Aby wentylacja spełniała swoją rolę, musimy o nią odpowiednio dbać. Czyszczenie wentylacji jest jednym z kluczowych zadań w ramach konserwacji budynku mieszkalnego. Czyste przewody wentylacyjne i inne elementy wentylacji zapewniają prawidłowe jej funkcjonowanie, a nam możliwość oddychania świeżym powietrzem. O konieczności czyszczenia wentylacji mówią również przepisy prawa. Dowiedz się, jak często czyścić wentylację oraz jakie są metody czyszczenia przewodów wentylacyjnych.
Czyszczenie wentylacji – przepisy prawne
Regulacje prawne nakładają obowiązek czyszczenia wentylacji na administratorów i właścicieli budynków. W zależności od przeznaczenia (magazyny, restauracje, budynki mieszkalne i inne), wentylacja i jej poszczególne elementy powinny być czyszczone co rok, co dwa lub co cztery lata. W przypadku budynków mieszkalnych filtry i jednostka uzdatniania powietrza powinny być czyszczone raz w roku, podobnie jak nawilżacze, urządzenia końcowe i przewody wentylacyjne.
O konieczności czyszczenia wentylacji mówią przepisy prawne:
- Prawo Budowlane – Dziennik Ustaw 2000 nr 106 poz. 1126, Artykuł 62.1
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16.08.1999 w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002
Metody czyszczenia wentylacji
Zanim zostanie podjęta decyzja o sposobie czyszczenia wentylacji, należy sprawdzić jej stan zanieczyszczenia, a także szczelność oraz drożność urządzeń i przewodów wentylacyjnych. Przy niewielkich zanieczyszczeniach można wykorzystać sprężarki powietrza – czyszczenie wentylacji sprężonym powietrzem to najszybsza, ale jednocześnie najmniej efektywna metoda. Jeśli więc w przewodach uzbiera się więcej zanieczyszczeń, należy pozbyć się ich metodą mechaniczną. Specjalnymi szczotkami czyszczone są przewody wentylacyjne, w których nie ma trudno dostępnych miejsc.
W przypadku zakamarków, a także bardziej uciążliwych zanieczyszczeń (jak tłusty brud w przewodach wentylacyjnych w restauracjach), zaleca się czyszczenie wentylacji na mokro. Za pomocą pary pod wysokim ciśnieniem możemy pozbyć się najbardziej uciążliwego brudu, również z trudno dostępnych miejsc. Metoda czyszczenia wentylacji na mokro umożliwia także dezynfekcję przewodów, w których gnieżdżą się wirusy, bakterie i grzyby, często groźne dla naszego zdrowia.
Konserwacja i czyszczenie wentylacji zapewnia właściwy przepływ powietrza wolnego od chorobotwórczych drobnoustrojów. Ponadto udrożniona i szczelna wentylacja działa optymalnie, zużywa mniej energii i służy znacznie dłużej. Pamiętajmy również o systematycznym czyszczeniu kratek wentylacyjnych, aby utrzymać pełną przepustowość powietrza.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Higienika z Warszawy.