fbpx
Ciekawe rozwiązania

Czym jest i jak działa gruntowy wymiennik ciepła?

• Zakładki: 70

Decydując się na instalację rekuperacji warto bliżej przyjrzeć się gruntowym wymiennikom ciepła. To rozwiązanie, które wpływa na efektywną pracę całego systemu, a więc na komfort mieszkania czy pracy. Rolą GWC w zimie jest ogrzewanie powietrza, latem zaś jego schładzanie. Następuje to poprzez wykorzystanie energii pochodzącej z gruntu i dostarczenie jej do centrali wentylacyjnej, a następnie rozprowadzenie do wszystkich pomieszczeń w domu. W ten sposób można wygenerować nawet kilkunastostopniowe różnice między temperaturami w środku a na zewnątrz.

System rekuperacji jak gruntowy wymiennik ciepła – czy jest potrzebny?

W trosce o utrzymanie komfortu termicznego inwestorzy wybierają materiały budowlane, które są określane jako „ciepłe”. Zwracają uwagę na szczelność stolarki okiennej i drzwiowej, unikają rozwiązań, które sprzyjają stratom energii. W tej pogoni warto poświęcić jednak czas na zaprojektowanie odpowiedniego systemu wentylacji, najlepiej takiego z gruntownym wymiennikiem ciepła

Przepływ powietrza jest ważny dla utrzymania świeżego, przyjaznego dla ludzi, a przede wszystkim zdrowego mikroklimatu. Wykreowanie właściwych warunków ogranicza ryzyko powstawania grzybów, pleśni czy nieestetycznych nalotów, na które narażone są szczególnie ściany i sufity w pomieszczeniach hermetycznych. Jednym ze sposobów na walkę z tym problemem jest właśnie montaż ekologicznych systemów rekuperacji z gruntownymi wymiennikami ciepła. Zwiększają one efektywność instalacji, a dodatkowo w naturalny i niedrogi sposób pomagają kontrolować temperatury. 

Zasady działania GWC

Działanie gruntowego wymiennika ciepła najbardziej uzasadnione jest latem (w czasie upałów) i zimą (w celu podniesienia temperatur). W porach przejściowych z obiegu można wyłączyć wymiennik, a korzystać bezpośrednio z powietrza pobieranego przez czerpie ścienną. 

Jak działa rekuperacja z GWC?

  1. Wymiennik instalowany jest pod ziemią, ponieważ w gruncie temperatury są łagodne i stosunkowo stałe — inaczej niż na powierzchni, gdzie roczne wahania wynoszą nawet 50 stopni (od -20 w zimie do +30 latem).
  2. Czerpnia gruntowa zabezpieczona siatką przed gryzoniami czy zanieczyszczeniami pobiera powietrze zewnętrzne.
  3. Powietrze jest rozprowadzane po rurach (system przeponowy) lub bezpośrednio między powietrzem i gruntem (system żwirowy i płytowy).

Poszczególne modele GWC różnią się między sobą budową oraz sposobem grzania i chłodzenia powietrza. Jeszcze przed instalacją warto zdecydować się na któryś z nich, kierując się przy wyborze nie tylko ceną urządzenia, ale też ukształtowaniem terenu czy bliskością wód gruntowych.

Rodzaje gruntownych wymienników ciepła

GWC występują w kilku wersjach do wyboru. Przy konsultacji ze specjalistą, który pozna potrzeby inwestora oraz charakter jego działki, można zdecydować się na:

  • system rurowy – konstrukcje układane na różne sposoby na głębokości około 1,7 metra,
  • system żwirowy – gdzie podstawowym elementem instalacji jest zbiornik z opłukanym żwirem,
  • system glikolowy – wymiennikiem jest rurka wypełniona glikolem, którego cyrkulację wymusza pompka,
  • system płytowy – budowa systemu jest modułowa, a system płyt jest instalowany na głębokości około 0,7 metra.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
258 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *