fbpx
Budowa domu

Czym i jak często czyścić elewację?

• Zakładki: 22

Elewacja budynku narażona jest na działanie czynników atmosferycznych, które powodują, że jej wygląd ulega zmianie, a pierwotne właściwości pogorszeniu. By utrzymać fasadę budynku w dobrej kondycji, trzeba zadbać o jej odpowiednią pielęgnację.  

Jak zapobiec uszkodzeniu elewacji?

Deszcz, śnieg, mróz, błoto, sadza, spaliny, kurz – te i wiele innych czynników negatywnie wpływają na wierzchnią warstwę elewacji. Do tego dochodzą uszkodzenia mechaniczne. To wszystko sprawia, że elewacja wygląda mało estetycznie, a jej struktura ulega osłabieniu. Wszelkie zabrudzenia i materiał organiczny naniesiony przez wiatr stanowią pożywkę dla mikroorganizmów. Przez ich działanie powierzchnia zaczyna się łuszczyć i odpadać. Aby nie musieć walczyć z algami, pleśnią, grzybami i innymi mało przyjemnymi mikroorganizmami, trzeba regularnie dbać o czystość powierzchni. Kolejnym krokiem jest malowanie w celu odświeżenia powierzchni. Nie można również zapominać o kontrolowaniu instalacji wodno-kanalizacyjnych. Powstające na skutek niedrożności instalacji zacieki są pożywką dla wspomnianych wyżej drobnoustrojów.

Jak często myć elewację domu?

Czyszczenie elewacji nie jest zajęciem, któremu oddajemy się kilka razy w roku.   Na ogół robimy to, co 2-3 lata. Szereg czynników wpływa na stan elewacji jak i konieczność jej pielęgnacji. Poniżej najważniejsze z nich.

  • Typ elewacji – ściany zewnętrzne domów mogą być pokryte różnymi materiałami, a zatem różny będzie ich stopień odporności na zabrudzenia.
  • Rodzaj tynku i jego struktura – od tego, jaki tynk wybierzesz, będzie zależeć, jak często będziesz musiał myć fasadę budynku. Tynki silikonowe i silikatowe, a także akrylowe są mniej podatne na zabrudzenia niż tynki mineralne. Powierzchnie porowate łatwiej gromadzą brud.
  • Długość okapu dachu i drożność rynien – budynki z krótszym okapem i niedrożnymi rynnami są bardziej narażone na zabrudzenia i zacieki,
  • Lokalizacja domu – elewacja budynku usytuowanego przy ruchliwej drodze lub też w okolicy zakładów przemysłowych będzie szybciej brudzić się niż elewacja budynku położonego w spokojnej dzielnicy, gdzie natężenie ruchu samochodowego jest niższe.
  • Poziom wilgotności – jeśli dom znajduje się w lesie, nad jeziorem i w innych miejscach, gdzie występuje gęsta roślinność, na elewacji mogą pojawiać się mchy, porosty, glony, grzyby itp.

Czym myć fasadę budynku?

Rodzaj sprzętu i środków czyszczących zawsze będzie zależeć od stopnia zabrudzenia elewacji i czynnika powodującego nieestetyczny wygląd elewacji. Z zabrudzeniami szarymi, czyli kurzem i spalinami, poradzi sobie wąż ogrodowy lub myjka ciśnieniowa. Woda rozpuszcza i usuwa brud oraz luźno związane naloty soli. Warto skorzystać z gorącej wody, która pomaga usunąć tłuste zabrudzenia, pamiętając o tym, że jeśli będzie zbyt gorąca, może doprowadzić do gwałtownych odkształceń warstwy elewacyjnej, a w konsekwencji do powstania pęknięć. Zawsze wykonuj test w mało widocznym miejscu. Z trudniejszym brudem, który występuje na większej powierzchni, poradzą sobie myjki wysokociśnieniowe. Jeśli mamy do czynienia ze starym zabrudzeniem, może pojawić się konieczność użycia chemicznych środków czyszczących, przeznaczonym do danego typu fasad oraz rodzaju zanieczyszczeń.

Usuwanie zielonego nalotu z elewacji

Gdy naszym celem jest zwalczenie zielonego nalotu na elewacji, sama woda, choćby zaaplikowana pod ciśnieniem, nie wystarczy. Z pomocą przyjdzie biobójczy preparat do usuwania grzybów, pleśni, alg itp. Umytą i odkażoną powierzchnię należy pomalować farbą z dodatkiem biocydów lub bezbarwnego impregnatu. Zmniejszają porowatość powierzchni i jej nasiąkliwość, tworząc powłokę ochronną.

Czyszczenie elewacji z cegieł

Elewację z cegieł ceramicznych należy czyścić sucho. Najskuteczniejszym sposobem jest piaskowanie, czyli zabieg przy użyciu strumienia sprężonego powietrza lub wody z dodatkiem rozdrobnionego materiału ściernego. Drobinki wyrzucane z urządzenia z dużą prędkością uderzają w czyszczoną powierzchnię elewacji, odrywając zabrudzoną warstwę, a następnie są zasysane z powrotem do urządzenia.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *