Huragan, gradobicie, zalanie, upadek drzewa czy pożar – to przykładowe zdarzenia losowe, których skutki mogą być poważne. Chociaż ryzyka nie można wyeliminować, to można zapewnić sobie odszkodowanie w razie wystąpienia szkody. Jak stworzyć bezpieczny dom? Poznaj praktyczne wskazówki.
Dlaczego ubezpieczenie domu jest ważne?
Dom jednorodzinny – podobnie jak mieszkanie – jest często najcenniejszym składnikiem majątku. Aby go wybudować, potrzebny jest nie tylko czas, ale również środki finansowe. Te z kolei często pochodzą z kredytu hipotecznego. Wówczas ubezpieczenie domu to konieczność – wymaga go bank, on też wskazuje zdarzenia losowe, które muszą znaleźć się w polisie. Jednak również po spłacie kredytu nie warto rezygnować z dobrej polisy. Dlaczego?
Wystarczy wyobrazić sobie, że zdarzenie losowe skutkuje zniszczeniem nieruchomości. Jeżeli właściciel zrezygnował z ubezpieczenia, to z usunięciem szkód musi uporać się samodzielnie. Brak oszczędności, napięty budżet domowy czy problemy zdrowotne – to przykłady sytuacji, gdy szkoda będzie szczególnie dotkliwa. Właśnie dlatego większości właścicieli domów nie stać na rezygnację z polisy.
Jakie są rodzaje ubezpieczeń domu od zdarzeń losowych?
Firmy ubezpieczeniowe mogą zapewnić wypłatę odszkodowania, gdy dojdzie do różnych zdarzeń losowych. Najczęściej ubezpieczenie nie obejmuje wyłącznie murów budynku – pod ochroną mogą znaleźć się również ruchomości domowe i stałe elementy, które nie są ubezpieczone w ramach ubezpieczenia budynku mieszkalnego. Od skutków jakich zdarzeń może chronić polisa? Katalog zdarzeń losowych może być bardzo obszerny – przykładowo mogą w nim się znaleźć szkody, które wywołał:
- akt wandalizmu lub terroru;
- pożar;
- wybuch;
- upadek drzewa lub masztu;
- napór śniegu lub lodu;
- osunięcie się ziemi;
- upadek statku powietrznego;
- opad atmosferyczny;
- złodziej – ruchomości znajdujące się w domu mogą zostać ubezpieczone od kradzieży z włamaniem.
Od zdarzeń losowych może zostać ubezpieczony nie tylko już użytkowany dom – ubezpieczyciele proponują ochronę również w przypadku budynków, które dopiero powstają. To tzw. ubezpieczenie domu w budowie.
Bez względu na moment, w którym zostanie nabyte ubezpieczenie, zasada jest prosta – im szerszy będzie zakres zdarzeń losowych, tym lepiej. Dlaczego? Bo wówczas właściciel domu zyska pełniejszą ochronę.
Bezpieczny dom – jak wybrać ubezpieczenie domu?
W ofercie ubezpieczycieli próżno szukać dwóch identycznych ubezpieczeń domu – dostępne produkty różnią się wieloma szczegółami. To właśnie te drobne różnice decydują o przydatności ubezpieczenia. Z tego powodu każdy właściciel domu jednorodzinnego, który ma w planach zakup polisy, powinien wiedzieć, jakim kwestiom trzeba się przyjrzeć bliżej.
Wybierając ubezpieczenie domu, uwagę należy zwrócić na:
- definicje podane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – ubezpieczyciele mogą nieco inaczej definiować zdarzenia losowe;
- zakres ubezpieczenia – istotna jest liczba ryzyk, w podstawowej wersji najczęściej polisa chroni jedynie mury i można ją rozszerzyć m.in. o ruchomości znajdujące się w domu;
- wyłączenia – nie po każdym zdarzeniu losowym firma ubezpieczeniowa będzie zobowiązana wypłacić odszkodowanie i trzeba mieć to na uwadze;
- sumę ubezpieczenia – to bardzo ważny parametr, ponieważ dość łatwo wpaść w niekorzystną finansowo pułapkę niedoubezpieczenia lub nadubezpieczenia;
- cenę – po wstępnej selekcji ubezpieczeń warto porównać produkty pod względem ceny, aby nie przepłacać.
U niektórych ubezpieczycieli można wykupić również dodatkowe polisy, które chronią na wypadek różnych zdarzeń. Przykładami mogą być: home assistance, ochrona prawna czy NNW.
Dlaczego warto ubezpieczyć dom od zdarzeń losowych?
Chcesz stworzyć bezpieczny dom dla siebie i swoich bliskich? Nie zapomnij o ubezpieczeniu kupionej lub wybudowanej nieruchomości. Powodów, dla których warto ubezpieczyć dom, jest wiele. Posiadając polisę:
- zyskasz komfort psychiczny – w razie problemów, np. uszkodzenia dachu spowodowanego zjawiskami atmosferycznymi, otrzymasz wsparcie finansowe;
- ochronisz swój majątek przed szkodami – koszt wykupienia rocznego ubezpieczenia jest nieporównywalnie niższy niż wartość nieruchomości;
- unikniesz nieprzewidzianych wydatków – gdyby doszło do zdarzenia losowego, to Twój domowy budżet będzie bezpieczny, bo naprawa szkody zostanie sfinansowana z odszkodowania.
Ubezpieczenie domu nie jest zbędnym wydatkiem. Przeciwnie – to przejaw myślenia o przyszłości. Posiadając dobrą polisę, która chroni od wielu zdarzeń losowych, możesz spać spokojnie.