Sprawna wentylacja to jeden z tych aspektów, które wpływają na podwyższenie stopnia komfortu w pomieszczeniu. Pamiętamy o niej w kuchni, salonie czy łazience – co jednak z garażem? Choć spędzamy w nim stosunkowo mało czasu, bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza narażeni bylibyśmy na działanie spalin i toksyn produkowanych przez nasze auta. Dwutlenek węgla czy rakotwórczy benzopiren lepiej jest odprowadzić na zewnątrz, niż wdychać bezpośrednio do swojego organizmu. Co jednak o wentylacji w garażu mówią przepisy prawne?
Wentylacja garażu według przepisów
Sprawa przedstawia się najprościej w przypadku garażu wolnostojącego, nie posiadającego systemu grzewczego. Tutaj wystarczą jedynie otwory wentylacyjne umieszczone na przeciwległych ścianach lub we wrotach garażowych. Suma ich powierzchni powinna być nie mniejsza niż 400 cm2 na każde wydzielone stanowisko postojowe. Z kolei garaż wolnostojący ogrzewany wyposażony musi zostać w wentylację grawitacyjną, zapewniającą przynajmniej 1,5 krotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Wentylacja garażu przylegającego do budynku mieszkalnego wymaga zastosowania systemu wentylacji mechanicznej.
Dlaczego warto zadbać o dobry system wentylacji w garażu?
Za inwestycją w dobry system wentylacji garażu przemawiają przede wszystkim kwestie zdrowotne. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu zanieczyszczonym spalinami może nieść za sobą nieodwracalne konsekwencje w naszym organizmie. W dodatku, jeśli garaż połączony jest z bryłą budynku, wszystkie toksyny mogą przedostać się do pokoi i podtruwać domowników. Nie bagatelizujmy więc tej kwestii i zadbajmy o prawidłową wentylację garażu.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą COMAIR dobra wentylacja – https://comair.pl/.