fbpx
Budowa domu

Czy tania budowa domu jest jeszcze możliwa?

• Zakładki: 32

Na rynku nieruchomości zachodzą ciągłe zmiany, które nierzadko przyczyniają się do wzrostu kosztów budowy domu. Wynika to zarówno z podwyższonych cen materiałów budowlanych, jak i konieczności zatrudniania coraz lepiej wykwalifikowanych wykonawców. Wszystkie te kwestie pozostają nie bez wpływu na decyzje podejmowane przez inwestorów, którzy coraz częściej wątpią w możliwość taniego wybudowania domu. Okazuje się jednak, że wciąż da się zrealizować udaną inwestycję przy stosunkowo niewysokim budżecie. Aby to zrobić, należy zwrócić uwagę na pewne szczegóły jeszcze na etapie doboru projektu domu.

Odpowiedni projekt domu

O całościowych kosztach budowy domu w dużej mierze decyduje jego projekt, który może być indywidualnie dopasowany do zróżnicowanych potrzeb inwestorów w zakresie funkcjonalności, metrażu, stylu wykonania, rozmieszczenia pokojów czy też właśnie kwestii finansowych. Wiele osób decyduje się też na wzniesienie nieruchomości według własnego projektu, co jednak zwykle wiąże się z wyższą ceną. W praktyce oba rozwiązania pozwalają na ograniczenie wydatków w pewnych kwestiach. Sposobem na oszacowanie kosztów budowy domu może być skorzystanie z bezpłatnego narzędzia w formie kalkulatora, który znajduje się na stronie internetowej firmy New-House. Na ostateczną kwotę wpływa kilka czynników, a po ich określeniu można od razu otrzymać zestawienie zawierające szacowane wydatki na budowę do stanu deweloperskiego. Firma udostępnia też liczne gotowe projekty, na podstawie których da się wybudować dom za 500 tys pod klucz.

Rodzaj nieruchomości

Sposobem na obniżenie kosztów inwestycji może być wybór odpowiedniego rodzaju nieruchomości, który określa jego podstawowe cechy. Obecnie do najczęściej realizowanych należą projekty domów parterowych, piętrowych oraz z poddaszem użytkowym. Każde z tych rozwiązań posiada swoje istotne zalety, jednak niektóre wiążą się z większymi wydatkami. Do najdroższych w budowie należą bez wątpienia domy piętrowe, ze względu na bardziej złożony projekt oraz większą ilość zużytych materiałów. Opcją dużo tańszą jest wybór domu parterowego, przy czym wymaga on posiadania większej działki niż budynek dwukondygnacyjny. Najmniej kosztów generują natomiast domy z poddaszem użytkowym, z uwagi na najniższa cenę za jeden metr kwadratowy. Nieruchomości tego typu są łatwe i tanie w budowie, a do obniżenia wydatków dodatkowo przyczynia się możliwość wznoszenia ich na stosunkowo niewielkich działkach.

miejsce na foto1

Rodzaj dachu i ocieplenia

Aby tanio wybudować dom, warto zwrócić uwagę również na rodzaj dachu. Kwestia ta pozostaje bowiem nie bez wpływu na całościowe koszty inwestycji. Obecnie domy najczęściej projektowane są z dachem płaskim lub spadzistym, z czego te drugie mogą charakteryzować się różnym kątem nachylenia. Rozwiązaniem najtańszym będzie wybór prostego, dwuspadowego dachu o nachyleniu 35 stopni, który pozbawiony jest dodatkowych okien dachu. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie zawsze pasuję do zaplanowanej bryły budynku i konieczne może się okazać zastosowanie innej opcji. Kolejną kwestią wpływającą na ogólne koszty jest wybór odpowiedniego ocieplenia. Budowa domu z nowoczesnymi rozwiązaniami termoizolacyjnymi będzie droższa o około 2-3%, jednak w praktyce przełoży się to na znacznie niższe koszty utrzymania. W porównaniu do tradycyjnych konstrukcji, roczne wydatki na ogrzewanie domu energooszczędnego spadają nawet trzykrotnie.

Obecność garażu

Obecnie projekty domów bardzo często opracowywane są z myślą o uwzględnieniu garażu, jednak w praktyce nie zawsze go posiadają. O rezygnacji z tego elementu bardzo często decydują właśnie względy finansowe. Brak garażu pozwala na przeznaczenie całej kwoty na uzyskanie potencjalnie największej przestrzeni mieszkalnej, jednak nierzadko inwestorzy i tak decydują się na jego budowę po pewnym czasie. Jeżeli dom ma być wybudowany za 400 tys. czy 500 tys. zł, lepiej całkowicie zrezygnować z garażu dwustanowiskowego lub wielostanowiskowego. Aby zaoszczędzić, warto zdecydować się na wariant pojedynczy.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
55 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *