fbpx
Budowa domu

Dachówka bitumiczna – czy to dobre pokrycie dachu?

• Zakładki: 20

Dachówka bitumiczna ze względu na swoje parametry wytrzymałościowe, atrakcyjną cenę, prosty montaż i możliwość zastosowania zarówno na dachach płaskich, jak i spadzistych cieszy się dużą popularnością.  Może stanowić finale pokrycie dachu lub podkład dla dachówki ceramicznej (zamiast deskowania). Poznaj zalety i wady bitumicznego pokrycia dachu.

Dachówka bitumiczna, czyli jaka?

Do produkcji dachówek bitumicznych, zwanych też gontami, wykorzystuje się masę asfaltową wzbogaconą polimerami. Gont składa się z osnowy wykonanej z włókien szklanych, a także z wierzchniej warstwy, na którą składa się metalowa folia wraz z gruboziarnistą posypką z okruchów kamiennych (bazalt, naturalny łupek), decydującą o finalnym wyglądzie materiału. Grubość płytek bitumicznych może wynosić od 3 do 5 mm, a ich żywotność sięga nawet 40 lat.

Na jakich dachach można zastosować dachówkę bitumiczną?

A jaki dach chcesz pokryć? Gont możesz stosować na każdym rodzaju dachu – płaskim, dwu- lub czterospadowych – i właśnie dlatego jest to tak popularne pokrycie dachowe.  Dachówkę można przycinać, więc bez problemu pokryjesz nawet problematyczne powierzchnie. Przed pokryciem dachu spadzistego gontem wymagane jest pełne deskowanie.

Zalety dachówki bitumicznej

  • Odporna na warunki atmosferyczne – w tym również promieniowanie UV (dzięki gruboziarnistej warstwie wierzchniej).
  • Ma zdolność tłumienia dźwięków – ulewny deszcz będzie raczej dzwonić, zamiast dudnić.
  • Nie wymaga żadnych prac konserwacyjnych i nie traci swoich właściwości po latach.
  • Ma estetyczny wygląd i atrakcyjną cenę – dzięki gruboziarnistej warstwie (posypce) może imitować dachówki ceramiczne lub betonowe, na dodatek przybierając różne kolory. Coraz bardziej popularne stają się dachówki o blendowanych kolorach, czyli z cieniowaną przy krawędziach wierzchnią warstwą posypki, a także z efektem chmurki, tj. niejednolitym cieniowaniem, sprawiającym, że dachówka wydaje się trójwymiarowa. By zapewnić budynkowi niepowtarzalny charakter, można zdecydować się na dachówkę dwubarwną.
  • Prosty montaż pozwala stosować ją nawet na skomplikowanych dachach z licznymi elementami architektonicznymi.
  • Zapewnia dobrą izolację termiczną.
  • Dzięki niewielkiej wadze nie powoduje silnego obciążenia belek, więc system krokwi można wykonać z belek o mniejszym przekroju i dzięki temu zaoszczędzić pieniądze.

 Wady dachówki bitumicznej

  • Na trwałość dachówek bitumicznych ma wpływ rodzaj podłoża. Na przykład ułożone na warstwie termoizolacyjnej będą nagrzewać się do wyższej temperatury niż w przypadku montażu na betonie.
  • Duża wilgoć negatywnie wpływa na przyczepność do podłoża. Woda, która przedostanie się pomiędzy warstwy pokrycia, spowoduje powstawanie pęcherzy, a gdy zamarznie i zwiększy swoją objętość nawet rozszczepienie materiału.
  • W wyniku utleniania następują zmiany w chemicznym składzie pokrycia, więc dachówka traci sprężystość, stając się bardziej podatna na uszkodzenia.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
34 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *