Zalane ściany to spory problem, który wymaga jak najszybszej reakcji. Zaniechania mogą prowadzić do poważnych konsekwencji – nie tylko estetycznych, ale i związanych z uszkodzeniem struktury budynku czy wpływających na zdrowie jego mieszkańców! Skuteczne osuszenie ścian jest zatem kluczowe. Aby jednak się to udało, należy wykorzystać kilka metod, które najlepiej zadziałają zastosowane jednocześnie. Nagrzewnica elektryczna, osuszacz i odpowiedni środek chemiczny to klucz do sukcesu. Jak je dobrać? O tym w dzisiejszym artykule!
Jak skutecznie osuszyć ściany po zalaniu? Przegląd metod
Zaniechanie w kwestii osuszenia ścian po zalaniu może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów oraz do uszkodzenia ścian – pękania tynków i osłabienia murów. Dlatego zdecydowanie warto zadziałać jak najszybciej. Co można zrobić, aby osuszyć zalane ściany?
- Nagrzewnica elektryczna – szybka i skuteczna metoda na osuszenie ścian, którą bez problemu można stosować we wnętrzach (nie wytwarza spalin). Najlepiej działa w połączeniu z osuszaczem powietrza.
- Osuszacz powietrza – nagrzewnica elektryczna podnosi temperaturę w pomieszczeniu, co sprzyja odparowywaniu wody ze ścian, natomiast osuszacz eliminuje nadmiar wilgoci w powietrzu.
- Środki chemiczne – można je zastosować po dokładnym osuszeniu powierzchni – zapobiegną rozwojowi grzybów i pleśni oraz skutecznie zabezpieczą powierzchnię przed wnikaniem w nią wilgoci.
Nagrzewnica elektryczna – doskonały sposób na wyparowanie wilgoci ze ścian
Nagrzewnica elektryczna to zawsze dobry sposób na skuteczne osuszanie ścian. Działa bardzo dobrze w połączeniu z innymi metodami. Dobór konkretnego modelu i jego mocy zależy od rozmiaru pomieszczenia oraz poziomu zawilgocenia. W mniejszych pokojach do 10m2 można dobrać sprzęt o mocy 1000 W, w nieco większych do 20m2 analogicznie – 2000 W. Wiele nagrzewnic elektrycznych oferuje możliwość dopasowania mocy do potrzeb, co znacząco ułatwia osuszanie kilku różnych przestrzeni. Bardzo duże pomieszczenia (szczególnie przemysłowe) mogą wymagać użycia nagrzewnicy o mocy sięgającej nawet 9000 W.
Podczas korzystania z nagrzewnicy elektrycznej warto pamiętać o tym, aby temperatura powietrza wewnątrz pomieszczenia oscylowała wokół 30-35 stopni. Zbyt intensywne ogrzewanie może bowiem spowodować uszkodzenia ścian. Dodatkowo metoda ta nie będzie skuteczna przy braku odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. To właśnie dlatego najlepiej stosować ją w połączeniu z osuszaczem powietrza.
Osuszacz powietrza – jak działa i dlaczego jest pomocny?
Osuszacz powietrza pochłania wilgoć i odprowadza zebraną wodę do zbiornika. Oprócz tego, że doskonale działa w połączeniu z nagrzewnicą, która doprowadza do parowania wilgoci, to również sam w sobie wzmacnia efekt wyciągania nadmiernej ilości wody ze ścian. Do wyboru są osuszacze kondensacyjne lub absorpcyjne. Te pierwsze zasysają wilgotne powietrze, które następnie jest schładzane i skrapla się do zbiornika. Drugie natomiast są wyposażone w absorber, czyli substancję np. żel krzemionkowy, który powoduje skraplanie się wody.
Osuszacze również należy dobierać, kierując się przede wszystkim wielkością pomieszczenia. Można wybierać wśród modeli o różnej wydajności osuszania. W niewielkich pokojach spokojnie wystarczy sprzęt o wydajności 10-20l/24h. Jeśli natomiast osuszania ścian wymaga o wiele większa przestrzeń, należy rozważyć zakup urządzenia, które jest w stanie odciągnąć ok. 20-30l w przeciągu 24h.
Na koniec – środki chemiczne do osuszania ścian
Aby osuszanie ścian po zalaniu było jak najbardziej skuteczne, warto wyposażyć się również w odpowiednie środki chemiczne! Tego typu preparaty należy stosować na osuszoną powierzchnię, aby zapobiec jej ponownemu zawilgoceniu. Dodatkowo środki chemiczne niszczą grzyby i pleśń, które mogły rozwinąć się w wyniku zalania ścian. To idealna metoda uzupełniająca, która wspomoże proces i zabezpieczy ściany na przyszłość.
Osuszanie ścian po zalaniu – o czym jeszcze warto pamiętać?
Pierwszą kwestią, o której zawsze bezwzględnie należy pamiętać w przypadku zalanych ścian, to konieczność zweryfikowania, czy na powierzchni nie doszło do rozwoju grzyba lub pleśni. Zainfekowane obszary mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Dodatkowo drobnoustroje mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka! Bardzo szybko się rozprzestrzeniają, dlatego tak ważne jest szybkie osuszenie ścian nagrzewnicą elektryczną i osuszaczem oraz wyeliminowanie grzybów i pleśni. W razie potrzeby można zastosować wspomniane środki chemiczne albo wypróbować domowe sposoby. Do takich należy, chociażby mieszanka wody z octem (½ szklanki wody i ¼ szklanki octu). Tak przygotowanym preparatem należy spryskać ściany i odczekać co najmniej 15 minut. Innym sposobem jest zastosowanie mieszanki wody z sodą, sokiem z cytryny czy wodą utlenioną.
Warto również pamiętać, że w przypadku większych zalań, konieczne może okazać się osuszanie podposadzkowe. Woda mogła bowiem wniknąć pod podłogę i pozostawić wilgoć w fundamentach. Bez odpowiedniego osuszenia tego obszaru można borykać się z nawracającym problemem nadmiernej wilgoci w domu.