fbpx
Budowa domu

Czym właściwie jest dom energooszczędny? Rodzaje, koszty, opinie

• Zakładki: 59 • Komentarz: 2

Prawidłowo zaprojektowany i wybudowany dom energooszczędny jest inwestycją, która przynosi wymierne rezultaty ekonomiczne dzięki obniżeniu kosztów ogrzewania. Jednak rozwiązanie to nie tylko generuje oszczędności, ale także ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Podpowiadamy, czym powinien charakteryzować się dom energooszczędny. Wytyczne te należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania domu energooszczędnego.

Dom energooszczędny i pasywny, czyli jaki konkretnie?

Aby dom można było nazwać energooszczędnym, powinien spełniać szereg wymagań i wyśrubowanych norm. Czasami zamiennie dla domów energooszczędnych używa się określenia domy pasywne. Jednak w przypadku domu pasywnego wymagania są jeszcze większe. Najważniejsze parametry domów energooszczędnych i pasywnych:

  • dom energooszczędny – powinien zużywać nie więcej niż 70% energii w porównaniu z typowymi domami (jego zapotrzebowanie na energię w skali roku nie powinno przekroczyć 40 kWh/m2),
  • dom pasywny – powinien zużywać nie więcej niż 30% w porównaniu do standardowych domów.

Dom energooszczędny – optymalna lokalizacja

Bardzo ważne jest odpowiednia lokalizacja działki, na której ma stanąć dom energooszczędny oraz usytuowanie poszczególnych pomieszczeń względem kierunków geograficznych. Dla osiągnięcia oczekiwanych efektów istotne jest również odpowiednie rozmieszczenie okien. Oto czym powinno się charakteryzować położenie domu energooszczędnego:

  • działka musi być na tyle duża, aby można było odpowiednio postawić dom,
  • dom energooszczędny nie może znajdować się w sąsiedztwie wysokich budynków.
  • wjazd powinien znajdować się po stronie północnej lub wschodniej,
  • duże pokoje z przeszkleniem powinny znajdować się od strony południowej,
  • garaż może znaleźć się od strony północnej, jednak nie powinien posiadać okien.

Dom energooszczędny – na co zwrócić uwagę?

W przypadku domów energooszczędnych duże znaczenie ma bryła takich budynków. Kształt budynku powinien być jak najprostszy i zwarty. Umożliwia to wyeliminowanie ryzyka pojawienia się mostków termicznych, przez które ciepło ucieka na zewnątrz. Projekt domu energooszczędnego powinien mieć jak najmniej załamań, czyli wszelkich wykuszy, lukarn, podcieni, tarasów, balkonów. Dach nie powinien mieć dużego skosu. Dom energooszczędny to dom szczelny. Materiały, z których powstają domy energooszczędne, powinny więc charakteryzować się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną Przy wyborze drzwi i okien do domu energooszczędnego należy zwrócić uwagę na współczynnik przepuszczalności ciepła Uw i szczelność.

Domy energooszczędne i pasywne powinny przynajmniej w części być samowystarczalny energetycznie, czyli korzystać z odnawialnych źródeł energii – np. z energii słonecznej lub wiatrowej. Dom energooszczędny może jednak funkcjonować bez tych dodatków. Wystarczy, że projekt będzie wykonany lub dobrany zgodnie z założeniami gwarantującymi energooszczędność domu, zainwestujemy w odpowiednie materiały, a okna i drzwi będą minimalizować straty ciepła.

Marek Lont

comments icon2 komentarze
2 komentarze
222 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *