fbpx
Ciekawe rozwiązania

Co musi zawierać projekt altany ogrodowej i na co zwrócić uwagę?

• Zakładki: 27

Wiata ogrodowa znana nam jako altana ogrodowa to bardzo użyteczne miejsce, które często pojawia się w ogrodach domowych. Zanim jednak przejdziemy do tego, co powinno znaleźć się w naszej nowoczesnej altanie ogrodowej lub tradycyjnej altanie drewnianej, musimy zastanowić się nad schematem budowy altany ogrodowej, a w pierwszej kolejności warto stworzyć projekt altany ogrodowej. Zobaczmy więc, co powinien zawierać projekt planu budowy altany ogrodowej.

Co nam da budowa altany ogrodowej?

Wiata ogrodowa, która znana jest głównie jako altana ogrodowa to nieprawdopodobne udogodnienie do korzystania z naszego ogrodu. Wiaty ogrodowe są miejscem, w którym możemy wypocząć oraz schować się przed bardzo ostrym, letnim słońcem. Altany ogrodowe wykonywane są z różnych materiałów, ale z pewnością najbardziej znane są altany drewniane.

Chcąc, by w naszym ogrodzie znalazła się tradycyjna lub nowoczesna altana ogrodowa, powinniśmy wykonać szkic altanki i nanieść go na plany budowy. Rysunek możemy wykonać sami, ale z pewnością bardziej precyzyjny schemat stworzą dla nas osoby doświadczone, zajmujące się tym profesjonalnie.

Nie możemy zapomnieć też o tym, że projekty powinny być naniesione na projekty domów, bo wtedy zdecydowanie prościej będzie ustalić nam całą konstrukcję altany i to, w jakim miejscu ma się ona znaleźć. Warto wiedzieć, że w internecie możemy zapoznać się z darmowymi projektami, które są szeroko dostępne, natomiast zamiast wykorzystywać darmowe projekty, lepiej jest wykonać swój indywidualny i niepowtarzalny projekt, tak samo, jak w przypadku projektu domu.

Co powinien zawierać projekt altany ogrodowej?

Projekt altany ogrodowej nie powstanie, jeśli pod uwagę nie weźmiemy kilku ważnych elementów. Pamiętajmy o tym, że konstrukcja altany może być różnorodna, przez co warto zwrócić uwagę na te najważniejsze elementy i zdecydować, czy interesują nas altany drewniane w tradycyjnym stylu, czy będzie to może nowoczesna altana ogrodowa lub czy lepiej komponować się będą w naszym ogrodzie altany ogrodowe z bali.

Zanim zabierzemy się za sam plan budowy, nie mówiąc nawet o budowie dachu i ścian altany, powinniśmy zadecydować, jakie wymiary ma mieć nasza altana ogrodowa z bali lub drewna. Przy wymiarach musimy pomyśleć zarówno o wysokości, jak i szerokości oraz kształcie altany. Kształty altan są różnorodne i możemy wykonać altanę na podstawie kwadratu, prostokąta, okręgu oraz figur równobocznych.

Mając wybrany kształt i wymiar, możemy wykonać szkic altanki. W tym miejscu warto od razu spojrzeć na projekty domów i konkretnie zdecydować, w jakim miejscu ma się ona znajdować na naszym ogrodzie. Wtedy już możemy nanieść rysunek altanki na nasz projekt. Dość istotnym elementem jest również określenie wejścia do altanki, które również powinno znaleźć się na rysunku. W taki sposób łatwiej nam będzie zrobić schemat ścieżki, prowadzącej do altanki. Ścieżka może być prowadzona zarówno od samej bramy wejściowej, jak i od drzwi domu, które znajdują się na tyle budynku.

Altany ogrodowe od dobrych wykonawców

Nie można zapomnieć o tym, by ustalić, z czego ma być wykonana altana. Konstrukcja altany z reguły wykonywana jest z drewna, lecz bardzo atrakcyjnym i dekoracyjnym rozwiązaniem są obecnie altany ogrodowe z bali, które cieszą oko i wyglądają niesamowicie w otaczającej je zieleni naszych ogrodów.

Wśród producentów, którzy oferują ciekawe projekty altan ogrodowych warto wymienić takie firmy jak: Alt-Drew, Altan-Styl, Jagram oraz Kora. Altany ogrodowe w stylu zarówno tradycyjnym, jak i nowoczesnym zamówić można też w marketach budowlanych jak np. Leroy Merlin, Castorama, Obi, Bricomarche lub Bricoman.

Budowa altany ogrodowej – dodatkowe informacje, które powinien zawierać projekt

Zarówno darmowe projekty, jak i te płatne, powinny zawierać szkice altanek, w których zawarte będą informacje na temat, jak przebiegać będzie budowa dachu, jakich materiałów będziemy używać i w jakim kształcie będzie nasz dach. Pamiętajmy, że budowa dachu altanki jest bardzo ważna, bo to dobrze wykonane zadaszenie decyduje o tym, czy do altanki będzie przeciekała woda, czy też nie. Warto więc wiedzieć, że w projekcie musi być już zaznaczone, że dach musi być z chociaż minimalnym spadem, by woda odpływała, nie niszcząc nam przy okazji wnętra altanki.

Kolejnym elementem jest odpowiednie zaaranżowanie altanki. Altana powinna być odpowiednio wkomponowana nie tylko w ogród, ale powinna tworzyć całość również z naszym domu. Dlatego też, mając tradycyjny dom, nie powinniśmy decydować się na nowoczesne altany ogrodowe, bo wyglądałoby to komicznie.

Pamiętajmy więc, że decydując się na budowę altany bądź wiaty ogrodowej, powinniśmy wykonać projekt, w którym znajdą się informacje na temat tego, jaki kształt i wymiar powinna mieć altanka, z czego ma być wykonana, jak będzie wyglądał jej dach, w jakim miejscu będzie się ona znajdowała i gdzie będzie poprowadzona ścieżka prowadząca do niej. Nie możemy zapominać o tym, że powinna być ona usytuowana tak, abyśmy mieli z niej widok na najciekawsze miejsce ogrodu.

Dodatkową zaletą i z pewnością najważniejszą dla tych osób, które nie są w stanie zorganizować budowy własnej altanki ogrodowej, jest to, że altany ogrodowe możemy zakupić w sklepach ogrodniczo-budowlanych. Takie rozwiązanie cieszy się niesamowicie wielką popularnością, ponieważ wystarczy tylko zdecydować, w jakim miejscu znajdować się będzie nasza altana. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
25 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *