kuchenka elektryczna. Jej działanie opiera się na innych mechanizmach. Za pracę indukcji odpowiadają specjalne cewki. Przechodzi przez nie prąd zmienny, który zamienia się w pole magnetyczne. Kiedy więc na płycie pojawia się garnek lub patelnia, wytwarza się pole magnetyczne. Dzięki temu naczynia ogrzewają się do odpowiedniej temperatury. Po zdjęciu naczynia płyta automatycznie wyłączy pole grzewcze.
Jakie garnki i patelnie do płyty indukcyjnej?
Ze względu na działanie pola magnetycznego, do gotowania na indukcji należy wykorzystywać tylko odpowiedni sprzęt. Naczynia przeznaczone do indukcji cechują się płaskimi dnem wykonanym z fotomagnetyku. Większość z nich posiada na dnie specjalne oznaczenie. To charakterystyczny pętelek symbolizujący cewkę indukcyjną. W przypadku braku oznaczenia i podejrzenia, że sprzęt przeznaczony jest do indukcji, wykonać można domowy test. Najlepszym pomysłem jest wykorzystanie magnesu. Jeśli przyciągnie się on do dna, to oznacza, że naczynie jest do użycia w płytach indukcyjnych. Odpowiednie naczynia do indukcji gwarantują nie tylko szybkie, ale i bezpieczne przyrządzanie posiłków. Warto o tym pamiętać.
Jaką płytę indukcyjną kupić?
Trzeba się również dobrze zastanowić się nad szerokością płyty indukcyjnej do zabudowy i dopasować ją do wielkości każdej kuchni. W mniejszej kuchni wystarczająca będzie 60 cm płyta. W większej rozważyć można 90 cm sprzęt. Istotne są także dodatkowe funkcje. Ciekawym dodatkiem jest funkcja Bridge, którą znaleźć można w płytach indukcyjnych marki Electrolux. Pozwala ona na połączenie dwóch pól grzejnych w jedną dużą powierzchnię. Dzięki temu podczas gotowania wykorzystać można bardzo duży sprzęt, np. płyty do grillowania, z którego korzystanie na jednej płycie byłoby niemożliwe. Inną przydatną funkcją są inteligentne strefy grzejne Infinite. To doskonałe rozwiązanie zawłaszcza dla osób z małą kuchnią, które nie mają za dużo miejsca do przechowywania wielu naczyń. Dzięki Infinite, nie ma konieczności zakupu wielu garnków o różnej wielkości. Strefy za pomocą czujników automatycznie rozpoznają wielkość naczynia i dostosowują się do jego rozmiarów.
Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux