fbpx
Instalacje

Czym jest ogrzewanie kanałowe i kiedy warto się na nie zdecydować?

• Zakładki: 19

Ogrzewanie kanałowe stosowane jest przede wszystkich w nowoczesnych domach, biurach i budynkach użyteczności publicznej, w których zastosowano duże przeszklenia. Chociaż ogrzewanie kanałowe jest wygodnym rozwiązaniem, nie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu i w każdym budynku. Czym jest ogrzewanie kanałowe, jak działa i kiedy warto je zainstalować?

Jak działa ogrzewanie kanałowe?

Ogrzewanie kanałowe jest jednym z rodzajów ogrzewania konwekcyjnego, które opiera się o przemieszczanie się warstw ciepłego powietrza ku górze. Grzejniki kanałowe – w przeciwieństwie do tych montowanych na ścianie – znajdują się pod powierzchnią podłogi. Jednak nie jest to rodzaj ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie kanałowe zajmuje zdecydowanie mniej miejsca i instaluje się je najczęściej wzdłuż okien lub ewentualnie wzdłuż jednej ze ścian.

Aby zainstalować ogrzewanie kanałowe, należy odpowiednio przygotować strop – wydrążenie otworu w podłodze najlepiej wykonać na etapie budowy domu. Jeśli chcemy takie zmiany wprowadzić podczas generalnego remontu, powinniśmy upewnić się co do możliwości konstrukcyjnych stropu. W blokach taka ingerencja nie jest możliwa.

W przygotowanym kanale umieszcza się warstwę izolacyjną i bezpośrednią na nią wannę. Warstwa izolacyjna zapobiega powstawaniu mostków termicznych, przez które ucieka energia cieplna. Następnie w wannie montuje się grzejnik. Jednym z kluczowych elementów ogrzewania kanałowego jest wymiennik ciepła. Najnowocześniejsze wymienniki ciepła wyposażone są w funkcje chłodzenia, którą docenimy w upalne letnie dni.

O czym pamiętać, decydując się na ogrzewanie kanałowe?

Ogrzewanie kanałowe z naturalną konwekcją jest tańszym, ale i mniej wydajnym systemem grzewczym. Ciepłe powietrze unosi się w sposób naturalny, nie jest zastosowane żadne wspomaganie. Inaczej rozwiązano to w przypadku kanałowego ogrzewania z wymuszoną konwekcją. Wiatraki, które wchodzą w skład instalacji, przyspieszają konwekcję i sprawiają, że ciepło po pomieszczeniu rozchodzi się szybciej. Decydując się na takie ogrzewanie kanałowe, należy zwrócić uwagę na emisję hałasu – w tańszych modelach wiatraki mogą pracować na tyle głośno, by zakłócać w nocy spokojny sen.

Ogrzewanie kanałowe sprawdza się w budynkach z dużymi przeszkleniami, w których ogrzewanie podłogowe (ogrzewanie na podczerwień) nie jest odpowiednio wydajne. Atutem takiego systemu grzewczego jest estetyka, którą zawdzięczamy możliwości schowania grzejnika i bogatej ofercie kratek. Należy jednak odpowiednio dobrać moc grzejnika do parametrów cieplnych budynku, by zapewniał wystarczający komfort nawet w najbardziej mroźne dni.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sanitbuy.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
22 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *