fbpx
Budowa domu

Cegły – wszystko co musisz o nich wiedzieć

• Zakładki: 23

Cegła składa się z mineralnych iłów lub gliny. Jakość gliny i temperatura wypalania określają kolor i wytrzymałość cegły. Kolor cegieł wynika z różnego składu mineralnego gliny, temperatury wypalania i technologii produkcji.

Właściwości i struktura materiału

Na potrzeby tej produkcji są one wydobywane, mieszane, przekształcane, formowane w półfabrykaty i następnie wypalane w temperaturach od 1000°C do 1200°C w piecach pierścieniowych lub tunelowych. W zależności od rodzaju pokładów gliny występują znaczne naturalne różnice w składzie mineralnym i ich strukturze.

Kolorystyka cegieł

Kolorystyka cegieł jest bardzo bogata i rozciąga się od promiennej bieli, poprzez jaskrawy pomarańcz, rubinową czerwień, umbry, grafitową szarość, aż po aksamitną czerń. Proces wypalania ma wpływ na reakcje chemiczne i fizyczne surowca i jego naturalnych składników. Kolorystyka jest bardzo bogata i rozciąga się od promiennej bieli, poprzez jaskrawy pomarańcz, rubinową czerwień, umbry, grafitową szarość, aż po aksamitną czerń. Proces wypalania ma wpływ na reakcje chemiczne i fizyczne surowca i jego naturalnych składników.

Warunki panujące w piecu mają wpływ na efekt kolorystyczny. Im dłużej trwa wypalanie i im wyższa temperatura, tym ciemniejsza staje się cegła. Ilość dostarczanego do wnętrza powietrza wpływa na powstawanie kolorów; przesycenie powietrza sprzyja powstawaniu czerwonych tonów, a zmniejszenie jego ilości – ciemniejszych, takich jak czerń i błękit. Obok monochromatycznych odcieni występują liczne barwy pośrednie. 

Niuanse kolorystyczne i cieniowanie można podkreślić dzięki teksturowanym strukturom powierzchni. Struktury są wynikiem surowca, procesu produkcyjnego, temperatury wypalania oraz różnych sposobów obróbki powierzchni takich jak: profilowanie mechaniczne (wałkowanie, nanoszenie pędzlem, obrywanie, nacinanie za pomocą klinów), szlifowanie, obróbkę ciśnieniową, wypalanie, hartowanie i glazurowanie.

Kształt i format cegły

O wyglądzie eksponowanego muru decyduje kolor, kształt i format cegły, a także sposób jego murowania, który możliwy jest w najróżniejszych wiązaniach. Zakres ten jest bardzo szeroki i różnorodny. Wiązanie w murze to nic innego jak sposób ułożenia cegieł. Wiązanie cegieł ma duży wpływ na to, jak ostatecznie będzie wyglądać elewacja oraz jaką będzie jej trwałości i wytrzymałości.

Mur z cegieł elewacyjnych nie tylko musi spełniać wymagania konstrukcyjne i fizyczne, które częściowo wpływają na wybór cegły (poprzez specjalne wymagania dotyczące wytrzymałości na ściskanie lub nasiąkliwości cegły). Znaczenie projektowania budynków murowanych staje się coraz bardziej istotne a część estetyczna elewacji pojawia się coraz bardziej w centrum uwagi. Cegły mają nieograniczony potencjał projektowy i potrafią spełnić indywidualne życzenia klienta. Każda cegła jest jednolita, a jednocześnie wyjątkowa.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
17 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *