Postęp technologiczny zrewolucjonizował przemysł, jak i pozostałe sfery życia. Ceną za innowacje jest jednak coraz większa ilość przedmiotów i procesów, których obsługi musimy się nauczyć. Podczas implementacji w przedsiębiorstwie nowego rozwiązania czy urządzenia, trzeba najpierw wytłumaczyć użytkownikom zasady jego działania oraz pełen zakres możliwości. Niejednokrotnie okaże się, że wsparcie będzie potrzebne również w trakcie użytkowania, w całym cyklu życia produktu. Aby ułatwić korzystanie z wyrobów, zwłaszcza tych wykorzystujących nowe technologie, a jednocześnie wesprzeć proces sprzedaży, wiele firm decyduje się na stworzenie stanowiska doradcy technicznego. Czym zajmuje się on na co dzień, jak nim zostać i ile można zarobić?
Na czym polega specyfika pracy doradcy technicznego?
Zadaniem doradcy technicznego jest wsparcie klienta w użytkowaniu produktów oferowanych przez firmę. Mogą to być zarówno wyroby własne, jak i sprzedawane w ramach licencji. Doradca techniczny towarzyszy klientowi w całym cyklu życia produktu: najpierw doradza wybór najodpowiedniejszego rozwiązania, następnie pomaga w instalacji i implementacji, przeprowadza niezbędne instruktaże i szkolenia, następnie zaś odpowiada na pytania, rozwiązuje problemy i wspiera w trakcie ewentualnych procesów reklamacyjnych.
Zakup nowego urządzenia czy oprogramowania może się dla firmy wiązać z dużym wydatkiem, jak również ze sporą niepewnością. To dlatego przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na współpracę wyłącznie z tymi dostawcami, którzy są w stanie dostarczyć nie tylko produkt, ale również obszerną obsługę posprzedażową – w tym wsparcie doradcy technicznego.
Gdzie szukać pracy jako doradca techniczny?
Doradcy techniczni potrzebni są we wszystkich firmach, które oferują zaawansowane rozwiązania innym klientom biznesowym (czyli w ramach sprzedaży B2B). Możesz zatem przeszukać strony internetowe przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych w poszukiwaniu ofert zatrudnienia.
Istnieje jednak znacznie prostszy i pewniejszy sposób. Wejdź na GoWork.pl – to jeden z najpopularniejszych polskich serwisów z pracą. Wyróżnia go nie tylko ogromna ilość ofert z każdej branży, ale także wyjątkowe bezpieczeństwo aplikowania. Przed dodaniem ogłoszenia firmy są weryfikowane – zyskujesz więc pewność, że każda z nich działa legalnie. Dodatkowo masz możliwość zapoznania się z ocenami i komentarzami wystawianymi przez pracowników i kontrahentów – od razu będziesz wiedzieć, jaka atmosfera panuje w przedsiębiorstwie i czy w ogóle warto do niego aplikować.
Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać doradcą technicznym?
Aby służyć pomocą klientowi, doradca techniczny sam musi być ekspertem w danej dziedzinie. To dlatego wymagane wykształcenie zależy od branży. Jeśli firma produkuje materiały dodatkowe do spawania, doradca techniczny powinien być spawalnikiem. Jeśli natomiast trzon oferty stanowią magazyny energii, wówczas od doradcy technicznego będzie wymagane wykształcenie w kierunku energetyki, elektroniki czy OZE.
Ile może zarobić doradca techniczny? To również zależy od branży, ale także od polityki przedsiębiorstwa. Skuteczne wsparcie klienta od momentu rozważania opcji zakupowych aż po obsługę posprzedażową stanowi jedną z przewag konkurencyjnych firmy, dlatego w większości zakładów doradcy techniczni są dobrze opłacani. Czasami stanowisko doradcy technicznego łączy się z kompetencjami handlowca – wówczas zarobki są powiązane z wynikami sprzedażowymi.