Domy energooszczędne to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Tego typu konstrukcje skradły serca wielu miłośników oszczędzania i ekologicznego podejścia do życia. Nic w tym dziwnego – mieszkanie w energooszczędnym domu umożliwia zaoszczędzenie w skali roku niemałych sum, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska. Czym cechuje się dom energooszczędny? Co wpływa na energooszczędność domu? Jaką rolę w energooszczędności budynku pełni jego szczelność? Czytaj dalej i przeczytaj więcej o domu energooszczędnym i jego budowie!
Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?
Domy energooszczędne to konstrukcje cechujące się niskim zużyciem energii. Aby budynek mógł zostać nazwany energooszczędnym, roczne zużycie prądu powinno wynosić nie więcej niż 70 kWh/m². Dom może być uznany za energooszczędny także gdy zamieszkiwanie go nie generuje wysokich kosztów utrzymania. Mowa tu między innymi o wydatkach ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń.
Wpływ na koszt ogrzewania ma między innymi materiał, z jakiego wykonane zostały przegrody zewnętrzne i wewnętrzne, a także rodzaj zamontowanych drzwi, okien, czy elementów konstrukcji dachu. W domach energooszczędnych zwraca się uwagę przede wszystkim na współczynnik przenikania ciepła wykorzystanych materiałów. Im niższa będzie jego wartość, tym lepsze parametry uzyska konstrukcja.
Projekt domu energooszczędnego zawsze jest dokładnie przemyślany i wykonany w taki sposób, aby rozkład pomieszczeń umożliwiał jak największą oszczędność energii. Pod uwagę brana jest orientacja budynku względem stron świata (aby móc korzystać z promieniowania słonecznego), a także rozmiary stolarki okiennej, rodzaj podłóg, czy wykorzystanie urządzeń niepobierających dużo energii elektrycznej. Bryła domu energooszczędnego zwykle powstaje na planie prostokąta, a zastosowane w projekcie rozwiązania ułatwiają uniknięcie straty ciepła, czy generowania wysokich kosztów życia.
Czynniki mające wpływ na energooszczędność domu
Konstrukcja budynku
Na energooszczędność budynku wpływ ma konstrukcja domu. Zaleca się, aby dom energooszczędny nie miał skomplikowanej budowy, a jego dach był jedno- lub dwuspadowy, gdyż każdy z dodatkowych kątów może pogarszać właściwości izolacyjne konstrukcji. Domy energooszczędne pozbawione są także balkonów i wnęk, które mają kolosalny wpływ na wychładzanie budynku, a co za tym idzie – w takich konstrukcjach nie zachodzi konieczność dogrzewania pomieszczeń.
Sposób ogrzewania
Mówiąc o ogrzewaniu, należy wspomnieć o polecanych przez ekspertów sposobach na energooszczędne zapewnienie w domu ciepła. Niezwykle istotne jest wyposażenie budynku w urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii, takich jak kolektory słoneczne, czy pompy ciepła. Chcąc ogrzewać konstrukcję inną metodą, warto wybrać kocioł kondensacyjny, zużywający znacznie mniej paliwa niż kocioł konwencjonalny.
Prawidłowe wykończenie i szczelność przegród
Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na energooszczędność budynku jest izolacyjność przegród budowlanych. Niezwykle ważne jest, aby przy budowie wykorzystać materiały dobrej jakości, które pozwolą uniknąć powstawania tak zwanych mostków cieplnych. Ponadto należy zwrócić uwagę na sposób wykonania prac wykończeniowych, gdyż nawet najmniejsze niedokładności mogą doprowadzić do przepływu powietrza, co ma ogromny wpływ na wychładzanie domu.
Wysoka szczelność domu to przede wszystkim możliwość oszczędzenia na rachunkach za prąd i ogrzewanie. Dbając o odpowiednie uszczelnienie przegród, można zapewnić sobie komfort termiczny zarówno zimą, jak i latem. Ponadto prawidłowo wykonane wykończenie ścian i podłóg zapobiega zbieraniu się w zakamarkach wilgoci prowadzącej do rozwoju pleśni.
Jak sprawdzić szczelność domu?
Doskonałym sposobem na sprawdzenie szczelności konstrukcji jest tak zwany blower door test. Metoda polega na zamontowaniu w domu drzwi nawiewnych (szczelnej plandeki ze wbudowanym wentylatorem) i zbadaniu przepływu powietrza z wykorzystaniem specjalnej aparatury. Badanie przeprowadza się pod konkretnym ciśnieniem. Podczas testu specjalista nadmuchuje lub wysysa powietrze, prowadząc do osiągnięcia pożądanej różnicy ciśnień pomiędzy domem a jego otoczeniem. Następnie aparatura wylicza przepływy powietrza, informując o tym, czy w domu znajdują się nieszczelne obszary.
