fbpx
Budowa domu

Daszek z litego poliwęglanu – czy warto go wykonać?

• Zakładki: 18

Wykonanie daszku nad tarasem lub gankiem nie wymaga stosowania standardowych pokryć dachowych. Można ich użyć, jednak równie dobrze można zdecydować się na lżejszy i łatwiejszy w obróbce poliwęglan. Dzięki niemu zadaszenie może mieć dowolny kształt oraz lekką konstrukcję bez ciężkich, masywnych podpór. Ponadto dach może w pełni przepuszczać światło lub być wykonany z przyciemnianej płyty, która blokuje dopływ promieni słonecznych. Dowiedz się więcej o zaletach daszków z litego poliwęglanu.

Dach z litego poliwęglanu – zalety

Poliwęglan lity cechuje się wysoką wytrzymałością i twardością. Ma znakomitą odporność na uderzenia, dlatego płyty plastikowe nie pękają w czasie gradu. Jednocześnie są wyjątkowo lekkie, co sprawia, że stanowią świetną alternatywę dla szkła. W przeźroczystej wersji wyglądają tak jak szyba, lecz są znacznie mocniejsze. Ponadto atutem poliwęglanu jest klasa ogniowa B1, która oznacza, że jest to materiał odporny na ogień.

Płyty z litego poliwęglanu są przystosowane do długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV. Dzięki temu można wykorzystywać je na zewnątrz budynków – poliwęglan lity na dach sprawdza się zatem bez zarzutu bez względu na stopień nasłonecznienia. Specjalna warstwa ochronna zapobiega żółknięciu i kruszeniu poliwęglanu, sprawiając, że daszek prezentuje się estetycznie nawet po kilku latach od jego zamontowania.

Konserwacja daszku jest mało wymagająca. Ewentualne rysy wystarczy przeszlifować ręcznie lub mechanicznie papierem ściernym o gradacji dopasowanej do głębokości zarysowania. Warto pamiętać również o czyszczeniu płyty za pomocą środka antystatycznego, który ogranicza gromadzenie zanieczyszczeń na gotowym daszku. Daszek wystarczy konserwować raz na sezon lub rzadziej, gdyż rzadko dochodzi do jego zarysowań.

Przepuszczalność światła, czyli daszek, który nie zaciemnia tarasu

Możliwość dostosowania stopnia przyciemnienia płyty poliwęglanowej ułatwia jej dobranie do stopnia nasłonecznienia tarasu. Jeśli wykonuje się na nim zadaszenie z litego poliwęglanu, można wybrać, czy ma ono ograniczać dostęp promieni słonecznych, czy też doświetlać przestrzeń wypoczynkową. Im cieńsza płyta, tym więcej promieni światła przepuszcza. Podobnie jest z kolorem. Przeźroczyste płyty z poliwęglanu litego przepuszczają do 91% promieni słonecznych, z kolei białe do 44%. W przypadku ciemniejszych płyt ograniczenie przepuszczalności światła jest jeszcze większe. Żadna z płyt na daszek nie przepuszcza 100% promieni słonecznych, gdyż każda płyta poliwęglanowa co najmniej w niewielkim stopniu pochłania światło lub je odbija.

Prosty montaż w każdym miejscu

Wykonywanie daszków z poliwęglanu wyróżnia się prostotą. Płytę można łatwo dociąć na każdy wymiar i kształt, a podczas wiercenia w niej otworów nie dochodzi do pęknięć na całej powierzchni. Lekki daszek nie wymaga ciężkich mocowań i wykonywania głębokich wierceń w ścianie lub konstrukcji, do której montuje się daszek. Do wykonania daszku potrzebne są śruby lub specjalne zestawy montażowe. Ewentualne łączenia między płytami można wypełnić klejem, który zapewnia szczelność i nie przepuszcza wody opadowej.

Płyty z poliwęglanu uzyskują pożądany kształt bez względu na to, jak ma wyglądać gotowy daszek. Powstają z materiału, który można poddawać wielu metodom obróbki. Dozwolone jest ich cięcie piłą tarczową oraz wyrzynarką, wiercenie, frezowanie oraz gięcie na zimno lub na gorąco. Istnieje wiele możliwości obróbki poliwęglanu litego bez utraty jego właściwości.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
30 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *