Elementy małej architektury doskonale uzupełniają przestrzeń ogrodową. Jednym z nich jest pergola, pełniąca rolę intrygującego zadaszenia. Chcesz dowiedzieć się, jakie zalety przemawiają za wyborem tej konstrukcji? W artykule przedstawiamy te oraz wiele innych informacji.
Czym jest pergola ogrodowa?
Pergola ogrodowa to rodzaj małej architektury. Zarówno funkcją, jak i wyglądem przypomina altanę. Najczęściej jest wykonywana z drewnianych lub metalowych słupów, które są połączone poprzecznymi belkami. Pergola zapewnia komfortowe, zacienione miejsce w ogrodzie. Służy przede wszystkim do wypoczynku. Pozwala uchronić się przed mocnym słońcem, a dodatkowo może stanowić podporę dla roślin pnących.
Stworzenie pergoli ogrodowej nie wymaga pozwolenia na budowę, o ile jej powierzchnia nie jest większa niż 35 metrów kwadratowych. Cała konstrukcja prezentuje się niezwykle intrygująco. Może być umieszczona bezpośrednio przy wyjściu na ogródek, jak i w zupełnie innym, dowolnie wybranym miejscu.
Pergola tarasowa – jaki materiał wykonania?
Pergola na tarasie może być wykonana z przeróżnych materiałów. To m.in.:
- pergole drewniana – charakteryzuje się naturalnym wyglądem i doskonałą trwałością, podobnie jak i inne elementy drewniane, zaleca się jej regularną konserwację,
- metalowa pergola ogrodowa – jest odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, pergola z metalu prezentuje się lekko i nowocześnie,
- pergola z PCV – to jedna z najtańszych propozycji, lekka i nieco mniej wytrzymała niż wcześniejsze modele,
- pergola z włókna węglowego – dzięki temu materiałowi pergola łączy wysoką wytrzymałość z minimalną masą, włókno węglowe oferuje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Pergola – zalety rozwiązania
Zarówno pergola ogrodowa metalowa, jak i drewniana, posiada wiele zalet, obok których nie możesz przejść obojętnie. Przede wszystkim posiada uniwersalną konstrukcję, dzięki której może być zamontowana zarówno do budynku, jak i stanowić architekturę wolnostojącą. Pergolę można umieścić w dowolnie wybranym miejscu bez żadnych ograniczeń.
Kolejnym atutem tego rozwiązania jest szeroki wybór wśród wzorów i kolorów konstrukcji. Dzięki temu możesz wybrać dokładnie taką konstrukcję, która spełni Twoje wszystkie oczekiwania. Będzie prezentować się wprost wyjątkowo na Twoim podwórku.
Co istotne, z pergoli można korzystać przez cały rok. Nie ma potrzeby ich składania lub rozkładania. Zapewnia to ogromny komfort użytkowania.
Jak zaaranżować pergolę?
Aranżacja pergoli nie jest wcale wymagająca. Jej kolorystykę oraz styl warto dopasować do budynku oraz ogrodu, tak, by całość prezentowała się spójnie i estetycznie. Wewnątrz doskonale sprawdzą się meble ogrodowe, służące do relaksu i odpoczynku. Mogą to być sofy, fotele, a nawet ogrodowe łóżka i leżaki. Niepowtarzalnego charakteru nadadzą konstrukcji dodatki, takie jak urocze poduszki, latarenki czy rośliny.
Wewnątrz możesz umieścić również kamienny piec lub grilla. W ten sposób stworzysz idealną przestrzeń do relaksu. Pamiętaj, by całość nie tylko dobrze się prezentowała, ale również była wygodna w użytkowaniu. Obecnie nowoczesne pergole ogrodowe oferują ogromne możliwości, co znacznie ułatwia połączenie funkcjonalności ze stylem.