Blower door test zaleca się przeprowadzić dwukrotnie – pierwszy raz na etapie budowy, gdy konstrukcja osiągnęła stan surowy zamknięty, a także po wykonaniu prac wykończeniowych. Dwukrotne zbadanie przepływów powietrza umożliwi znalezienie miejsc wymagających dodatkowej izolacji, wykorzystania innych materiałów budowlanych, czy poprawy wykonanych wykończeń przegród.
Rozkład pomieszczeń
Ogromny wpływ na energooszczędność domu ma także rozkład pomieszczeń. Projektując budynek, pod uwagę należy wziąć kąty padania światła słonecznego i zaplanować wnętrza w taki sposób, aby można było jak najdłużej korzystać ze słońca, nie włączając dodatkowego światła. Po północnej stronie budynku zwykle projektuje się pomieszczenia gospodarcze (garaż, schowek, garderoba, czy spiżarnia), zaś po stronie południowej zwykle znajdują się salon, czy kuchnia. Aby sypialnie nie nagrzewały się nadmiernie latem i nie wychładzały zimą, zaleca się umiejscowienie ich po południowo-wschodniej stronie budynku.
Wybór wentylacji
Fundamentalnym aspektem mającym wpływ na energooszczędność domu ma także rodzaj zamontowanego systemu wentylacji. W wielu przypadkach zdarza się, że konstrukcja jest regularnie wychładzana przez napływające z zewnątrz zimne powietrze. W domach energooszczędnych zaleca się więc montowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która ogrzewa zasysane z zewnątrz powietrze, dostarczając do wnętrza powietrze ciepłe i czyste.
Rodzaj okien
Wpływ na oszczędzanie energii ma także rodzaj wykorzystanych okien. Przed wyborem odpowiednich skrzydeł okiennych należy zwrócić uwagę na ich współczynnik przenikania ciepła, który nie powinien przekraczać wartości U=0,8 W/m²K. Szczelne okna zapewniają mniejsze przepływy powietrza, zapobiegając konieczności dogrzewania wnętrz. Ponadto należy zadbać o to, aby okna nie były montowane na całej wysokości ściany, gdyż taki zabieg sprzyja „uciekaniu” z domu ciepła.
Wybór odpowiednich urządzeń
Energooszczędność to także zadbanie o odpowiedni wybór urządzeń AGD. Warto więc wybrać sprzęty, które nie zużywają dużej ilości energii elektrycznej. Mowa tu między innymi o telewizorze, lodówce, zmywarce, czy suszarce bębnowej. Warto także zadbać o zaplanowanie systemów umożliwiających oszczędność prądu i wody, na przykład system wykorzystywania skroplin z suszarki do podlewania ogrodu.
Wybudowanie domu energooszczędnego – o czym warto wiedzieć?
Planując budowę domu energooszczędnego, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim metraż konstrukcji. Dla rodziny 2+2 w zupełności wystarczalnym rozwiązaniem będzie dom parterowy lub dom z poddaszem użytkowym. Chcąc zbudować dom oszczędzający energię, warto skonsultować się z architektem, który zaproponuje odpowiednie rozwiązania i doradzi w wyborze materiałów budowlanych.
Decydując się na wybudowanie domu energooszczędnego, należy także zwrócić uwagę na lokalizację działki. Doskonałym wyborem będzie działka na wzgórzu, ułatwiająca dostęp do światła słonecznego, co uprości produkowanie energii przez ogniwa fotowoltaiczne, a do wnętrz dostanie się więcej słońca. Ponadto niezwykle istotne jest odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń. Projektując dom, warto więc zadbać o to, aby pomieszczenia gospodarcze znajdowały się na północnej stronie konstrukcji, zaś pokoje dzienne na stronie południowej.
Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego?
Finansowe znaczenie w budowie domu energooszczędnego ma między innymi koszt przygotowania projektu przez architekta oraz finalna wielkość konstrukcji. Wpływ na cenę domu energooszczędnego ma także rodzaj zastosowanych materiałów oraz wybór firmy świadczącej usługi budowlane. Przy planowaniu budżetu na dom pod uwagę należy wziąć także cenę wybranych urządzeń AGD oraz koszt zaplanowanych systemów odzyskiwania lub oszczędzania energii.
Energooszczędność domu – podsumowanie
Dom energooszczędny to konstrukcja, w której zastosowano rozwiązania mające wpływ na ograniczenie strat ciepła i nadmiernego zużycia energii. Największy wpływ na energooszczędność budynku mają takie aspekty jak kształt domu, sposób jego ogrzewania, a także szczelność konstrukcji. Podczas budowy domu energooszczędnego warto więc przeprowadzić testy przepływu powietrza, a także skonsultować z architektem rozmieszczenie pomieszczeń i wybór dodatkowych urządzeń, co ułatwi znalezienie najoszczędniejszych i najkorzystniejszych rozwiązań.